Samferdselsdepartementet

Enklere bilimport

Del
- Vi har nå gjort det enda enklere for bilentusiaster å importere drømmebilen! Dette sier samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen etter at Vegdirektoratet i dag har satt ikraft nye regler for import av kjøretøy fra USA, Canada og annet EØS-land.
Samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen og bileier Trond Høst peker på de røde blinklysene på bilen som nylig ble importert fra USA. Nå er disse lovlig også i Norge (Foto: Midtbø/Samferdselsdepartementet)
Samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen og bileier Trond Høst peker på de røde blinklysene på bilen som nylig ble importert fra USA. Nå er disse lovlig også i Norge (Foto: Midtbø/Samferdselsdepartementet)

De nye reglene legger til rette for godkjenning av også tunge kjøretøy og tilhengere så fremt de oppfyller godkjenningskravene i nevnte land, samt noen særskilt angitte norske krav, blant annet til bremser.

- Disse forenklingene kommer på toppen til en rekke andre endringer vi har gjennomført i denne regjeringsperioden. Det har vært viktig for oss politisk og også løfte fokuset på en del av disse teknikalitetene som ikke fremstår som så store, men som for mange bileiere og entusiaster er av enorm betydning, sier Solvik-Olsen.

Av større hovedelementer i det nye regelverket kan fremheves:

  • Godkjenningskravene i Canada inntas på lik linje med «USA» og «annet EØS-land».
  • Tunge kjøretøy (lastebil og buss) og tilhengere tas inn i særbestemmelsene.
  • Det stilles krav om at kjøretøyet har vært registrert i minimum seks måneder i annet land enn Norge.
  • For godkjenning i Norge stilles det krav om at kjøretøyet er i original eller tilnærmet original utførelse:
    • Original utførelse: kjøretøyets utførelse på tidspunkt for første gangs registrering (uansett hvor i verden dette er). Dette innebærer at kjøretøy som er bygd av flere fabrikanter, herunder såkalt «upfitters», aksepteres når dette er gjort før første gangs registrering.
    • Tilnærmet original utførelse: Etter første gangs registrering (uansett hvor i verden dette er) aksepteres «moderate endringer som ikke kan antas å påvirke kjøretøyets sikkerhets- eller miljøegenskaper i negativ grad».
  • For bil i gruppe M1 (personbil) og N1 (varebil) er det etter godkjenning i Norge samme adgang til endring og ombygging som biler som godkjennes etter vanlige regler (f.eks. typegodkjente biler). For tyngre kjøretøy og tilhengere må endringene være innenfor tilnærmet original utførelse, se ovenfor.
  • Amerikansk/kanadisk/annet europeisk lands lysutrustning aksepteres, eksempelvis røde blinklys.

De nye reglene vil tre i kraft 1. juni 2017.

Tidligere gjennomførte forenklinger og avgiftslettelser for bileiere:

  • Redusert omregistreringsavgift
  • Redusert årsavgift
  • Økt bruksfradrag
  • Fjernet effektavgift
  • Redusert bomsatser for bobiler til personbiltakst
  • Enklere nedvektingsregelverk for kjøretøy kategorisert som lett lastebil
  • Tillater bruk av små bilskilt på biler levert originalt med dette.
  • Åpner for personlige kjennetegn
  • Økt tillatt maksbredde for bobil
  • Sikret at bobiler kan kjøre i 110 km/t fartsgrense
  • Forenklet regelverk for amatørbygde kjøretøy
  • Forlenget kontrollintervall for bevaringsverdige kjøretøy over 30 år.
  • Bevaringsverdige kjøretøy over 50 år fritas for PKK.
  • Ryddet opp i uklarheter knyttet til datofastsettelse for førstegangsregistrering.

Kontakter

Bilder

Samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen og bileier Trond Høst peker på de røde blinklysene på bilen som nylig ble importert fra USA. Nå er disse lovlig også i Norge (Foto: Midtbø/Samferdselsdepartementet)
Samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen og bileier Trond Høst peker på de røde blinklysene på bilen som nylig ble importert fra USA. Nå er disse lovlig også i Norge (Foto: Midtbø/Samferdselsdepartementet)
Last ned bilde

Lenker

Om Samferdselsdepartementet

Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet
Akersgata 59 (R5)
Oslo

22 24 90 90http://sd.dep.no

Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.

Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet

Syv nye prosjekter skal teste ut løsninger for utslippsfrie anleggsplasser22.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding

– Klimagassutslippene i transportsektoren må ned, og da må vi også få ned utslippene fra anleggsplassene. Gravemaskiner, hjullastere, dumpere og andre store maskiner står for store utslipp av klimagasser. Derfor gir vi også i år tilskudd til syv ulike prosjekter for å teste ut ulike løsninger for på sikt å få anleggsplassene til å bli utslippsfrie, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

Ring 1: Foreslår tungtrafikkfelt på E18 Asker–Holmen og samkjøring for elbil med to eller flere passasjerer på strekningen Holmen–Sandvika11.4.2025 17:00:00 CEST | Pressemelding

– Stengingen av Ring 1 har gitt store utfordringer for trafikkavviklingen vest for Oslo. Sammen med Statens vegvesen har vi lenge jobbet med å finne tiltak som kan bedre den trafikale situasjonen. Statens vegvesen foreslår nå å etablere tungtrafikkfelt på E18 mellom Asker og Holmen. Samtidig foreslås det å teste samkjøring for elbil med minst to passasjerer på strekningen fra Holmen og til Sandvika, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye