Don Quixote i Operaen

«En festforestilling som både er underholdende og vakker», mente Vårt Land etter at Don Quixote i 2009 hadde nypremiere med nye kostymer og kulisser.
Don Quixote er et av kjerneverkene i klassisk ballett og alle de store ballettkompaniene, som Bolsjoiballetten og Parisoperaen, har den i sitt repertoar. Nasjonalballettens versjon er skapt av den legendariske danseren Rudolf Nurejev, etter Marius Petipas koreografi. Nurejev er blant annet kjent for å ha utviklet mennenes rolle i ballett, og i Don Quixote har både de kvinnelige og mannlige danserne mye å bryne seg på.
Det er Nurejevs egen danser, Isabelle Guèrin, som setter opp Don Quixote med Nasjonalballetten. Guèrin er tidligere prima ballerina ved balletten i Paris, og ble som ung danser kastet inn i den kvinnelige hovedrollen i Don Quixote av den da ferske ballettsjefen Nurejev. Etter dette jobbet de sammen i en årrekke.
Som i romanen ved samme navn, handler balletten om Don Quixote som drar ut i verden for å utøve gode riddergjerninger. I ballettversjonen vikles imidlertid Don Quixotes eventyr inn i kjærlighetshistorien om Kitri og Basilio. Det er to par som alternerer på disse rollene:
Kitri: Yolanda Correa / Whitney Jensen
Basilio: Yoel Carreño / Denys Nedak
Don Quixote: Ole Willy Falkhaugen
Sancho Panza: Arne Kristian Ruutu / Marco Pagetti
Kontakter
For anmelderbilletter, intervjuer og annen informasjon, vennligst kontakt:
Kommunikasjonssjef, Lene Jacobsen:
Tlf: 479 15 232
E-post: lj@operaen.no
Bilder

Lenker
Om Den Norske Opera & Ballett
Den Norske Opera & Ballett er landets største musikk- og scenekunstinstitusjon, og skal presentere opera, ballett og konserter av høyeste kunstnerisk kvalitet. DNO&B består av kompaniene Nasjonalballetten og Nasjonaloperaen, foruten Operaorkestret, Operakoret, Barnekoret og Ballettskolen.
Følg pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den Norske Opera & Ballett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den Norske Opera & Ballett
Urpremiere på norsk opera av Marit Eikemo og Therese Ulvo13.5.2025 09:54:04 CEST | Pressemelding
Terminus er en samfunnskritisk situasjonskomedie, inspirert av koronapandemien, influensere og Holbergs Jeppe på Bjerget. Den nyskrevne kammeroperaen har premiere 15. mai på Scene 2 i Operaen.
Elisabeth Teige er tilbake i Operaen for Tosca9.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Åtte år etter premieren viser Calixto Bieitos politisk slagkraftige versjon av Tosca seg å være mer relevant enn noensinne. 11. mai vender Elisabeth Teige tilbake til Operaen for å gjøre tittelrollen i Puccinis mesterverk.
Operaen lanserer ny sesong i dag5.5.2025 09:36:42 CEST | Pressemelding
I dag lanserer Operaen programmet for sesongen 25–26. Et stort utvalg operaer, balletter og konserter legges ut for salg 8. mai.
Lisa Lie debuterer i Operaen med begravelse av en virkelig person2.5.2025 06:59:28 CEST | Pressemelding
Opera, teater, sorg og humor møtes til en vill fest når Fønix har premiere på Scene 2 i Operaen 2. mai. En ny person begraves og gjenoppstår på scenen hver kveld når scenekunstner Lisa Lie og komponist Stian Westerhus’ nye verk ser lyset.
Norges ledende ballettskole feirer 60 år med jubileumsforestilling7.4.2025 07:58:00 CEST | Pressemelding
Rundt 90 dansetalenter fyller Operaens Scene 2 når Ballettskolen ved Den Norske Opera & Ballett inviterer til sin årlige elevforestilling, fra 10. april. I anledning skolens 60-årsjubileum har forestillingen fått temaet drømmer og eventyr.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom