Onsdag er påskens skadetopp i trafikken
Det sier fagsjef motor Roger Ytre-Hauge i Frende Forsikring. Påsketrafikken fordeler seg oftest godt utover i uken, men onsdag, som er halv arbeidsdag, skiller seg ut.
- All statistikk fra tidligere år viser at dette er den største ulykkesdagen i påsken, sier Ytre-Hauge. I fjor registrerte forsikringsbransjen 784 små og store ulykker i trafikken denne dagen, med 13 personskader.
68 personer skadet
Påsken sett under ett krasjet vi i gjennomsnitt 688 ganger om dagen i fjor, og 68 førere- og passasjerer ble skadet i påsketrafikken.
- Det er de store utfartsdagene i påsken som skiller seg markant ut, sier Ytre-Hauge.
Fredag ettermiddag er tradisjonelt en ulykkesdag i trafikken, men langfredag er et unntak. Tradisjonelt sett er det lite trafikk og færre ulykker på helligdagene i påsken.
Tall fra Finans Norges trafikkskadestatistikk (TRAST) viser 6883 materielle skader i trafikken i løpet av påsken 2016. Av disse var det 1771 ulykker med bare en bil involvert, 306 møteulykker og 105 ulykker i forbindelse med forbikjøring.
Glatt og nullføre
Det er når temperaturen ligger rundt null grader at det er glattest på veiene.
-Det er for seint å senke farten når du har havnet i grøften! Tenk på at bremselengden øker når det er glatt. Tilpass kjøringen etter forholdene, med riktig fart og riktig avstand, råder fagsjefen. Han minner også om å pakke bilen riktig.
- Du vil ikke risikere at bagasjen kommer flygende og skader deg eller passasjerene ved en kollisjon, sier han. Må du bråbremse i 50 km/t vil en 20-kilos sekk komme flygende som et prosjektil på 1,25 tonn.
- Pakk det tyngste nederst og inn mot seteryggen, og sikre løs last, er mitt beste råd.
Uoppmerksomme sjåfører
Forsikringsselskapet erfarer at uoppmerksomhet i trafikken er årsak til mange av bilulykkene.
- Når du kjører bil, skal du kjøre bil, ikke hold på med telefon, radio og gps, aviser eller barbering mens du kjører. Vi har sett mye rart, sier Roger Ytre-Hauge.
Bilforsikringen dekker uhell, tyveri og skader knyttet til bilen, person- og passasjerulykke, avhengig av dekningene du har valgt.
- En god reiseforsikring anbefales i tillegg, den kan dekke tap av reisegods i bilen, og sykdom og skade på deg og reisefølget, sier Roger Ytre-Hauge i Frende Forsikring.
Trafikkskadestatistikk per kommune: https://trast.fno.no/ (for materielle skader) og https://petrast.fno.no/ (for personskader). Statistikk basert på skademeldinger til forsikringsselskapene.
Tipsliste fra Frende:
Se og bli sett
- Sjekk at du har lys som virker - foran og bak og for både nærlys og fjernlys.
- Sjekk også at bremselys, parklys, blinklys og skiltlys virker.
- Lysene må også være riktig innstilt. Dette kan du sjekke på verksted, bensinstasjoner eller hos NAF.
- Lyktene må være rene og uten sprekker.
- Bruk lys riktig. Da får du god sikt, blir synlig i trafikken og unngår å blende andre trafikanter.
- Sørg for å ha god sikt. Vindusviskerblader bør skiftes minst en gang i året, og da fortrinnsvis før vintersesongen. Dårlige viskerblad kan lede til trafikkfarlige situasjoner, spesielt i mørke og motlys.
Riktig skodd for alle forhold
- Sjekk dekkene jevnlig i forhold til dekkmønster, slitasje og skader. Gode dekk er en av de viktigste sikkerhetsinvesteringene du gjør for bilen din.
- Minimum mønsterdybde for sommerdekk er 1,6 mm. Anbefalt minste dybde er 3 mm.
- Minimum mønsterdybde for vinterdekk er 3 mm. Anbefalt minste dybde er 4 mm.
- Vinterdekk bør legges på så snart temperaturen kan komme under 5 C. Skift alltid dekk før det første snøfallet. Du er en fare for deg selv og andre hvis du bruker sommerdekk på vinterføre.
- Piggdekk kan benyttes fra og med 15. oktober til 1. mai i Norges tre nordligste fylker. For andre fylker gjelder fra og med 1. november til og med første søndag etter påske.
- Bruk ikke piggfrie dekk som sommerdekk. Disse dekkene har gummiblandinger som er beregnet for vinterføre. Bremselengden er markant dårligere for vinterdekk enn sommerdekk på sommerføre.
- Sjekk lufttrykket regelmessig. Riktig lufttrykk er avgjørende for bilens kjøreegenskaper og gir dessuten lengre levetid på dekkene.
- Lufttrykket i dekkene skal sjekkes når de er kalde. Du bør ha 10 % mer luft i vinterdekk enn i sommerdekk.
- Fullastet bil krever mer luft i dekkene. Tenk på dette når du klargjør feriebilen.
- Det kan være lurt å kontrollere lufttrykket til reservehjulet. Da er du sikret at det vil være i brukbar stand hvis du skulle trenge det.
Mobil- og bilstereovett
- Bruk av mobiltelefon når bilen er i bevegelse, er kun lovlig ved bruk av håndfriutstyr og en fastmontert mobiltelefon.
- Det anbefales uansett ikke å snakke i telefonen når kjøreforholdene er vanskelige eller trafikken er uoversiktlig.
- Aldri skriv eller les SMS mens du kjører.
- Kjør inntil siden og stopp hvis du skal bytte CD, DVD eller ønsker å lete opp en radiokanal. Mange alvorlige personulykker har utspring i uoppmerksomhet knyttet til bilstereo.
Nøkkelord
Kontakter
Roger Ytre-Haugefagsjef motor
Tel:+47 924 50 468roger.ytre-hauge@frende.noBilder
Lenker
Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Dette irriterer oss mest med naboen21.8.2025 08:04:00 CEST | Aktuelt
Sjekk topplista og hvordan du unngår nabokonflikter i høst. - God kommunikasjon er som oftest nøkkelen, men for mange tar følelsene helt overhånd.
Reisesommeren 2025: Disse skadene topper statistikken19.8.2025 08:02:00 CEST | Blogginnlegg
Fra alvorlige sykdommer til frekke mobiltyverier – ferske tall viser hva nordmenn har slitt mest med på reise i sommer.
Skolestart: 118 unge skadet i august i fjor14.8.2025 07:55:00 CEST | Aktuelt
Skolestart betyr flere barn og unge i trafikken, og flere biler på veiene. I august i fjor ble 118 unge under 19 år skadet i trafikken – fem flere enn året før.
Sjekkliste til studiestart: Slik vet du om boligen er trygg12.8.2025 08:03:00 CEST | Aktuelt
Studiestarten er her og det er hard kamp om boligene. - Ikke gå i fella og ta hva som helst.
Svært godt halvårsresultat for Frende12.8.2025 07:00:52 CEST | Aktuelt
Frende mer enn dobler resultatet i første halvår, sammenlignet med fjoråret. Resultatene viser også solid avkastning og høy vekst i årets første seks måneder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom