Stavanger-gründer kjøper McDonald’s-restaurantene på Sørlandet

Det hele startet med en liten fleip fra nåværende franchisetaker på Sørlandet, Alf Olav Øye under Arendalsuka i fjor.
-Alf Olav og jeg satt og pratet over en kaffekopp på McDonald’s under de solfylte dagene i Arendalsuka i fjor. Jeg var imponert over hvor flott ramme det var rundt Arendalsuka, og hvordan McDonald’s hadde en sentral rolle i mange av begivenhetene denne uka. Da Alf-Olav spøkefullt spurte om jeg ville kjøpe restaurantene hans, ble jeg tent med en gang.
Sigbjørnsen startet karrieren på gulvet i McDonald’s, og jobbet seg opp til å bli driftsdirektør. I 2006 grep han muligheten han fikk av McDonald’s-grunnleggeren i Norge, Theo Holm, og startet sine første restauranter i Rogaland.
-Selv om McDonald’s er et stort selskap på verdensbasis, er mye av nøkkelen til suksessen at restaurantene egentlig er et lokalt møtepunkt for mange i samfunnet rundt om kring. Det er også gjerne det første møtet med arbeidslivet for mange unge, og omtrent 50.000 nordmenn har jobbet i McDonald’s siden Theo Holm grunnla den norske virksomheten i 1983. McDonald’s skal være det kjente og det kjære, uansett hvor du besøker oss, sier Sigbjørnsen.
Arendalsuka 2016 ble gjennomført, og McDonald’s hadde nok en gang vist at de engasjerer seg i samfunnsspørsmål som arbeidsledighet, integrering av innvandrere, og i Sigbjørnsens hjertebarn, nemlig Ronald McDonald Barnefond.
-Etter at jeg kom jeg hjem til Stavanger fra Arendalsuka, lurte jeg på om Alf Olav bare spøkte, eller om han faktisk kunne tenke seg å selge sine McDonald’s-restauranter. Jeg tok noen runder med meg selv og kona, før jeg ringte Alf Olav og spurte om han faktisk kunne tenke seg å selge restaurantene sine, forteller Sigbjørnsen.
Øye og Sigbjørnsen ble enige om salget rett før jul, og overtakelsen av eierskapet vil finne sted 1. april. Øye er minst like samfunnsengasjert som Sigbjørnsen, og har lagt et godt grunnlag på Sørlandet.
-Alf Olav og folkene hans gjør veldig mye for samfunnet, spesielt med tanke på inkludering og integrering. Dette vil jeg videreføre når jeg tar over. Arbeidet som gjøres på dette området, i tillegg til å selge knallgode burgere selvfølgelig, er noe av det som gjør det ekstra interessant å gå inn og drive McDonald’s på Sørlandet, sier Sigbjørnsen.
Etter overtakelsen vil Ronny Sigbjørnsen drive 10 McDonald’s-restauranter, og blir dermed den største franchisetakeren i Norge i antall restauranter. Organisasjonen hans vil ha omlag 500 ansatte.
Kontakter
Erik LøddingHead of Communications & Public Affairs
Tel:(+47) 930 07 689erik.lodding@no.mcd.comBilder
Om McDonald's Norge
Følg pressemeldinger fra McDonald's Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra McDonald's Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra McDonald's Norge
Ny McDonald’s-restaurant åpner i Orkanger – nytt arbeidssted med snart 60 arbeidsplasser10.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Orkanger, 10. april 2025 – Vi er glade for å endelig kunne åpne McDonald’s Orkanger, sier Sharko Nejad, Country Manager for QSC Restauranger AS, som eies av franchisetager Claes-Göran Jönsson som står bak denne utvidelsen. Kl.10 i dag er alle velkommen til åpningen og muligheten for å spise den første Big Mac’en produsert i Orkanger.
McDonald’s åpner i Lillestrøm27.2.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Den nye McDonald’s-restauranten i Lillestrøm åpner dørene i dag, torsdag 27. februar. Restauranten har rundt 200 sitteplasser med både uteservering og balkong. I tillegg til McDonald’s velkjente meny, kan gjestene nyte håndlaget baristakaffe fra restaurantens nye kaffebar - McCafé.
Sammen om noe større3.2.2025 12:41:57 CET | Pressemelding
BamseBonanza er mer enn en hockeykamp - det er et symbol på fellesskap, håp og støtte for de barna som trenger det mest. Lørdag 1. februar gikk arrangementet nok en gang av stabelen på DNB Arena i Stavanger.
Sammen for en trygg barndom31.1.2025 13:54:08 CET | Pressemelding
Vi kan alle bidra til å skape tryggere barn! I desember samlet restaurantene våre inn penger til Stine Sofies Stiftelse gjennom Ronald McDonald Barnefond. Nå er resultatene klare, og vi har gleden av å overrekke over en halv million kroner til stiftelsen.
McDonald’s vil åpne restaurant i Hokksund – 50 nye arbeidsplasser27.1.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
McDonald’s avslører spennende planer om å åpne en ny restaurant på Eiker Senter i Hokksund, Øvre Eiker kommune. Åpningen, som er planlagt til november 2025, vil skape rundt 50 nye arbeidsplasser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom