R Daaland AS flyttet maskiner

Rolf Daaland stiftet R Daaland AS og etablerte seg i egne lokaler Fossegrenda 3b i Trondheim.
– Eiendommen ble for liten allerede få år etter oppstarten. Bygget ble utvidet rundt årtusenskiftet, slik at vår tomt ble fullt utnyttet. Senere har vi leiet lagerlokaler og parkering av naboen. Likevel har produksjonen i egen fabrikk vært «flaskehalsen», forteller Kristoffersen.
R Daaland AS har hatt høyt tempo og økende oppdragsmengde gjennom årene og har blitt tvunget til å takke nei til oppdrag på grunn av kapasitet.
–I Fossegrenda 3 og 5 har eier og nabo Kolbjørn Johnsen eiendom as leid ut til Byggmakker i flere tiår. Når byggevarehuset flyttet ut fikk vi muligheten for ytterligere utvidelse. Byggmakkers gamle trelastlager er blitt renovert og alle vegger og tak er etterisolert, nye vinduer er montert og porter skiftet. Lokalene er nå inndelt i to soner, hvor omtrent en tredjedel varmes opp og brukes til produksjonslokale. Den resterende plassen brukes som lager, hovedsakelig for glass og ferdigproduserte profiler, klare for å kjøres til byggeplass, sier Kristoffersen.
Artikkelen fortsetter under bildet.
Hvis du vil se dette innholdet fra glassportal.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
R Daalands får bedre plass.
– Investeringer som er gjort er betydelige, og nødvendige. Vi har tilrettelagt lokalene med en løfterampe for å utjevne en nivåforskjell på 160 centimeter mellom de to sonene. Vi har gått til innkjøp av en ny elektrisk truck og det er blitt bygget tre nye kontor med spesielle krav til lyddemping. Utover investeringene vil det bli løpende utgifter til husleie og strøm, men vi tror allikevel det vil bli lønnsomt på grunn av effektiviseringen vi oppnår. Alle medarbeidere har vært og er involvert, men en prosjektgruppe på fem personer har jobbet målrettet og kommet i havn inne fristen som ble satt.
– Vi har tydelige mål med denne utvidelsen på 1300 kvadratmeter. Vi rigger oss for framtiden og vi skal blir mer konkurransedyktige. Vi er glade for at utleier har bidratt på en positivt måte, sier Jannicken Kristoffersen.
Bilder
Om Glass og Fasadeforeningen
Glass og Fasadeforeningen (GF) er en arbeidsgiver- og bransjeforening for bedrifter med virksomhet innenfor glasshåndverk, fasade, glassindustri, bilglass, systeminnredning og innramming. Våre 250 medlemsbedrifter arbeider med forvaltning, rådgivning, prosjektering, produksjon, bearbeiding, montering og handel/salg av glass- og tilhørende produkter.
Følg pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Glass og Fasadeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Glass og Fasadeforeningen
Integrert varmepumpe i balkonginnglassing11.12.2025 15:48:37 CET | Pressemelding
Vil du ha varmepumpe, men opplever at utedelen er lite estetisk, tar for mye plass eller skaper problemer med kondens i en innglasset balkong? Balkongentreprenøren AS lanserer nå et patentert innglassingssystem, der varmepumpens utedel er integrert i selve konstruksjonen – og dermed eliminerer disse utfordringene.
Tilbyr mesterbrevutdanning i glassfaget10.12.2025 13:06:08 CET | Pressemelding
Glass og Fasadeforeningen tilbyr mesterbrevutdanning gjennom Blimester.com. Den nye glassfaglige veilederen er bergenseren Hans-Peter Hole. – Vi tar nå imot søknader til kullet som starter opp i januar, sier han.
Investerer i norsk glassbransje3.11.2025 14:41:50 CET | Pressemelding
Glassprodusenten Rakvåg Glass AS følger opp sin investeringsplan og har nå kjøpt inn en ekstra isolerglasslinje. – Vi har tro på markedet, og vi dobler kapasiteten, sier daglig leder Roy Rakvåg.
Bøckmann Glassindustri reddet24.10.2025 16:28:14 CEST | Pressemelding
Seks dager etter at Bøckmann Glassindustri i Fredrikstad gikk konkurs, er videre drift sikret. Trond Veggeberg har gjennom Glasshuset Norge AS kjøpt konkursboet og satser videre med ansatte og lokaler.
Ny glassmesterkjede i Norge9.10.2025 08:15:56 CEST | Pressemelding
Andr. L. Riis AS (153) er landets eldste bedrift innenfor bil- og bygningsglass. Nå tar Trønderen nasjonale steg og danner kjeden Riis Mesterglass. – Vi skal bygge en sterk merkevare for bygningsglass i Norge, sier styreleder Frithjof Riis.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


