Adecco Group

Norge svakest i Norden på talentranking

Del
I en verdensomspennende arbeidsmarkedsundersøkelse rangeres Norge på 10. plass på en global måling over evne til tiltrekke, utvikle og beholde talent.

Global Talent Competetiveness Index, er en verdensomspennende undersøkelse utført av Adecco Group i samarbeid med INSEAD og Human Capital Leadership Institute of Singapore, måler 118 land på sin evne til å utvikle, tiltrekke og beholde talent.

Resultatene for 2017 plasserer Norge på en 10. plass, bak de øvrige nordiske landene. Best i Norden er Sverige på en 5. plass. Øverst på listen troner Sveits, Singapore og Storbritannia. Årsakene til de sterke nordiske resultatene er et utdanningssystem der høyere utdanning er tilgjengelig for de fleste, samt nordisk arbeidskultur.

Overordnet gjør de skandinaviske landene det godt på undersøkelsen, men vi bør ikke være for fornøyde med resultatene, sier Konsernsjef i Adecco Norge, Torben Sneve. – Norge har tradisjonelt fått drahjelp av et høyt lønnsnivå når det gjelder å tiltrekke talent, men  vi må bli flinkere til å tenke internasjonalt når det gjelder rekruttering, og ikke minst utvikling av egne talent.

Undersøkelsen viser at Norge har en spesiell tilknyttet talenter med global erfaring, sier Sneve.

 - Internasjonal erfaring og nettverk er avgjørende for innovasjon, og nordmenn er generelt for lite villige til å reise ut.  Vår høye levestandard gjør oss for komfortable her hjemme, vi må bli mer eventyrlystne. Arbeidsgivere er heller ikke flinke nok til å verdsette utenlandserfaring, sier han.

- Når vi ser hvor viktig internasjonal erfaring er for innovasjon og nytenkning, er dette en reell utfordring for Norge. I et globalt arbeidsliv vil det bli stadig viktigere med internasjonal erfaring.  


GTCI 2017 toppliste:

  1. Sveits
  2. Singapore
  3. Storbritannia
  4. USA
  5. Sverige
  6. Australia
  7. Luxembourg
  8. Danmark
  9. Finland
  10. Norge

Lenker

Om Adecco Group

Adecco Group
Adecco Group
Sjølyst plass 2
0268 Oslo

23 29 00 00https://www.adecco.no

The Adecco Group, med hovedkontor i Zurich, Sveits, er verdens ledende leverandør av HR-tjenester. Med mer enn 33 000 ansatte og rundt 5100 avdelinger i 60 land verden over. The Adecco Group tilbyr et stort utvalg tjenester, og har rundt 700 000 medarbeidere i jobb hos våre kunder hver dag. Tjenestene som tilbys faller innen bemanning, rekruttering, omstilling og talentutvikling, samt outsourcing og konsulenttjenester. The Adecco Group er et Fortune 500-selskap.

Følg pressemeldinger fra Adecco Group

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Adecco Group på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Adecco Group

ISS og Adecco inngår solidaritetssamarbeid for Ukraina4.8.2022 10:59:00 CEST | Pressemelding

Krigen i Ukraina har gjort sterkt inntrykk. Adecco og ISS ønsker å hjelpe med det vi kan best – få folk i jobb. ISS rekrutterer rundt 1500 medarbeidere i året, og mange av disse stillingene gjøres nå tilgjengelig gjennom AdeccoJobsForUkraine.com. - Dette er et historisk samarbeid som vil hjelpe ukrainske flyktninger i Norge med å integreres og finne meningsfulle aktiviteter å fylle dagene sine med, sier Torben Sneve. Vi i Adecco vil hjelpe med det vi kan best – få folk ut i jobb. Vi hadde ikke vært i stand til å nå det målet uten ISS.

Adeccosjef med oppfordring til regjeringen på NHO-konferanse: Flyktninger må ha meningsfylte aktiviteter å fylle dagene sine med12.5.2022 11:00:00 CEST | Pressemelding

Vi må ønske flyktninger velkommen til landet vårt med tilbud og aktiviteter. Uten meningsfylt arbeid eller noe annet å bruke dagene sine på, blir de sittende glemt på asylmottak rundt omkring i landet, sier Torben Sneve, konserndirektør for Adecco Group Nordics på NHOs årskonferanse, som går av stabelen i Oslo Spektrum i dag.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye