Økt vrakpant ville gitt mindre utslipp
Etter helgens forlik kommer engangsavgiften til å øke med 330 millioner. Kompensasjonen til bilistene er en panteordning for campingvogner, motorsykler, gamle varebiler og lignende på rundt 300 millioner kroner. Men altså ingen økt vrakpant til personbiler.
- Vrakpanten burde settes opp fra dagens 3000 kroner til minst 6000, slår Sagedal fast, - Historisk har økning av vrakpanten gitt god effekt. Regjeringen er avhengig av å doble vrakpanten for å nå klimamålene, fortsetter hun.
Til tross for økte drivstoffpriser og manglende vrakpant, er NAF ganske fornøyd med budsjettforslaget. Det gir mer penger til folks hverdagsreise, og distriktene er til en viss grad ivaretatt.
Økte drivstoffpriser rammer distriktene, men redusert årsavgift gir noe tilbake. De som kan ta i bruk mer og billigere kollektiv, er vinnere i dette budsjettet, mens de som ikke har noe alternativ til bil, er fortsatt tapere.
- Det er krevende å ivareta klimamål og god mobilitet både i og utenfor byene. Selv om de forsøker, lykkes ikke samarbeidspartiene med det, mener Inger Elisabeth Sagedal. – Derfor er vi utålmodige og vil ha utredet en veiprisingsmodell som på en intelligent måte kan ivareta alle behov, avslutter hun.
Nøkkelord
Kontakter
Inger Elisabeth SagedalKommunikasjonssjef
Tel:+47 480 28 065ies@naf.noNils SødalKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noOm NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: Viktige vei-millioner til fylkene17.6.2025 10:33:50 CEST | Pressemelding
Fylkene skal få 500 millioner kroner mer til samferdsel, ifølge avtalen om revidert nasjonalbudsjett mellom regjeringen, Senterpartiet og SV. – Dette er sårt tiltrengte penger til nedslitte veier og kollektivtransport i krise, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Ladetest: Familiebil med superlading16.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Familie-SUV'en Zeekr 7X gjorde unna ladetesten til NAF og Motor på et kvarter. - Dette er rekordrask lading fra ti til åtti prosent strøm på batteriet til en familiebil, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Elbiltesten: 20 av 27 biler klarer Oslo til Trondheim på én lading11.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Raskeste rute mellom Oslo og Trondheim er 492 kilometer. Hele 20 av de 27 testbilene kjørte lenger enn dette i NAF og Motors nylige elbiltest.
Nye rekkevidderekorder i NAF og Motors elbiltest5.6.2025 15:52:40 CEST | Pressemelding
I sommerens store elbiltest var det hele tre biler som slo den gamle rekkevidderekorden. I tillegg kjørte flere biler lengre enn oppgitt. – Forbruk og rekkevidde er mye bedre enn i tidligere tester med kjølig og vått vær, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Verdens største elbiltest: Tesla vippes ned fra rekkevidde-tronen2.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
I NAF og Motors store elbiltester har Tesla vært den ubestridte rekkeviddekongen, men denne sommeren vil rekorden bli slått. - Vi har med en bil som kan kjøre nesten 1000 kilometer. Så Teslas rekorder faller nå, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom