Mandelpotet er nordmenns julefavoritt
30.11.2016 13:51:03 CET | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding

I en fersk undersøkelse gjennomført av Epinion på oppdrag fra Opplysningskontoret for frukt og grønt kan vi se at mandelpotet dominerer til julemiddagene. Av de som er bevisste på potetsort til julemiddagen er det hele 70 % som velger mandelpotet.
- Det er hyggelig at så mange er bevisste når de velger potet. Vi har jo lange og gode tradisjoner for både å dyrke og spise poteter i Norge, og nå ser vi at utvalget øker og interessen for å velge «riktig» potet blir større, sier Gerd Byermoen, kommunikasjonssjef i Opplysningskontoret for frukt og grønt.
Det finnes mange ulike sorter poteter med ulike egenskaper. De er store og små, kokefaste eller melne. Melne poteter inneholder mye tørrstoff og mer stivelse. Disse egner seg for eksempel veldig godt til å lage potetmos. Noen ganger ønsker vi oss hele og pene poteter som skal kombineres med andre smaker, andre ganger skal potetsmaken spille en større rolle.
Fortsatt er vi svært tradisjonelle når julemiddagen skal lages. Halvparten av oss spiser ribbe på julaften, etterfulgt av pinnekjøtt som foretrekkes av 34 %. Bare 2 % spiser kalkun eller lutefisk.
65 % gjør et bevisst valg når de velger poteter til julemiddagen, og 70 % av disse velger mandelpotet.
Fire på topp til julemiddagen:
Mandelpotet foretrekkes av 70 %
Mandelpotet er en delikatessepotet som dyrkes over store deler av landet. Knollene er små og avlange og oftest litt bøyd. Skallet er hvitt og jevnt og kjøttet er gult med karakteristisk smak.
Beate foretrekkes av 9 %
Poteten har lange og ovale knoller. Den er lys rød utenpå og hvit inni. Beate har en nøytral smak, koker ikke i stykker og egner seg derfor godt når du vil servere ferdig skrelte poteter.
Kerrs pink foretrekkes av 8 %
Er en potet med oval og litt uregelmessig form. Den har hvitt kjøtt med god smak og konsistensen er melen, derfor kan den lett sprekke under koking. Kok den forsiktig med skallet på i ca. 15 min og ta kjelen av platen for videre trekking.
Pimpernel velges av 4 %
Kjøttet er gult og fast og litt melent. Poteten har kraftig smak og gode kokeegenskaper. Pimpernel egner seg best til koking med skallet på og må kokes forsiktig.
Ringerikspotet og Gulløye er potetsorter som dyrkes bare i svært begrensede områder av landet. Disse sortene er derfor ikke store på vår statistikk. Ringerikspoteten dyrkes i området rundt Tyrifjorden og Gulløye dyrkes nord for polarsirkelen. Begge regnes som gourmetpoteter sammen med mandelpoteten. Jordsmonn og klima, altså produktets terroir, er avgjørende for potens smak. Mange mener at Gulløye og Ringerikspotet, med sin kraftige potetsmak og melne konsistens, er det perfekte følget til lutefisk.
Hvordan få perfekt kokte mandelpoteter?
Kunsten er å unngå at potetene sprekker, forteller matfaglig ansvarlig og kokk Toril Gulbrandsen i Opplysningskontoret for frukt og grønt. Da er det viktig at de ikke fosskoker.
- Vask potetene godt. Vi anbefaler at du koker potetene med skallet på.
- Kok opp vann.
- Du trenger ikke salt i kokevannet – det trenger uansett ikke igjennom skallet.
- Legg potetene i det kokende vannet og la dem småkoke i 6 - 10 minutter.
- Trekk kjelen av platen og la dem trekke i ytterligere noen minutter, avhengig av størrelse.
- Stikk forsiktig med en nål for å kjenne om de er ferdige.
- Hell av vannet og damp litt.
Server og nyt!
Fakta om poteter
Poteten stammer fra Sør-Amerika hvor den har vært dyrket i flere tusen år. De spanske erobrerne brakte poteten til Europa på 1500-tallet, men først på 1700-tallet ble den anerkjent og populær i Europa, hvor det ofte var matmangel om vinteren.
Poteten kom til Europa på 1500-tallet og til Norge på midten av 1700-tallet. I dag dyrkes poteter i hele landet.
I Norge spiser vi i snitt ca. 20 kg. poteter pr. person pr. år. (Kilde: Totaloversikten OFG 2015)
Nøkkelord
Kontakter
Kommunikasjonssjef Gerd Byermoen, tlf. 952 83 171, e-post: gerd.byermoen@frukt.no
Analysesjef Tore Angelsen, tlf. 477 51 787, e-post: tore.angelsen@frukt.no
Matfaglig rådgiver Toril Gulbrandsen, tlf. 957 32 919, e-post: toril.gulbrandsen@frukt.no
Bilder

Om Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Nesten halvparten dropper mellommåltider – kan koste oss fruktporsjonene11.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Nordmenn liker frukt. Likevel spiser nesten halvparten sjelden eller aldri mellommåltider – en viktig anledning til å få i seg mer frukt i hverdagen.
St1 vant NM i frukt og grønt energistasjon 202528.1.2026 15:55:05 CET | Pressemelding
NM i frukt og grønt energistasjon ble arrangert for andre gang i 2025 av Opplysningskontoret for frukt og grønt. Målet med konkurransen er å gjøre det enklere å spise frukt og grønt også når maten kjøpes på farten. I årets konkurranse var det St1 som gikk helt til topps.
Stadig større fokus på å spise mindre ultraprosessert mat14.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Tre av fire nordmenn ønsker å gjøre endringer i matvanene sine i 2026. Øverst på listen står ønsket om å spise mer grønnsaker og salat (35 prosent), tett fulgt av ønsket om å spise mindre ultraprosessert mat.
Slik unngår du magevondt og forstoppelse i julen17.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Mange opplever å bli ekstra «stinne» etter julemåltidene. Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) minner om at små justeringer – og litt mer grønt – kan gjøre en stor forskjell for fordøyelsen gjennom høytiden.
Rekord på rekord for norske epler19.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Det har aldri vært høstet så mye norske epler – og aldri vært solgt så mye. Per 1.november var det omsatt over 1500 tonn mer norske epler enn på samme tidspunkt i fjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
