Vil styrke norsk helseinnovasjon
Innovasjon Norge mener satsing på vellykkede innovasjoner innen helsesektoren vil ha trippel vinningseffekt: Pasientene får bedre liv, samfunnet som helhet kan tilby mer ressurseffektive helsetjenester og næringslivet kan utvikle seg gjennom å lage og selge verdens beste løsninger for fremtidige voksende helseutfordninger.
- Lykkes næringslivet med å lage de beste løsningene for norske pasienter, er veien også kort til konkurransedyktige posisjoner internasjonalt, sier administrerende direktør Anita Krohn Traaseth i Innovasjon Norge.
Mulighetsområde
Sammen med norsk næringsliv har Innovasjon Norge allerede definert Helse og velferd som et av seks mulighetsområder for fremtidig vekst. Utfordringene for helserettet innovasjon handler både om tilstrekkelig kapital til å vokse, og om å utvikle et marked som etterspør og kjøper nye løsninger.
- Vi har allerede mye god forskning innen medisin og helse. Utfordringen er å kommersialisere og anvende denne forskningen. Eiere og drivere av norske helsevirksomheter må i større grad gi rom for og etterspørre nye innovative løsninger. Anskaffelsesprosedyrene er også en stor utfordring for de bedriftene som i dag driver med helseinnovasjon, sier Jorunn Birgitte Gjessing-Johnrud, seniorrådgiver i Innovasjon Norge, og redaktør for rapporten som tirsdag ble presentert i forbindelse med Arendalsuka.
Såkornfond og innovasjonspartnerskap
Innovasjon Norge mener det er mye å vinne på å jobbe i partnerskap for å løse dagens og fremtidige viktige samfunns- og helseutfordringer. Et konkret forslag i rapporten er opprettelsen av et nytt såkornfond der offentlig og privat kapital sammen kan investere i innovasjon og utvikling av helseområdet.
- Vi anbefaler også regjeringen å utforme en etterspørselsorientert politikk for helse slik det er gjort i Storbritannia, sier Gjessing-Johnrud.
I tillegg skal Innovasjon Norge nå i samarbeid med Leverandørutviklingsprogrammet og Stavanger kommune teste ut Innovasjonspartnerskap som en ny modell for offentlig-privat innovasjonssamarbeid.
- Dette er en ny modell for offentlig-privat innovasjon, der kundene får sitte i førersetet. Her skal Stavanger jobbe tett med næringslivet for å få frem nye, skreddersydde og pasientvennlige løsninger på viktige helseutfordringer, sier Gjessing-Johnsrud.
-------------------
For mer informasjon, vennligst kontakt: Kristin Welle-Strand, kommunikasjonsdirektør i Innovasjon Norge, mob 93 45 83 03
E-post: krwel@innovasjonnorge.no
Se rapporten her: http://www.drømmeløftet.no/arendalsuka-innovasjon-norges-nye-rapport-om-helse-og-velferd/
FOTO:
En ny rapport fra Innovasjon Norge peker på muligheter for norsk helseinnovasjon. Rapporten ble presentert under Arendalsuka tirsdag. Fra venstre administrerende direktør Anita KrohnTraaseth i Innovasjon Norge, stortingsrepresentant og medlem av Stortingets Helse og omsorgskomite ,Kristin Ørmer Johnsen, og redaktør for rapporten, Jorunn Birgitte Gjessing-Johnsrud, seniorrådgiver i Innovasjon Norge.
(Foto: Innovasjon Norge)
Nøkkelord
Kontakter
Kristin Welle-StrandKommunikasjonsdirektør
Tel:934 58 303krwel@innovasjonnorge.noBilder
Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Eksportverdien i reiselivet øker26.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Flere overnattinger og høyere forbruk, både fra nordmenn og utlendinger sammenlignet med tidligere.
The Quartz Corp får støtte til syre-gjenbruk24.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge støtter sirkulært pilotprosjekt hos The Quartz Corp med inntil 45 millioner kroner.
Hydro og Innovasjon Norge inngår strategisk samarbeid for grønn industrivekst12.6.2025 13:24:45 CEST | Pressemelding
Hydro og Innovasjon Norge har signert en ny samarbeidsavtale for å styrke norsk bærekraftig industri internasjonalt. Avtalen skal bidra til å fremme grønn teknologi, sikre politisk gjennomslag og åpne dører for norske bedrifter i globale markeder.
Innovasjon Norge og DNV med viktige havvindavtaler i Japan3.6.2025 13:56:47 CEST | Pressemelding
Det strømmer inn store eksportinntekter fra norsk havvindindustri, estimert til nærmere 50 milliarder kroner i år. I Japan signerte Innovasjon Norge i dag en avtale med et stort havvindnettverk. Samtidig undertegnet DNV en tilsvarende avtale.
Norges dag på verdensutstillingen i Osaka2.6.2025 17:57:51 CEST | Pressemelding
I dag ble det feiret Norges Dag på verdensutstillingen i Osaka. Utenriksminister Espen Barth Eide ledet en stor næringslivsdelegasjon, og Kongsberg signerte avtale med japansk selskap for å utvikle et banebrytende navigasjonssystem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom