Årets hederspris til Speiderne

Juryen består av flere kjente politiske navn som Lars Sponheim, Knut Arild Hareide og Jan Bøhler, som begrunner årets prisutdeling slik:
-Speiderbevegelsen er en av verdens største barne- og ungdomsbevegelser. Speidingens formål er å utvikle medlemmene til å bli selvstendige og ansvarsbevisste mennesker. I Norge har speiderbevegelsen i mer enn hundre år vært et viktig tilbud og en lærings- og formingsarena for hundretusener av jenter og gutter. Det er i dag mer enn 30.000 speidere i Norge.
Hvis du vil se dette innholdet fra www.norskfriluftsliv.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.-Speiderbevegelsen lærer barn og unge natur- og friluftslivsglede og til å møte de utfordringer som naturen byr på, og ikke minst gleden av å utøve det enkle og nære friluftslivet. Første forutsetning for å verdsette natur er å bli fortrolig med uteliv. Speiderbevegelsen gir barn og unge ferdigheter som setter dem i stand til å oppsøke naturens gleder med trygghet og kunnskap. Kreativitet, vennskap, samfunnsengasjement og livskvalitet er sentrale verdier i speiderbevegelsen som er et særlig godt forbilde ikke bare for sine idealer, men også for det frivillige friluftslivsarbeidet i Norge.
Juryen for Den norske friluftslivsprisen tildeler derfor Friluftslivets Hederspris for 2015 til Norges Speiderforbund og KFUK-KFUM-speiderne i friluftslivsåret 2015.
Juryen uttrykker også at det er en glede å kunngjøre dette den 23. april, på speiderbevegelsens St. Georgs dag.
BILDET: Treklatring i forbindelse med #mittre (mittrekampanjen) som ble lansert i dag. På bildene: Generalsekretærene Heidi Furustøl Norges KFUK-KFUM speidere og Jens Morsø i Norges Speiderforbund. Foto: Svein Olav Ekvik
Juryen består av Dag Kaas (juryleder), Lars Sponheim, Knut Arild Hareide, Jan Bøhler, Berit Lein, Trond Berg, Morten Dåsnes, Kjell Haugen og Arne D Danielsen (sekr).
Annen informasjon:
Prisen deles ut under festivalen Friluftsliv for alle som arrangeres 28.- 30. august i Raufoss/Vestre Toten. Hedersprisen deles ut søndag 30. august på friluftsmuseet Stenberg.
Prisens hjemmeside er: http://www.friluftslivforalle.no/prisen/
Prisvinner i 2014 var Øystein Dahle og i 2013 fotograf og naturfilmskaperen Arne Nævra.
Liste over tidligere prisvinnere finnes her: http://www.friluftslivforalle.no/prisvinnere/
Norsk Friluftsliv gratulerer våre to speiderorganisasjoner med Friluftslivets hederspris for 2015!
Bilder: Svein Olav Ekvik, Ørjan Apeland og Kjetil Jøssang.
Hvis du vil se dette innholdet fra www.norskfriluftsliv.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Bilder
Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
8 av 10 mener dagens hyttebygging påvirker natur og naturopplevelser negativt18.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Et flertall i befolkningen mener vi tillater for mye hyttebygging og at naturen betaler prisen. – Tap av natur gir fattigere naturopplevelser, advarer Norsk Friluftsliv.
Møter du kyr på tur i sommer? Lær deg kuvettreglene1.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Med nær 270 000 kyr, kalver og kviger på utmarksbeite, er sjansen stor for at du møter dem på tur i sommer. Disse seks tipsene gjør turen tryggere og hyggeligere.
Stadig flere unge trosser kulda og sover ute om vinteren30.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det har vært en stor økning i uteovernatting blant unge mellom 18 og 29 år. Hele 40 prosent har overnattet ute i telt, hengekøye, snøhule eller lignende i løpet av vinteren.
Ny 17. mai-marsj skal få Norge ut på tur15.5.2025 12:51:26 CEST | Pressemelding
I anledning Friluftslivets år 2025 er det laget en ny korpsmarsj – og hele 1600 musikkorps har fått den tilsendt. Nå håper Norsk Friluftsliv at «Stien» skal spre friluftsglede over hele landet på nasjonaldagen.
Nasjonal kåring: dette er årets friluftslivskommune 20257.5.2025 20:00:00 CEST | Pressemelding
For første gang er alle landets 357 kommuner vurdert og rangert på innsatsen for friluftsliv. Tjeldsund i Troms stikker av med seieren og kåres til årets friluftslivskommune 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom