NRK gir deg TV-arkivet

Totalt er det om lag 90 000 programmer i NRK TV. De siste par årene har NRK jobbet intenst med å digitalisere det historiske TV-arkivet fra de første sendingene på begynnelsen av 60-tallet og fram til 1997. Dette utgjør nesten 30 000 programmer som nå er lagt inn i NRK TV som en egen kategori; NRK-Arkivet. Her får du presentert høydepunkter som Lille lørdag, Fleksnes, Brødrene Dal, Lørdagskveld med Erik Bye og dramaserien Vestavind. Publikum kan selvfølgelig også selv søke på de programtitlene de ønsker et gjensyn med.
NRKs mediedirektør Øyvind Lund er glad for at publikum nå har fått muligheten til å oppdage og gjenoppleve det historiske materialet.
- NRK skal ta vare på, løfte fram og fortelle vår felles historie. Med dette har vi gjort NRKs TV-arkiv til en åpen skattkiste for de som ønsker gjensyn med gamle favoritter fra fjernsynets barndom på 60-tallet og framover. Arkivinnholdet er også en fantastisk kilde for alle som er nysgjerrig på samfunnsutviklingen i Norge etter andre verdenskrig.
I tillegg til NRKs egenproduserte programmer har NRK-Arkivet også samlet alle Filmavisene fra 1941. Dette er gjort mulig gjennom en avtale med Filmparken, som eier Filmavisene. Noen av filmene fra okkupasjonsårene har ikke blitt vist eller vært tilgjengelig for publikum siden den gang. Totalt blir 1000 Filmaviser presentert i kronologisk rekkefølge i NRK-Arkivet.
Tidligere i år lanserte NRK en egen mimretjeneste hvor man kan taste inn sitt eget fødselsår og få presentert tidstypiske TV-øyeblikk fra akkurat dette året. Se nrk.no/mimre.
Kontakter
Øyvind Lund, mediedirektør. E-post: oyvind.lund@nrkno, tlf.: 995 35 150
Ingrid Belt, seksjonsleder i NRK Arkiv. E-post: ingrid.belt@nrk.no, tlf.: 900 66 163
Bilder




Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Finale i Stjernekamp – dette synger Kim Wigaard og dePresno30.4.2025 11:00:00 CEST | Pressemelding
På lørdag er det klart for den aller siste duellen i Stjernekamp på NRK. Hvem står igjen som TV-seernes favoritt – Kim Wigaard eller dePresno?
Tidenes første podkast på kvensk25.4.2025 11:01:10 CEST | Pressemelding
I morgen kommer NRK for første gang med en podkast på kvensk – «Kaffipraatti». Den gir et unikt innblikk i kvensk språk, kultur og historie.
Det kommer ny sesong av «Team Pølsa»24.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Med et snitt på over 1,2 millioner seere har «Team Pølsa» rørt store deler av den norske befolkningen. Nå er det bekreftet at det kommer en ny sesong med nye deltakere.
Semifinale i Stjernekamp med opera og hiphop23.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
To klassiske og krevende Stjernekamp-sjangre står for tur på lørdag. Nå skal det avgjøres hvem som går videre til den store finalen.
Hævvi er tilbake med ny sesong22.4.2025 06:59:00 CEST | Pressemelding
I den nye sesongen av podkasten Hævvi inviterer de frittalende programlederne Nelly og Jonna med seg sørsamiske gjester i studio.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom