Samler og styrker Innovasjon Norge i Finnmark, Troms og Svalbard

- Dette er først og fremst et grep for å gjøre Innovasjon Norge mer relevant gjennom å styrke felles kompetanse og samarbeid der målet er å utløse de næringsmessige fortrinnene som ligger i og utenfor de to nordligste fylkene våre og på Svalbard, sier Per Niederbach, divisjonsdirektør for Regioner og finansiering i Innovasjon Norge.
Samlingen av kontorene er også en respons på ulike regjeringers mangeårige satsing på nordområdene:
- Innovasjon Norge har i dag flere viktige oppdrag på vegne av ulike departement og fylkeskommunene i Troms og Finnmark som handler om næringsutvikling i det arktiske området. Vi tror at det grepet vi gjør nå vil styrke og spisse vår kompetanse til å drive fram både lokale, regionale, nasjonale og internasjonale utviklingsprosjekter, sier Niederbach.
Fra myndighetenes side er Nordområdene allerede omtalt som Norges viktigste utenrikspolitiske interesseområde. Denne ambisjonen gjenspeiles også i navnevalget for det nye regionkontoret; Innovasjon Norge Arktis.
- Navnevalget reflekterer ikke minst at vi lever og virker i et område som er en del av Arktis. Jeg har stor tro på at Innovasjon Norge Arktis vil kunne bli den overbygningen næringslivet i regionen trenger i en spennende og viktig tid fremover, sier Linda Beate Randal, som fra 1. juli går inn som direktør for det nye regionkontoret. Hun leder i dag Innovasjon Norges kontor i Finnmark.
Kontorene i Tromsø, Vadsø, Alta og prosjektkontoret på Svalbard vil etter samlingen bestå som før.
- Vi er opptatt av nærhet til kundene våre. Oppdragene vi får fra fylkene vil fortsatt ha høy prioritet. Fordelen med et samlet regionkontor er å få mer næringsutvikling igjen for hver brukte krone. Vi får dessuten mulighetene til å spisse kompetansen vår slik at vi blir en enda bedre og mer effektiv samarbeidspartner for næringslivet i regionen, sier Linda Beate Randal.
Sammen med medarbeiderne vil hun nå ta arbeid med arktisk næringsutvikling videre.
- Det skal vi gjøre i samspill med næringslivet, viktige forsknings- og kompetansemiljø, partnere og andre med felles fokus på dette området. Det gjelder ikke minst Finnmark og Troms fylkeskommuner, kommunene, lokalstyret i Longyearbyen, sier Randal.
Kontakter
Bernt EllingsenSeniorrådgiver PR og kommunikasjon
Tel:905 77 277beell@innovasjonnorge.noBilder

Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Rekordmange milliardar til innovasjon i 202414.4.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Noreg sitt bidrag til næringslivet auka med 40 prosent i 2024. Samstundes auka dei private investeringane som matcha bidraget frå Innovasjon Noreg.
Vianode får lån på 400 millioner fra Innovasjon Norge14.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge har gitt tilsagn om lån på 400 millioner kroner til Vianode. Pengene vil bli investert i Norge, for å styrke selskapets forsknings- og utviklingskapasitet og plattform for etablering av regionale verdikjeder for batterier med høy ytelse og lave utslipp. Vianode utvikler og produserer grafitt til anoder og har kontrakt med en av verdens største bilprodusenter.
Milliondryss over rekordmange studentprosjekter11.4.2025 13:40:24 CEST | Pressemelding
Innovasjon Norge opplever større pågang på ordningen for støtte til bedrifter etablert av nyutdannede ved høyskolene og universitetene, enn noen gang tidligere. I alt får 32 prosjekter inntil en million kroner hver i tilskudd.
Verdensutstillingen i Japan åpner11.4.2025 09:46:10 CEST | Pressemelding
Expo Osaka åpner søndag 13. april. Norge deltar i fellesnordisk paviljong, som viser nordiske verdier og innovasjoner. Paviljongen serverer også nordisk mat med spennende japansk vri.
I Bodø selges Norge til verden – neste år står Lofoten for tur2.4.2025 13:13:20 CEST | Pressemelding
Denne uken pågår Norwegian Travel Workshop (NTW) 2025 i Bodø. Her møtes nesten 800 personer fra 36 ulike land for å selge og kjøpe Norge som reisemål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom