– Tusenvis av nye boliger og arbeidsplasser i fare
30.1.2020 16:28:30 CET | OBOS | Pressemelding

Stortinget skal i mars vedta en utbygging av ny E18 fra Lysaker til Ramstadsletta, den såkalte Vestkorridoren. Det har i forbindelse med sluttbehandlingen oppstått usikkerhet rundt prosjektet. Både Oslo kommune og Viken har ønsket å stoppe prosjektet slik det er planlagt.
E18 viktig for hele regionen
– Det er avgjørende for å sikre nasjonal og regional by- og næringsutvikling at regjeringens forslag til utbygging av ny E18 Vestkorridoren vedtas som foreslått. Konsekvensen av å sende planene ut i det blå vil være full stopp for tusenvis av nye boliger og arbeidsplasser, både på Fornebu og i regionen for øvrig, sier konsernsjef Daniel Kjørberg Siraj i OBOS.
Det er en forutsetning for den vedtatte kommunedelplanen (KDP3) på Fornebu at Fornebubanen og ny tilknytning til E18 kommer på plass for å sikre en bærekraftig transportløsning. Dette ble senest bekreftet og forsterket da Bærum kommunes formannskap skulle behandle OBOS sin utbyggingsavtale for utviklingen på Fornebu.
I mars i fjor vedtok kommunestyret i Bærum en ny kommunedelplan (KDP3) for Fornebu. Her ble antallet boliger som kan bygges økt fra rundt 6000 til 11 000 boliger. I tillegg tilrettelegges det for tusenvis av nye arbeidsplasser innenfor blant annet høyteknologi, IT og havbruk.
Fornebubanen i fare
– E18 er ikke viktig bare for Fornebu, men er avgjørende for god by- og næringsutvikling i aksen fra Drammen og innover til Oslo. Ved å sette E18 i spill glemmer politikerne at man samtidig også setter hele Fornebubanen i fare. Forutsetningen for banen er at det kommer inn grunneierbidrag. Stopper utbyggingen, stopper også bidragene til banen. Og Fornebubanen er ikke bare et viktig miljøprosjekt for Bærum, men også i høyeste grad for Oslo kommune og regionen for øvrig. Nå må de ansvarlige styringspartiene på Stortinget, spesielt Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet, la nasjonale interesser gå foran og slutte opp om regjeringens forslag, sier Siraj.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Kjørberg SirajKonsernsjef i OBOS
Tel:913 82 777Åge PettersenKommunikasjonsdirektør
Tel:908 58 441age.pettersen@obos.noBilder
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over 640 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
Dette krangler vi med naboen om22.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Fest, forsøpling og feilsortering av avfall er de største kildene til uenighet i borettslaget, viser OBOS’ ferske nabolagsbarometer.
OBOS-prisene steg i august1.9.2026 11:57:58 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger steg med 1,7 prosent fra juli til august på landsbasis. I Oslo gikk prisene opp 0,8 prosent.
Slutter som konserndirektør for næringseiendom26.8.2026 13:41:36 CEST | Pressemelding
Nils Bøhler har varslet at han fratrer som leder for næringseiendom i OBOS-konsernet etter 11 år i stillingen. Prosessen med å rekruttere hans etterfølger er i gang. Bøhler blir stående i stillingen til ny konserndirektør er ansatte.
OBOS-prisene i Oslo steg i juli3.8.2026 10:42:32 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 0,8 prosent fra juni til juli. På landsbasis falt prisene med 0,3 prosent.
Utlånsvekst i tøft marked15.7.2026 12:41:03 CEST | Pressemelding
OBOS-banken fikk et resultat etter skatt på 98 millioner kroner i andre kvartal. Utlånsveksten fortsetter, og økte med 1,0 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

