– Tidsskrifter og kritikk er et satsingsområde for Kulturrådet
30.4.2019 16:04:39 CEST | Kulturdirektoratet | Pressemelding

– Tidsskrifter og kritikk er et satsingsområde for Kulturrådet, sa Anne Oterholm, nestleder i Kulturrådet, og leder for fagutvalget for litteratur, da hun presenterte den nye støtteordningen.
Samler midlene
Nå samles alle midlene til tidsskrifter og kritikk i Norsk kulturfond i én permanent ordning, med et eget tverrfaglig utvalg. Midlene skal ikke bare gå til produksjon av tidsskrift men også til prosjekt- og arrangørstøtte. Både redaktører, kritikere, utgivere og arrangører kan søke.
– Den nye ordningen rommer en åpenhet for et mangfold av publiseringsformer og -plattformer, fortsetter Oterholm.
Oterholm deltok 30. april i en paneldebatt sammen med Samtiden-redaktør Christian Kjelstrup, Kultursjef i Lillehammer kommune Olav Brostrup Müller og artist Monica Ifejilika. Diskusjonen ble ledet av Danby Choi, redaktør i Subjekt.
Etablerer nytt fagmiljø
Anne Oterholm refererte til Kulturrådets utredning Kulturtidsskriftene fra 2018, som slo fast at tidsskriftene har hatt dårlige økonomiske vilkår over mange år. Mens inntektene har holdt seg stabile har kostnadene økt, og mange redaksjoner går dermed rundt på dugnadsånd og gratisarbeid.
Tidsskriftene faller stadig mellom to stoler når mediepolitikken og bokpolitikken skal diskuteres, konkluderer utredningen. Det har ikke hjulpet at Kulturrådets støtte til tidsskrifter og kunstkritikk tidligere har vært fragmentert og uoversiktlig. Derfor er det nå viktig at det etableres et nytt fagmiljø, mener Oterholm.
– Det skal være en tverrfaglig støtteordning med ett utvalg, hvor medlemmene samlet skal ha kompetanse fra ulike kunstfelt, fra kritikerarbeid, og besitte publikasjonsfaglig kunnskap og forståelse.
Lang prosess
Den nye tilskuddsordningen for tidsskrifter og kritikk kommer som et resultat av Kulturrådets langvarige engasjement for kunstkritikk og kulturtidsskrifter. En forsøksordning med prosjektstøtte til kunst- og kulturkritikk ble etablert i 2016. Den ga støtte til nærmere 70 ulike prosjekter, fordelt på flere landsdeler og kunstneriske sjangre. Nå blir forsøksordningen del av den nye ordningen, som også vil erstatte Kulturrådets ordninger for støtte til tidsskrifter.
En av de største endringene er at innkjøpsordningen for allmenne tidsskrifter har forsvunnet. I stedet kan man søke om subsidiering av abonnementer, for eksempel til folkebibliotekene, slik at flere har råd til å prioritere faste abonnement.
Første søknadsfrist til den nye støtteordningen er 3. september 2019.
Nøkkelord
Kontakter
Frida RusnakKommunikasjonsrådgiver
Tel:997 72 534frida.rusnak@kulturradet.noBilder


Lenker
Om Kulturdirektoratet
Følg pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kulturdirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kulturdirektoratet
1069 kunstnere får Statens kunstnerstipend18.3.2026 10:19:39 CET | Pressemelding
Dette gir flere kunstnere mulighet til å skape, og flere opplevelser til publikum over hele landet.
Janne Stang Dahl er ny avdelingsdirektør for kunstnarisk produksjon og formidling i Kulturdirektoratet4.2.2026 13:21:47 CET | Pressemelding
Ho har brei leiarerfaring frå offentleg forvaltning og ser fram til å komme tilbake til kultursektoren.
Kulturtilbudet vokser, men blir dyrere og mer klassedelt29.1.2026 09:18:23 CET | Pressemelding
Hvem som bruker kulturtilbudet, preges i økende grad av lommebok, bosted og utdanning, viser en ny rapport fra Kulturdirektoratet.
Kunst i tall 2024: Høye inntekter – men økende usikkerhet17.12.2025 08:30:09 CET | Pressemelding
Kunstbransjen i Norge hadde høye inntekter i 2023 og 2024 sammenlignet med årene før pandemien. Samtidig melder flere kunstfelt om økte kostnader, lavere marginer og større usikkerhet fremover.
Kulturrådet tilbakekaller midler2.12.2025 09:19:24 CET | Pressemelding
Kulturrådet tilbakekaller ubrukte prosjektmidler fra Impure Company og trekker tilbake tilskudd for ny periode.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
