– TBU-tallene viser utfordringer i praktisering av frontfagmodellen
20.2.2023 11:57:53 CET | KS | Pressemelding
Den foreløpige rapporten fra Teknisk beregningsutvalg (TBU) viser at flere sektorer gikk langt utover frontfagets ramme i 2022. Også KS strakk seg noe utover frontfagets ramme i fjor. Den faktiske lønnsveksten ble likevel lavere i kommunesektoren samlet enn i både industrien, staten og helseforetakene – også hvis vi ser bort fra effekten av lærerstreiken.
– Det er utfordrende at partene i industrien ikke har kunnet gi et troverdig anslag for frontfagets ramme de siste tre årene, slik at kommunesektoren henger noe etter lønnsutviklingen. KS støtter frontfagmodellen, fordi den sikrer en bærekraftig nasjonal økonomi, som kommunene og de lokale velferdstjenestene er helt avhengige av. Modellen skal være en norm for lønnsutviklingen i hele arbeidslivet over tid, sier Helgesen.
– Kommunesektoren har ansvaret for de viktigste velferdstjenestene i Norge og er avhengig av en lønnsutvikling som over tid harmonerer med øvrige deler av norsk arbeidsliv. Rammeoverføringene til kommunene må ta høyde for dette. Det er krevende for kommunene å ta igjen andre sektorers høyere lønnsutvikling, utover rammen som ligger til grunn for nasjonalbudsjettet. Finner man ikke løsninger på dette, vil det kunne føre til at kommuner og fylkeskommuner må redusere i tilbudet til innbyggerne, sier Helgesen.
– Regjeringen har varslet at den vil oppjustere lønns- og prisveksten for i år i revidert budsjett i mai. Størrelsen på denne oppjusteringen bør avklares før lønnsoppgjørene i offentlig sektor, slik at partene kan ta høyde for den inn i oppgjøret.
Fakta:
- Lønnsveksten i kommunesektoren var 3,7 prosent i 2022, mot et snitt på 4,1 prosent.
- Uten lærerstreik ville lønnsveksten i kommunesektoren samlet vært 3,9 prosent.
- Uten lærerstreik ville lønnsveksten for undervisningsansatte i kommunene vært 4,0 prosent.
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
Ny rapport foreslår endringer i innsigelsessystemet22.9.2026 08:55:46 CEST | Pressemelding
Dagens system for innsigelser i arealplanlegging fungerer ikke godt nok. Det er komplisert, og det nasjonale rammeverket er for lite koordinert, viser en ny rapport utarbeidet av Asplan Viak og DLA Piper på oppdrag fra KS.
Ny regiondirektør i KS Møre og Romsdal17.9.2026 08:34:16 CEST | Pressemelding
Hege-Beate Skjølberg er ansatt som ny regiondirektør for KS Møre og Romsdal. Hun har lang erfaring fra både kommunal sektor, NAV og med regionalt utviklingsarbeid.
– Arbeidslivet står på spill15.9.2026 11:05:13 CEST | Pressemelding
– Det norske arbeidslivet, slik vi kjenner det, står på spill. Uenigheten om betaling for merarbeid må utløse rød alarm på kontoret til arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng, sier KS’ arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø.
Svake skoleresultater krever bred innsats og samarbeid9.9.2026 16:37:04 CEST | Pressemelding
Pisa- resultatene for norsk skole bekrefter igjen en alvorlig situasjon med fall i læringsresultater for norske elever. Kommunene skal bidra til å snu utviklingen, men vi trenger en langsiktig og bred innsats og støtte fremfor statlig detaljstyring.
KS til regjeringen: Gjør veimilliarden varig27.8.2026 08:43:29 CEST | Pressemelding
Den ekstra milliarden til fylkesveier, som var del av budsjettforliket, må bli en varig ordning for å stanse forfallet og sikre trygge lokalsamfunn og nasjonal beredskap. Det er KS forventninger til regjeringen som nå i slutten av august skal lande forslaget til statsbudsjett for 2027.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
