– Skuffende med blank stemme om bruk av atomvåpen

141 av FNs 193 medlemsland, inkludert to NATO-land, stemte for FN-resolusjonen som ble vedtatt fredag kveld norsk tid. 12 land - hovedsakelig atomvåpenstater - stemte nei. Mens 31 land inkludert Norge stemte blankt. De siste ni landene var ikke til stede på avstemningen.
Resolusjonen sier at atomvåpen har katastrofale humanitære konsekvenser, og at «av hensyn til menneskehetens overlevelse må atomvåpen aldri igjen bli brukt, under noen omstendighet».
- Utenriksministeren burde gitt ordre om norsk ja-stemme når FN skulle ta stilling til denne resolusjonen, i den spente situasjonen med Russland der risikoen for bruk regnes som større enn under den kalde krigen. At atomvåpen aldri må brukes igjen er et standpunkt som Norge burde kunne stå for i FN. Tabuet mot bruk av atomvåpen må forsvares med nebb og klør, sier Westhrin.
Hun viser til at statsminister Jonas Gahr Støre har vært tydelig på at atomvåpen aldri må brukes igjen, og hun mener at regjeringen derfor taler med to tunger om dette viktige spørsmålet.
- Aldri har det vel vært tydeligere at Norges styringspartier Arbeiderpartiet og Høyre driver dobbeltenking om atomvåpen. De sier i FN at Norge vil ha kjernefysisk nedrustning, men er selv en del av problemet, sier Westhrin.
Norsk Folkehjelp understreker også at den blanke stemmen fra Norge på resolusjonen om atomvåpens humanitære konsekvenser er et løftebrudd fra en regjering som i Hurdalsplattformen lovet å fokusere på atomvåpens humanitære konsekvenser, og som i hovedinstruksen for Norges deltagelse på årets generalforsamling i FN hadde dette som et «prioritert område» for innsats.
- Disse løftene må følges opp med handling. Likevel stemmer ikke Norge en gang ja på en resolusjon om atomvåpens humanitære konsekvenser, av hensyn til samhold i NATO. NATO-landene Hellas og Makedonia stemte for resolusjonen, og det kunne også Norge gjort. Vi så heller ingen tegn til norsk innsats for å få med seg flere NATO-land til å stemme ja sammen med Norge, sier Westhrin.
Norsk Folkehjelp har forståelse for at det er vanskelig med alenegang i NATO. Men vi vet at det i politisk ledelse også i andre NATO-land var et potensial. Hvis Norge virkelig hadde prøvd, ville det vært mulig å få med seg flere NATO-land på å stemme ja på denne resolusjonen. Selv om kjernefysisk avskrekking er viktig for NATO, så er det også i NATOs interesse at atom-tabuet skal holde seg sterkt og bidra til at Russland ikke bruker atomvåpen.
- Konsekvensen av at Norge demonstrerer i FN at vi ikke vil støtte en resolusjon som styrker tabuet mot bruk av atomvåpen, er at vi bidrar til å svekke dette tabuet. Det er ingen tjent med. Heller ikke NATO. Vi håper Norges stemme omgjøres når FNs generalforsamling skal ta stilling til resolusjonen i plenum i desember. Det er en svært farlig utvikling vi nå er inne i, der tanken om bruk av atomvåpen normaliseres, avslutter Westhrin.
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgGrethe ØsternVåpenpolitisk rådgiverNorsk Folkehjelp
Tel:+41 90078208gretheo@npaid.orgHenriette Killi WesthrinGeneralsekretær Norsk Folkehjelp
Tel:907 96 835Bilder


Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er en av de største aktørene på humanitær nedrustning globalt, og representert i det internasjonale styret i ICAN, den internasjonale kampanjen for å forby atomvåpen. Norsk Folkehjelp driver også forskningsprosjektet Nuclear Weapons Ban Monitor, som måler framdriften i arbeidet mot en verden uten atomvåpen.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Jordskjelvkatastrofen i Myanmar: Norsk Folkehjelp etterlyser internasjonal støtte30.3.2025 11:14:36 CEST | Pressemelding
– Naturkatastrofen rammer et land som allerede er i en dyp politisk og humanitær krise. Nå hjelper lokalbefolkningen naboene sine ut av sammenraste bygninger mens nødhjelpsbehovene vokser for hver time, sier Trygve Augestad, seksjonsleder for Afrika og Sørøst-Asia i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp fordømmer Israels brudd på våpenhvilen i Gaza.18.3.2025 13:40:37 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp fordømmer Israels brudd på våpenhvilen i Gaza og krever at en utsultet befolkning får umiddelbar tilgang til nødhjelp
Norsk Folkehjelp: Israel bryter folkeretten, nødhjelpen må fortsette inn til Gaza2.3.2025 14:50:48 CET | Pressemelding
I dag har Israel ensidig blokkert all nødhjelp til Gaza, noe som rammer over to millioner sivile, hvorav 70 % er kvinner og barn. Dette er et alvorlig brudd på folkeretten og må stoppes umiddelbart.
Norsk Folkehjelp og Norad fornyer avtale som gir støtte til livreddende arbeid i 20 land17.2.2025 15:41:57 CET | Pressemelding
— Den norske humanitære finansieringen er viktig, særlig i lys av den amerikanske bistandsfrysen, sier Norsk Folkehjelps generalsekretær Raymond Johansen. — Norge er kjent som en fleksibel og lydhør partner, som velger å være prinsipiell i en tid hvor mange land trekker seg tilbake fra internasjonalt humanitært ansvar.
Amerikansk bistandsfrys får alvorlige konsekvenser for Norsk Folkehjelp og minerydding verden over11.2.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp har satt all amerikanskstøttet mine- og eksplosivrydding på vent i 12 land og sier opp 1700 ansatte som følge av den amerikanske bistandsfrysen. Nå frykter generalsekretær Raymond Johansen at verden kan stå overfor en ny landminekrise.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom