– Skuffende med blank stemme om bruk av atomvåpen
31.10.2022 13:01:36 CET | Norsk Folkehjelp | Pressemelding

141 av FNs 193 medlemsland, inkludert to NATO-land, stemte for FN-resolusjonen som ble vedtatt fredag kveld norsk tid. 12 land - hovedsakelig atomvåpenstater - stemte nei. Mens 31 land inkludert Norge stemte blankt. De siste ni landene var ikke til stede på avstemningen.
Resolusjonen sier at atomvåpen har katastrofale humanitære konsekvenser, og at «av hensyn til menneskehetens overlevelse må atomvåpen aldri igjen bli brukt, under noen omstendighet».
- Utenriksministeren burde gitt ordre om norsk ja-stemme når FN skulle ta stilling til denne resolusjonen, i den spente situasjonen med Russland der risikoen for bruk regnes som større enn under den kalde krigen. At atomvåpen aldri må brukes igjen er et standpunkt som Norge burde kunne stå for i FN. Tabuet mot bruk av atomvåpen må forsvares med nebb og klør, sier Westhrin.
Hun viser til at statsminister Jonas Gahr Støre har vært tydelig på at atomvåpen aldri må brukes igjen, og hun mener at regjeringen derfor taler med to tunger om dette viktige spørsmålet.
- Aldri har det vel vært tydeligere at Norges styringspartier Arbeiderpartiet og Høyre driver dobbeltenking om atomvåpen. De sier i FN at Norge vil ha kjernefysisk nedrustning, men er selv en del av problemet, sier Westhrin.
Norsk Folkehjelp understreker også at den blanke stemmen fra Norge på resolusjonen om atomvåpens humanitære konsekvenser er et løftebrudd fra en regjering som i Hurdalsplattformen lovet å fokusere på atomvåpens humanitære konsekvenser, og som i hovedinstruksen for Norges deltagelse på årets generalforsamling i FN hadde dette som et «prioritert område» for innsats.
- Disse løftene må følges opp med handling. Likevel stemmer ikke Norge en gang ja på en resolusjon om atomvåpens humanitære konsekvenser, av hensyn til samhold i NATO. NATO-landene Hellas og Makedonia stemte for resolusjonen, og det kunne også Norge gjort. Vi så heller ingen tegn til norsk innsats for å få med seg flere NATO-land til å stemme ja sammen med Norge, sier Westhrin.
Norsk Folkehjelp har forståelse for at det er vanskelig med alenegang i NATO. Men vi vet at det i politisk ledelse også i andre NATO-land var et potensial. Hvis Norge virkelig hadde prøvd, ville det vært mulig å få med seg flere NATO-land på å stemme ja på denne resolusjonen. Selv om kjernefysisk avskrekking er viktig for NATO, så er det også i NATOs interesse at atom-tabuet skal holde seg sterkt og bidra til at Russland ikke bruker atomvåpen.
- Konsekvensen av at Norge demonstrerer i FN at vi ikke vil støtte en resolusjon som styrker tabuet mot bruk av atomvåpen, er at vi bidrar til å svekke dette tabuet. Det er ingen tjent med. Heller ikke NATO. Vi håper Norges stemme omgjøres når FNs generalforsamling skal ta stilling til resolusjonen i plenum i desember. Det er en svært farlig utvikling vi nå er inne i, der tanken om bruk av atomvåpen normaliseres, avslutter Westhrin.
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgGrethe ØsternVåpenpolitisk rådgiverNorsk Folkehjelp
Tel:+41 90078208gretheo@npaid.orgHenriette Killi WesthrinGeneralsekretær Norsk Folkehjelp
Tel:907 96 835Bilder


Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er en av de største aktørene på humanitær nedrustning globalt, og representert i det internasjonale styret i ICAN, den internasjonale kampanjen for å forby atomvåpen. Norsk Folkehjelp driver også forskningsprosjektet Nuclear Weapons Ban Monitor, som måler framdriften i arbeidet mot en verden uten atomvåpen.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Priv.til red; Bred sivilsamfunnskoalisjon samles foran Stortinget: Krever etisk oljefond3.6.2026 09:25:27 CEST | Pressemelding
Torsdag 4. juni kl. 15.00 samles representanter fra over 35 norske organisasjoner, som sammen representerer hundretusenvis av nordmenn, på Eidsvolls Plass for å sende et tydelig signal til våre politikere: våre felles sparepenger må forvaltes med etikk, ansvar og en trygg fremtid i sentrum.
Norsk Folkehjelp: Uten åpen debatt om atomvåpen blir Norge et farligere sted27.5.2026 19:40:38 CEST | Pressemelding
Norges beslutning om å slutte seg til fransk framskutt kjernefysisk avskrekking markerer et historisk og dypt problematisk veivalg i norsk sikkerhetspolitikk.
Norsk Folkehjelps mineryddingsbase i Ukraina rammet av russisk angrep26.5.2026 15:31:48 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelps kontor for minerydding i Sumy, i det nordøstlige Ukraina, fikk skader fra et russisk angrep tidlig i morges. Selv om det ikke var noe direkte angrep, landet russiske droner nær kontoret og ødela flere kjøretøy.
Fem minehunder sendt til Ukraina – med støtte fra Coop21.5.2026 12:52:03 CEST | Pressemelding
Fem nytrente minehunder er nå sendt til Ukraina – klare til å redde liv i noen av verdens farligste områder. Hundene er trent av Norsk Folkehjelp med støtte fra Coop Norge.
Norsk Folkehjelp om rekordangrep mot Ukraina: «Stopp bombingen av sivile»!15.5.2026 12:17:44 CEST | Pressemelding
«Omfanget og intensiteten i disse angrepene som i stor grad rammer sivile og sivil infrastruktur representerer en farlig utvikling i moderne krigføring, dette må ikke normaliseres, advarer Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
