– Lærerutdanningen trenger et språk for rasisme
22.2.2022 00:00:00 CET | Kifinfo | Pressemelding

I fjor høst fikk Høgskolen i Innlandet (HINN) forskningsmidler fra Forskningsrådet til prosjektet CERiTE, som står for «Critical Examination of Race and Racism in Teacher Education».
Det er en kritisk analyse av rase og rasisme i lærerutdanningen, forteller Prisca Bruno Massao, førsteamanuensis og prosjektleder for CERiTE.
– Målet er ikke å avdekke hvor mye rasisme som finnes i lærerutdanningene, understreker Massao på telefon fra forskeropphold i Tanzania. Her er hun i gang med et annet prosjekt om kjønn og medborgerskap i lærerutdanning.
Hun forteller at CERiTE både skal kartlegge kunnskap om temaer knyttet til rase og rasisme i lærerutdanningene, men samtidig utvikle kompetanse om kunnskap og varierte undervisningsmetoder:
– Vi ser at det er behov for et faglig språk for dette i utdanningene, og vil finne ut hvordan det er lurt å undervise om disse temaene, både for lærerstudenter og for lærerutdannere, sier Massao.
– Kan du forklare dette?
– Jo, vi snakker om inkludering og vil gjerne forebygge rasisme, men vi snakker ikke om hvordan rasisme kommer til uttrykk. Det er behov for kompetanse på rasisme i hele løpet, fra førskolelærerutdanning, grunnskolelærerutdanning og til lektorutdanning.
I prosjektet er vi særlig opptatt av disse utdanningene, siden det handler om undervisning av barn og unge over mange år.
– Hva håper dere å finne?
– CERiTE er et åpent utforskningsprosjekt. Vi har ikke konkrete svar på hva vi håper å finne. Det har vært lite forskning på dette i lærerutdanningene, så det er vanskelig å vite hva vi kommer til å finne. Vi vet at det er lite empirisk kunnskap, så vi gleder oss til å finne ut mer.
Vil bekjempe rasisme med rase-begrepet
Mens noen fagfelt unngår å bruke «rase», bruker andre fagtradisjoner begrepet med hermetegn for å markere avstand til det konstruerte.
– Men det gjør ikke dere?
– Nei, vi kommer til å bruke begrepet rase, og uten hermetegn. Selv om rase i begynnelsen ble brukt fordi noen mente det var noe biologiske forskjeller mellom folk fra ulike deler av verden, forholder vi oss til at det er et sosialt konstruert begrep. Det er viktig å allmenngjøre begrepet, og presisere at det handler ikke om å gå tilbake til biologisk bruk av rase, sier Massao.
– På samme måte som kjønn kan vi ikke si at vi skal bekjempe sexisme eller andre former for kjønnsdiskriminering og seksuell diskriminering, og samtidig ikke bruke begrepene knyttet til kjønn og seksualitet. Det samme gjelder for rasisme; for å bekjempe rasisme, må vi bruke rase-begrepet som vi vet ligger bak rasisme.
Rasisme er heller ikke endimensjonalt, understreker Massao.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin AuklandSeniorrådgiver
Tel:22 03 80 86Tel:95 12 14 86ka@kilden.forskningsradet.noBilder

Lenker
Om Kifinfo
Kifinfo drives av Kilden kjønnsforskning.no for Komité for kjønnsbalanse og mangfold i forskning (Kif-komiteen). Sekretariat hos Universitets- og høgskolerådet.
Følg pressemeldinger fra Kifinfo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kifinfo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kifinfo
Lanserer skeiv veileder: Vil ha nulltoleranse mot mobbing og trakassering av kjønns- og seksualitetsmangfold27.3.2026 13:52:33 CET | Pressemelding
Selv om flertallet skeive har det greit i akademia, svarer to av tre at de sensurerer seg selv. Institusjonene må ta mer ansvar for at skeive skal føle seg trygge, mener Jon Martin Larsen.
Forskningsrådet gir 22 millioner til kjønnsbalanse, mangfold og inkludering25.3.2026 11:04:44 CET | Pressemelding
I fjor søkte 27 prosjekter om støtte til mangfold og inkludering. Nå har 23 prosjekter fått støtte på drøyt 22 millioner kroner.
Flere kvinner forsker på fred og konflikt10.3.2026 10:03:06 CET | Pressemelding
På tjuefem år har det gått fra under én av fem kvinnelige forfattere i fredsforskningen til én av tre. Et norsk tidsskrift er best i klassen.
– Når en varslingssak havner på mitt bord, er det ingen vinnere27.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
– Vi lykkes dersom jeg ikke får noen varslingssak – ikke fordi noe skyves under teppet, men fordi uønskede hendelser ikke skjer, sier Kristian Solaas, likestillingsrådgiver ved Universitetet i Agder.
– Mannlige sykepleiere trenger noen å stå på skuldrene til20.2.2026 13:56:56 CET | Pressemelding
– Når man skal bli sykepleier, har man behov for å stå på skuldrene til noen. Det gjelder også menn. Det betyr noe å kunne speile seg i noen som har gått veien før, sier Ben Farid Røjgaard Nielsen, lektor ved Københavns Professionshøjskole.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
