- Jeg frykter for framtida. Dette vil få store konsekvenser
12.5.2022 14:10:46 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
12. mai la regjeringen fram revidert nasjonalbudsjett, som er regjeringens mulighet til å justere kursen midtveis i året.
Ikke nok penger til ingeniørstudier
Ifølge Markussen er norsk økonomi under stort press og det er mangel på arbeidskraft.
- Jeg er derfor bekymret for om Norge har kapasiteten til å gjennomføre de store løftene innen grønn omstilling og digitalisering, sier Markussen.
Han påpeker at dersom regjeringen skal lykkes med å skape en grønn industri, trengs det en tilsvarende satsing på kompetanse.
- Framleggelsen og behandlingen av revidert budsjett er en ypperlig anledning til å ta grep slik at regjeringens ambisjoner kan bli en virkelighet.
- Det tar tid å utdanne den kompetansen vi trenger, og derfor må vi starte nå. Det må komme mer penger til studieplasser innen ingeniør- og teknologifag, legger han til.
Stort behov for ingeniører og teknologer
NITOs behovsundersøkelse viser at virksomheter i alle sektorer sliter med å rekruttere den ingeniørkompetansen de har behov for.
- 62 prosent av ingeniørarbeidsgiverne svarer at de opplever det som vanskelig eller meget vanskelig å få tak i den ingeniørkompetansen de er på jakt etter.
- 43 prosent svarer at den største konsekvensen ved å ikke få tak i kvalifiserte ingeniører er at oppgaver ikke blir løst.
- En rapport fra Samfunnsøkonomisk analyse konkluderer med at Norge kommer til å trenge 40.000 flere arbeidstakere med IKT-utdanning fram mot 2030.
Nøkkelord
Kontakter
Mathilde RuudKommunikasjonsrådgiver
Tel:94130509mathilde.sundet.ruud@nito.noBilder
Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 120.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Ny NITO-topp frykter svekkelse av tariffrettigheter26.8.2026 12:16:18 CEST | Pressemelding
Roger Matberg mener presset mot etablerte rettigheter i tariffavtalene øker. Vern av kjerneverdiene i den norske modellen og lokale lønnsforhandlinger blir viktig for NITOs nye forhandlingssjef.
Vil bruke innkjøpsmakten til å styrke Norges digitale selvstendighet23.6.2026 16:20:02 CEST | Pressemelding
Offentlig sektor kjøper digitale løsninger for milliarder hvert år, men har for svak kontroll over egne data og systemer. Nå gir NITO, Tekna og Forbrukerrådet digitaliseringsministeren konkrete grep for å redusere avhengigheten av globale tek-giganter.
NITO om Riksrevisjonens skolerapport: – Regjeringen må satse på regning16.6.2026 14:19:00 CEST | Pressemelding
Kunnskapsdepartementets arbeid for elevenes lese-, skrive- og regneferdigheter vurderes som «kritikkverdig» av Riksrevisjonen. – For NITO er funnene gjenkjennelige og alvorlige, sier visepresident Safina de Klerk.
Helsepersonellplan 2040: - Viktig at små profesjoner er løftet fram12.6.2026 14:18:46 CEST | Pressemelding
- Det er positivt at planen løfter fram bioingeniører og ortopediingeniører, og peker på noen av flaskehalsene disse utdanningene står i, sier fagstyreleder i NITO Bioingeniørfaglig institutt, Kaja Marienborg.
NITO om ny matematikkplan: – Godt at statsråden har lyttet til fagmiljøene11.6.2026 10:48:38 CEST | Pressemelding
Regjeringen innfører fra august 2026 en ny læreplan i matematikk for 1.–10. trinn, der grunnleggende regneferdigheter løftes tydeligere frem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
