- Gjør vondt verre
6.10.2022 13:53:19 CEST | NHO Mat og Drikke | Pressemelding

I sitt forslag til statsbudsjett for 2023 er den samlede skatteøkningen for næringslivet på hele 47 milliarder kroner. Samtidig preges hverdagen for mange mat- og drikkeprodusenter av kraftige kostnadsøkninger på en rekke innsatsfaktorer etter pandemien og i kjølvannet av krigen i Ukraina, kombinerte med mangedoblede energiutgifter. Seks av ti medlemsbedrifter i NHO Mat og Drikke frykter at høye energipriser vil påvirke sysselsettingen negativt, sier Brubakk.
-I Hurdalsplattformen varslet regjeringen at den ville sette inn tiltak for å redusere grensehandelen. Det er det lite spor av i budsjettforslaget, selv om det riktignok foreslås å redusere kvoten for kjøp av tobakk. Gjennom forslaget om å prisjustere avgiftene på grensehandelsutsatte varer, legger regjeringen i praksis opp til å forsterke prisgapet mellom Norge og Sverige, sier Brubakk.
Pandemiårene med nedstengt grense viste, både gjennom økt sysselsetting, økt verdiskaping og økte avgiftsinntekter til staten, hvor mye Norge taper på grensehandelen. Prisforskjellene mellom Norge og Sverige som følge av avgifter er den viktigste årsaken til grensehandelen. -Forslaget til statsbudsjett for neste år legger derfor i praksis opp til å forsterke grensehandelen, sier Brubakk.
Kontakter
Ingunn S. Eriksen, direktør kommunikasjon NHO Mat og Drikke, ingunn.eriksen@nhomd.no/ 48137234
Bilder

Lenker
Om NHO Mat og Drikke
NHO Mat og Drikke er en medlemsstyrt og partipolitisk uavhengig arbeidsgiver- og næringspolitisk organisasjon for bedrifter i mat-, drikke- og bionæringen. Foreningen ble etablert i 2015 etter en sammenslåing av de to organisasjonene NHO Mat og Landbruk og tidligere NHO Mat og Drikke.
NHO Mat og Drikke organiserer mer enn 1.800 virksomheter over hele Norge. Medlemsbedriftene sysselsetter nærmere 40.000 ansatte og arbeider innenfor mat- og drikkeproduksjon, skogbruk og tjenesteyting.
NHO Mat og Drikke ivaretar medlemsbedriftenes behov for forutsigbare og konkurransedyktige politiske rammevilkår overfor nasjonale politiske myndigheter og internasjonale organer som EU og WTO. I tillegg ivaretar NHO Mat og Drikke medlemsbedriftenes interesser i de årlige tarifforhandlingene og gjennom det løpende arbeidet med lokale forhandlinger, tvistebehandlinger, juridisk rådgivning, bistand i enkeltsaker og kompetanseutvikling.
Følg pressemeldinger fra NHO Mat og Drikke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NHO Mat og Drikke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NHO Mat og Drikke
Enighet i mekling for kjøttindustrien22.5.2026 06:01:38 CEST | Pressemelding
Tidlig om morgenen fredag 22. mai ble det enighet mellom Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) og NHO Mat og Drikke i meklingen på kjøttindustrien.
Enighet for bryggerier og mineralvannprodusenter14.5.2026 01:49:52 CEST | Pressemelding
Det ble natt til 14. mai 2026 enighet i meklingen mellom NHO Mat og Drikke og Norsk Nærings- og Nytelsesmiddelarbeiderforbund (NNN) om Bryggeri og mineralvannsoverenskomsten. – Det har vært flere vanskelige spørsmål i meklingen, men vi er tilfredse med å ha fått en løsning og unngått streik, sier Petter Haas Brubakk i NHO Mat og Drikke.
For lite investeringer i norsk matindustri: – Den viktigste beredskapen vi kan ha, er en høy og lønnsom norsk mat‑ og drikkeproduksjon i vanlige tider16.4.2026 11:12:47 CEST | Pressemelding
Tall i NHO Mat og Drikkes ferske konjunkturrapport viser at det siden 2020 slites mer enn det fornyes i norsk mat- og drikkenæring. Nå etterlyser organisasjonen en nasjonal strategi for å bedre rammevilkårene og øke tryggheten for investeringer i næringen.
Gjenvalgt som styreleder16.4.2026 11:05:17 CEST | Pressemelding
På NHO Mat og Drikkes generalforsamling 16. april 2026 ble Håkon Mageli gjenvalgt som styreleder og Morten Henriksen valgt inn som nytt styremedlem.
Fortsatt høy grensehandel: - Ingen grunn til å vente13.2.2026 08:12:59 CET | Pressemelding
-Grensehandelen koster Norge arbeidsplasser, omsetning og skatteinntekter hver dag. Hva som skal til for å få politikerne til å gjøre noe med dette, er et mysterium, sier Petter Haas Brubakk i NHO Mat og Drikke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
