- Det grønne skiftet skjer ikke på talerstolen – vi trenger de kloke hodene
- Fornybar kraft er ikke det eneste som vil være en knapp ressurs i årene framover. Vi mangler allerede tusenvis av ingeniører, og en helt nødvendig forsering av kraftutbyggingen vil gjøre kompetansekrisen større. Norge trenger flere ingeniører og teknologer skal vi nå målene, sier Markussen.
NITO støtter store deler av energikommisjonens grundige arbeid. Kommisjonen peker i praksis på «mer til alt» av fornybar energi, samt oppgradering av nett og energieffektivisering. NITO skrev blant annet i sitt innspill til kommisjonen at tilgangen til kraft vil være avgjørende for den industrielle veksten framover, og at politikken må ta høyde for det.
- Politikerne må nå sikre kompetanse til framtidens kraftutbygging. Det grønne skiftet skjer ikke på talerstolen – vi trenger også nok hender og kloke hoder til å gjøre jobben, sier Markussen.
I en rapport laget av Menon Economics på oppdrag fra NITO om ingeniørkompetanse i batteri-, hydrogen- og havvindnæringen fram mot 2030 anslås et behov for opp mot 6.000 nye ingeniører i de tre næringene. I tillegg kommer økt behov fra andre sektorer, samt de nye forslagene fra energikommisjonen.
- Nå må myndighetene, næringsliv, akademia og fagorganisasjonene snakke sammen. Vi trenger flere studieplasser, en satsing på etter- og videreutdanning og et skikkelig løft for realfag og teknologi hvis vi skal gjennomføre kommisjonens tiltak og lykkes med det grønne skiftet, sier Markussen.
Kontakter
Eirik SchrøderKommunikasjonsrådgiver
Tel:995 86 342eirik.schroder@nito.noBilder
Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Utan fagfolk fell Vestlandet4.9.2025 12:42:32 CEST | Kronikk
Sjølv i ei tid med nedbemanningar i regionen, må vi sikre kompetanse for framtida. Realfaga må få større plass i skulen.
Hvem skal bygge Nord-Norge når ungdom velger bort realfag?4.9.2025 09:34:12 CEST | Kronikk
Realfagene må få større plass i skolen slik at vi får ingeniører og teknologer som kan fylle behovet i Nord-Norge. Vann og avløp er et godt eksempel der vi allerede ser konsekvensene.
– Bekymrende utvikling innen IT25.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
Langt færre søkere og gradvis færre tilbud innen IT-studieplasser er en dårlig trend, mener NITO Studentene.
Si ja til plassen din, bli ingeniør21.7.2025 10:40:04 CEST | Pressemelding
24. juli er fristen for å akspetere tilbudet fra til Samordna opptak. – 62 prosent av norske arbeidsgivere sier det vil være økt behov for ingeniører i framtiden. Si ja til ingeniørstudiene dine, oppfordrer Sofie Strøm Olsen, leder i NITO Studentene.
Nok ferie, folk vil ha mer lønn eller mer “fri”.9.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvinner og menn, unge og gamle, nordlendinger og sørlendinger, alle er enige om at de mye heller vil ha mer lønn enn mer ferie. Samtidig er de delt på om de ønsker mer lønn eller mer fri i ulike former.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom