Stadig flere markerer Rusfri dag
Mange tusen nordmenn velger å avstå fra alkohol og annen rus mandag 8. juni. Da er det Rusfri dag. For femte året vil folk vise solidaritet med de som sliter på grunn av egen eller andres bruk av rusmidler. En bydelsdirektør i Oslo forteller at de jobber med mennesker som sliter med rus hver dag.

‒ Vi forventer ikke at folk skal være totalt avholdende fra alkohol og andre rusmidler, men vi ber om at folk stopper opp litt på Rusfri dag og tenker på de som sliter fordi de selv eller noen av deres nærmeste har rusproblemer. Vær rusfri denne dagen, oppfordrer initiativtaker bak Rusfri dag 8. juni, Knut Haugsvær i Frelsesarmeen.
Han viser til at det er cirka 100.000 barn og unge som lider i dag fordi en av foreldrene drikker for mye. Og en ny undersøkelse utført av TNS Gallup for Actis – rusfeltets samarbeidsorgan, viser at en av tre mener det drikkes for mye i arbeidslivet.
‒ De ansatte må føle seg trygge
I år er det spesielt fokus på arbeidsliv og rus. Bydel Søndre Nordstrand i Oslo tok selv initiativ til å engasjerer seg spesielt i Rusfri dag i år. De skal derfor markere dagen – med spesiell fokus på arbeidsliv og rus – for alle sine 1 200 ansatte ved samtlige 60 enheter. Bydelsdirektøren stiller selv opp som ambassadør for dagen.
‒ I bydel Søndre Nordstrand jobber vi med mennesker som sliter med rus hver dag. Forskning viser at en av fire arbeidstakere mener at det drikkes for mye i jobbsammenheng. Jeg vil at våre ansatte skal føle seg trygge på jobb. Derfor stiller jeg også opp som ambassadør for Rusfri dag 8. juni, sier Hans Reidar Ness.
Akan erfarer at bedrifter som utvikler en kultur med større åpenhet rundt tema rus- og avhengighet, lykkes i å fange opp medarbeidere på et tidligere tidspunkt og dermed stoppe en uheldig utvikling.
Hele landet som arena
Over hele landet vil det bli markeringer 8. juni i regi av Frelsesarmeen, samarbeidsorganisasjoner og i alle Fretex-butikker. Markeringen skjer på ulikt vis – noen har konserter og lokalkjente på stands. Felles for alle er at det serveres alkoholfri drikke og at informasjon deles ut.
− Dagen har blitt stadig viktigere for å bevisstgjøre folk både om sine holdninger til og sin omgang med rusmidler. Når vi treffer folk på gata på Rusfri dag opplever vi at folk kjenner seg igjen i problemstillingene, sier Knut Haugsvær.
Rusfri dag har mange ambassadører. En av dem er Arne Johannessen. Han glemmer aldri da han møtte livredde barneøyne da han jobbet i politiet:
Se og del gjerne kortfilmen av Hallvard Bræin: https://youtu.be/OiAvob05jzU
Kort om Rusfri dag 8. juni:
- Setter søkelys på hva rusmidler gjør med oss og oppfordrer folk til å avstå fra rus denne dagen.
- En dag for solidaritet og ansvar.
- Markeres i hele landet, der de ulike stedene Frelsesarmeen og samarbeidsorganisasjoner holder til. Pluss i alle Fretex-butikker.
- Markeringen skjer på ulikt vis – noen har konserter og lokalkjente på stands. Felles for alle er at det serveres alkoholfri drikke og at informasjon deles ut.
- Samarbeidsorganisasjoner: Actis, AV-OG-TIL, Blå Kors, Retretten, IOGT, Juvente og DNT.
- Ambassadører: Arne Johannessen, ordfører i Moss Tage Pettersen, journalist Lars Kittelsen, barneombud Anne Lindboe, Sven Nordin, Line Verndal, Ingebrigt Steen Jensen, Julie Maria Dahl, Åge Aleksandersen og Hans Reidar Ness.
- I år er tema arbeidsliv og rus.
Kontakt:
Knut Haugsvær, leder for Frelsesarmeens rusomsorg. Telefon: 488 91 227
Ellen Marie Skjefstad kan kontaktes for generell informasjon, kontaktinformasjon til Frelsesarmeen og Fretex lokalt. Telefon: 975 22 579 E-post: es@frelsesarmeen.no
Nøkkelord
Kontakter
Ellen Marie SkjefstadKommunikasjonsrådgiver
Tel:97 52 25 79es@frelsesarmeen.noBilder



Lenker
Om Frelsesarmeen
Frelsesarmeen er et mangfoldig og særpreget kirkesamfunn som viser omsorg for hele mennesket ved å tilby suppe, såpe og frelse. Det vil si at vi for eksempel vil mette sultne mager, jobbe for den enkeltes verdighet og fortelle om Guds kjærlighet.
Følg pressemeldinger fra Frelsesarmeen
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Frelsesarmeen på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frelsesarmeen
Frelsesarmeen skal drive et av landets største flyktningmottak25.3.2022 06:00:00 CET | Pressemelding
Avtalen er signert: På oppdrag fra UDI skal Frelsesarmeen drive akuttmottak på Kongsberg.
Frelsesarmeen hjelper i Ukraina og ved grensene mot fem land i Vest-Europa.3.3.2022 07:00:00 CET | Pressemelding
Med 30 års fartstid i området var Frelsesarmeens lokale personell raskt på plass på bakken med mat, klær, husly og annen nødhjelp for å møte medmenneskers akutte behov.
Frelsesarmeen merker økt pågang: - Historiene til folk gjør sterkt inntrykk17.12.2021 12:18:36 CET | Pressemelding
Halvveis ut i desember opplever Frelsesarmeen stor pågang fra personer som søker hjelp i en trang og vanskelig desembermåned. Permitteringer som følge av ny nedstenging, renteøkning, og høye priser på strøm, bensin og mat er utfordrende for tusenvis av mennesker.
Frelsesarmeen slår alarm om strømprisene: - Tiltakene er ikke målrettet nok8.12.2021 13:31:32 CET | Pressemelding
I 120 år har Frelsesarmeen bidratt til at folk har holdt varmen i kulda. Aldri før har de opplevd at så mange gruer seg til regningen. Nå slår Frelsesarmeen alarm og ettersøker målrettede tiltak, spesielt for minstepensjonister.
Årets jul blir tøff for mange: - Håpet er truet25.11.2021 08:00:00 CET | Pressemelding
– Hver eneste dag møter vi fortvilte mennesker som ikke vet hvordan de skal få endene til å møtes. Når vi første søndag i advent setter ut julegrytene for 121. år på rad er det derfor ikke bare fordi det er Norges varmeste juletradisjon, men for å gi tusenvis av mennesker håp og muligheter, forteller Geir Smith-Solevåg, kommunikasjonssjef i Frelsesarmeen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom