Yr får betre nedbørvarsel
6.9.2021 07:30:00 CEST | Meteorologisk institutt | Pressemelding

Privatpersonar sine vêrobservasjonar gir dermed verdi til Yr, og Yr gir verdi tilbake i form av meir presise nedbørvarsel.
Endringa på Yr skjer måndag 6. september og gjeld tenesta “Nedbørvarsel”, som i ein graf viser forventa nedbør for dei komande 90 minutta.
I tillegg til data som er samla inn av Meteorologisk institutt sitt radarnettverk, mottek Yr no nøyaktige målingar frå alle brukarane av Netatmo sine private nedbørstasjonar. Vêrvarsla for dei neste 90 minutta blir oppdaterte kvart femte minutt, og pronosane har ein detaljgrad på 1 x 1 kilometer. Dermed får Yr-brukarane i nordiske land tilgang til betre prognosar enn nokon gong.
– Nøyaktige målingar av vêret er viktige for å betre vêrvarsla våre. Netatmo sin høge tettleik av stasjonar let oss lage prognosar i nær sanntid som er meir nøyaktige for Yr-brukarar, seier Jørn Kristiansen, direktør for Senter for utvikling av varslingstjenesten ved Meteorologisk institutt.
Meteorologisk institutt og Netatmo har samarbeidd sidan 2018, og Yr kunne som den første vêrtenesta i verda ta i bruk private vêrobservasjonar til å forbetre temperaturvarsla i mars 2018.
Vêrtenesta Yr er eit samarbeid mellom NRK og Meteorologisk institutt.
Kontakter
Jørn Kristiansen, direktør for Senter for utvikling av varslingstjenesten (SUV) ved Meteorologisk institutt.
Mobil: 464 20 054
E-post: jornk@met.no
Bilder

Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Februar ble 3,1 grader kaldere enn normalen3.3.2026 11:32:12 CET | Pressemelding
Både februar og vintersesongen var kaldere enn normalt. Men det betyr ikke at klimaendringene er avlyst.
Januar brøt rekken med temperaturer over normalen3.2.2026 11:36:18 CET | Pressemelding
Mens desember var varm og våt, ble januar kald og tørr mange steder. – Januar brøt rekken med 20 måneder på rad over temperaturnormalen, sier klimaforsker Jostein Mame
2025 er det varmeste året vi har målt7.1.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
Aldri før har vi registrert et så varmt år som 2025. De høye temperaturene er sterkt knyttet til menneskeskapte klimaendringer, ifølge en helt ny rapport.
Presseinvitasjon til Klimastatus: Slik synliggjør klimaendringene seg i været7.1.2026 09:00:00 CET | Presseinvitasjon
Verden har nådd et punkt hvor man kan se «fingeravtrykk» av klimaendringene i alt vær. På Klimastatus går vi gjennom værhendelser i 2025 og forklarer hvordan de kan knyttes til klimaendringene.
Desember enda 3 grader over normalen5.1.2026 10:53:21 CET | Pressemelding
Julemånaden desember ble varm og våt i nord og snøfattig i sør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
