Webinar om bybanekaos og parlamentarisme
3.12.2021 16:11:22 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding

Den pågående politiske krisen i Bergen reiser viktige statsvitenskapelige spørsmål og har utløst et behov for statsvitenskapelig kunnskap i den offentlige debatten. Universitetet i Bergen har et av Norges fremste fagmiljøer på kommunal politikk og styresett. Mandag kl. 10:30-11:30 inviterer dette miljøet til et webinar hvor professorene Anne Lise Fimreite og Jacob Aars deler faglige perspektiver og innsikter som kan være nyttige i dagens situasjon.
Vi spør: Hva er spesielt med den politiske situasjonen Bergen er i nå? Hvorfor har den oppstått? Finnes det relevante erfaringer fra andre steder i Norge, eller fra andre sammenlignbare land? Hvor spesielt er det at det er få formelle regler å forholde seg til og hva betyr det for Bergen kommunes politiske krise? Hvilke veier ser dere ut av krisen?
En eventuell endring av styreform – fra parlamentarisme til formannskapsmodell – kan ikke skje før tidligst etter neste lokalvalg og dette er dermed ikke en kortsiktig løsning på den pågående krisen. Likevel er diskusjonen om vi ville unngått denne situasjonen vi er i nå om Bergen var styrt etter formannskapsmodellen faglig interessant. Hvilke hensyn er mest relevante med tanke på å besvare dette spørsmålet?
Fagsamtalen blir styrt av Morten Myksvoll, kommentator i BT, og blir strømmet på Zoom
Bilder

Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Nina Langeland utnevnes til Ridder av 1. klasse26.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Professor Nina Langeland ved UiB er utnevnt til Ridder av 1. klasse for sin lange innsats innen infeksjonsmedisin.
Invitasjon til åpne æresdoktorforedrag ved Universitetet i Bergen13.5.2026 14:49:54 CEST | Presseinvitasjon
20. mai inviterer Universitetet i Bergen til en rekke åpne foredrag og samtaler i anledning utnevningen av nye æresdoktorer.
Eksperter fra UiB: Britisk politikk11.5.2026 14:01:11 CEST | Pressemelding
UIB har eksperter som kan uttale seg om britisk politikk i forbindelse med lokal- og regionalvalget i England, Skottland og Wales.
Her er årets finalister i forskerkonkurransen «Holbergprisen i skolen»8.5.2026 10:05:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 08. mai 2026) Årets finaleoppgaver handler om unges fremtidsangst, elevers bruk av KI og om hvordan medier påvirker vår virkelighetsforståelse. Prisene deles ut under Holberguken 3. juni i Bergen.
Eksperter fra UiB: Hantaviruset7.5.2026 12:59:49 CEST | Pressemelding
UiB har eksperter som kan kommentere hantavirus-utbruddet på det nederlandske cruiseskipet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
