Vurdering av lakseluspåvirkning i produksjonsområdene i 2020
18.12.2020 17:00:00 CET | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

Forskerne vurderer at det er høy risiko for lusepåvirkning i to av produksjonsområdene og lav risiko i ni av områdene. De to områdene der det er vurdert å være høy risiko for lusepåvirkning i år, ble vurdert til moderat i produksjonsområde 3 (Ryfylke) og lav påvirkning i produksjonsområde 2 (Karmøy til Sotra) i 2019.
2020 er et såkalt mellomår, og årets rapport er første del av det vitenskapelige grunnlaget som vil ligge til grunn for neste fargelegging av produksjonsområdene i 2021/2022.
- Det er positivt å se at vurderingene er stabile i de områdene som over tid har hatt en lav påvirkning av lakselus på villfisk. Samtidig viser variasjonen i vurderingene i flere av områdene at oppdretterne må fortsette det målrettede arbeidet med å ha kontroll på lakselus, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Om vurderingen:
Ekspertene har i år, som tidligere år, benyttet all tilgjengelig kunnskap for å beskrive tilstanden i produksjonsområdene. Analysen til ekspertgruppen baserer seg på flere modeller og datasett med ulike styrker og svakheter. Dersom noen av metodene peker i ulik retning gir det større usikkerhet. En viktig del av ekspertgruppens oppgave er å ta hensyn til disse usikkerhetene i sin vurdering. Også naturen påvirker om mengde lus går opp eller ned. En kald vinter kan for eksempel medføre færre lakselus. Andre faktorer som påvirker resultatene er saltholdighet, strømforhold og sesongfordeling av lus og smolt.
I tillegg har ekspertene vurdert om det peker seg ut noen spesielle trender i det materialet de har tilgjengelig. Hovedkonklusjonen er at fordi vurderingene varierer mellom år, og det er klare tegn til toårige mønster i produksjonen av laks og ørret, er det nødvendig å vurdere påvirkningen over flere år før det er mulig å gjøre en tradisjonell matematisk analyse av trendene. Likevel har forskerne funnet at antall oppdrettsfisk per kvadratkilometer har betydning for variasjonen mellom produksjonsområdene og at det totale antallet lus som slipper ut fra anleggene i større grad er drevet av endringer i antall lus per fisk enn endringer i antall oppdrettsfisk.
Årets rapporter inneholder data fra 2020. 2020 er et mellomår, det vil si at regjeringen ikke vil gjøre forandringer i produksjonsvolum i år. Det skal gjøres en ny vurdering høsten 2021. Basert på vurderingene fra disse to årene vil Nærings- og fiskeridepartementet på ny fargelegge kysten, og avgjøre hvilke produksjonsområder som kan få vekst og hvilke områder som må redusere sin produksjonskapasitet.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
2,28 millioner kroner til kommunale ungdomsfiskeprosjekter21.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
17 kommuner får støtte til å gi 362 ungdommer sommerjobb og erfaring fra fiskerinæringen i 2026.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Bergen 26. mai21.5.2026 08:15:20 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth deltar på seminar om cruiseavgiften og innspillsmøte om reiseliv, i Bergen. I tillegg skal hun besøke Konkurransetilsynet og Norges eldste gull- og sølvvareprodusent, Arven AS.
– India er en stadig viktigere partner for Norge18.5.2026 15:47:54 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth ledet i dag en rundebordsamtale om handel og næringssamarbeid mellom Norge og India i forbindelse med besøket av Indias statsminister Narendra Modi i Norge.
Presseinvitasjon: 40 år med norsk laks som sushi-favoritt15.5.2026 14:12:40 CEST | Pressemelding
I 1985 reiste fiskeriminister Thor Listau og hans delegasjon til Japan for å sondere terrenget for norsk sjømat. Dette ble starten Prosjekt Japan, en viktig pådriver i suksesshistorie som skulle bli kalt «det norske lakseeventyret». I dag eksporterer Norge laks til 115 land.
Forenkler reglene for fjerning av stillehavsøsters i Oslofjorden15.5.2026 13:39:55 CEST | Pressemelding
Regjeringen har nå endret forskriften om regulering av fiske i Oslofjorden for å gjøre det enklere å fjerne stillehavsøsters. Ryddeaksjoner kan fortsette som før – både innenfor og utenfor nullfiskeområdene i Oslofjorden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom