Virke, LO og YS har kommet i mål med forhandlingene

- Virke har hatt som utgangspunkt at frontfagsrammen skal legges til grunn. Resultatet av våre forhandlinger er i tråd med rammen på 2,7 prosent. Det er gitt ulike tillegg tilpasset situasjonen som de ulike bransjene står i, sier Ivar Horneland Kristensen, administrerende direktør i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringen.
Forhandlingene av de 51 ulike avtalene ble i år gjennomført samordnet med LO og YS sentralt fremfor med de enkelte underliggende forbundene.
- Virke har vært opptatt av å sikre et moderat mellomoppgjør som tar innover seg den alvorlige situasjonen mange bransjer står i, samtidig som vi møter LO og YS på deres krav om lønnsøkning. Det har vi nå fått til gjennom gode og konstruktive forhandlinger, sier Ivar Horneland Kristensen.
Det er gitt generelle tillegg mellom 50 øre og 2,25 kroner per time, og i tillegg er det på enkelte områder gitt lavtlønnstillegg på 1 krone. På grossistoverenskomsten er det satt av 60 øre per time til et eget kompetansefond.
- Det er gitt ulike tillegg til ulike grupper, men summen er at alle ansatte sitter igjen med mer, også de lavtlønte, sier han.
Privat handels- og tjenestenæring sysselsetter 1,3 millioner nordmenn. Forhandlingene som er gjennomført gjelder i et bredt spekter av bransjer som dagligvare og faghandel, energistasjoner, grossister, treningssenter, restaurant og servering, reiseliv, kultur og opplevelser, gravferd, brukerstyrt personlig assistanse og mye mer.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder

Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 24 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Columbus blir medlem av Virke11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Konsulentselskapet Columbus melder seg inn i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringene. Medlemskapet markerer starten på et tettere samarbeid om digitalisering, teknologi og rammevilkår for norsk næringsliv.
Matprisveksten avtok betydelig i november10.12.2025 08:13:28 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 4,7 prosent i november. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Nordmenn er tradisjonelle – men mange søker sol og varme i julen2.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Flest nordmenn feirer jul hjemme, men de som reiser til utlandet har to klare favoritter.
Virke: Tidenes julehandel10.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Årets julehandel blir tidenes største, det viser Virkes prognose, som anslår at vi skal handle for 150 milliarder kroner i november og desember. Det tilsvarer en økning på 5,5 prosent fra i fjor.
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
