Vipps forenkler SMS-betaling i samarbeid med LINK Mobility
18.9.2020 09:47:45 CEST | Vipps | Pressemelding

Flere titalls millioner betalinger gjøres hvert år gjennom SMS som kanal, typisk for innsamlingsaksjoner, parkering og kjøp av elektronisk innhold som krever umiddelbar respons. Frem til nå har beløpet blitt belastet mobilregningen. Den nye løsningen starter som før med at man sender SMS med et kodeord til et 5 sifret telefonnummer, og mottar et svar med en link som man trykker på. I stedet for at kjøpet belastet mobilregningen blir man flyttet over til Vipps hvor tjenesten betales.
Med Vipps blir det et tydeligere skille mellom jobb og privat siden beløpet trekkes rett fra de ansattes kort. En del bedrifter sperrer for SMS-betalinger på abonnementer, men ingen sperrer for Vipps. Dette vil bidra til økt bruk.
- Vi bygger en bro mellom tradisjonelle sms’er og dagens mobilbetalinger, og gir folk mulighet til å bruke Vipps i enda flere situasjoner. For mange virksomheter er SMS en effektiv kommuniksajonskanal som når ut til folk umiddelbart. Ved å koble på Vipps, får over 3,7 millioner Vippsere bedre kontroll over alle sine kjøp gjennom den samme enkle måten å betale på som de er vant med, sier Vegar Heir i Vipps.
Lavere kostnad for bedriftene
- Vipps er betydelig billigere enn tradisjonell SMS-betaling hvor prisene er opp til 80% billigere per transaksjon. I tillegg kan det ta til 45 dager før utbetalingen finner sted. Med den nye løsningen vil oppgjør skje fortløpende. Bedriftene får en mer kostnadseffektiv løsning med raskere oppgjør. Dette bidrar til bedre likviditet for bedriftene, sier Ina Rasmussen i LINK Mobility.
Om LINK Mobility
LINK Mobility er Europas ledende leverandør innen mobilkommunikasjon, og har spisskompetanse i et bredt spekter av meldinger, digitale muligheter og intelligente datatjenester. I dag har LINK Mobility over 450 ansatte ved 24 kontorer i 17 land, med hovedkontor i Oslo. LINK Mobility har en markedsandel på ca. 80% i Norge og sendte i overkant av 1,6 milliarder SMS i 2019, bare i Norge.
Hos LINK Mobility har vi som mål å gjøre mobile interaksjoner og moderne samtaler så enkelt og effektivt som mulig. Med hele spekteret av mobilkommunikasjon tilbyr vi globale, raske og personlige meldinger som det viktigste verktøyet for all dialog mellom bedrift og kunde.
Om Vipps
Vipps AS er den ledende tilbyderen av smarte betalinger og elektronisk ID i Norden. Selskapet eies av over 110 norske banker og tilbyr et bredt utvalg løsninger innen betaling og elektronisk ID. Over 80 prosent av Norges befolkning er Vippsere. Dette har skapt internasjonal oppmerksomhet. Vipps tilbyr også universelle brukesmuligheter for signering og identifisering på nett på tvers av privat, og offentlig sektor gjennom BankID. Suksessformelen til Vipps er begeistring for forenkling.For mer informasjon, vennligst gå til vår hjemmeside www.vipps.no / www.vipps.io
Nøkkelord
Kontakter
Vipps: Frode Riis Andersen, tlf. 922 46 335, frode.riis.andersen@vipps.no
Link Mobility: Kari-Anne Jakobsen, tlf. 401 68 258, kari-anne.jakobsen@linkmobility.com
Bilder


Om Vipps
Hei, vi er Vipps!
Vi gjør det veldig, veldig enkelt å sende penger, handle på nett, logge inn, ta oppgjøret, sende gaver, gi til veldedighet, samle inn penger, lage ønskelister, betale regninger, tæppe i butikken og betale på loppis.
Fordelt på fire kontorer i Norge, Danmark og Finland jobber vi med teknologi, produktutvikling, tall, sikkerhet, design, markedsføring og mye, mye mer – alltid med kjærlighet for forenkling 🧡
Følg pressemeldinger fra Vipps
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Vipps på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Vipps
Vipps snakker nå grønlandsk9.3.2026 08:02:00 CET | Pressemelding
Vippsere kan nå bytte appspråk til grønlandsk. I tillegg kan de vippse til grønlandske telefonnumre.
Vipps-rekorder på julaften25.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
På julaften vippset nordmenn hverandre mer enn 1,8 millioner ganger. Totalt sendte vi 1,83 milliarder kroner til venner og familie.
KI-Olga tar rotta på proffe svindlere9.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Vipps har så å si lukket døra for en av de mest alvorlige formene for sosial manipulasjon: vippsprofil-kapring. Det skjer takket være «Olga», Vipps’ egen KI-modell, som i snart to år har jaktet på svindelforsøk.
Dobbel Vipps-rekord på Black Friday30.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Aldri før har nordmenn handlet for mer og gjennomført flere betalinger med Vipps på nett i løpet av ett døgn.
Vipps tester AI-assistent gjennom Black Week26.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Denne uken tester Vipps en ny AI-assistent som skal gjøre det enklere å finne trygge og gode Black Week-tilbud og gaveideer. AI-assistenten er et resultat av samarbeid mellom Vipps, Klarna-eide Pricerunner og FINN.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
