Vindkraftanlegg – ikke forlenget frist for idriftsettelse etter 2021
Det er gitt vel 90 konsesjoner til vindkraftanlegg (ca 22 TWh) på land i Norge. Per 3. kvartal 2019 var 6,7 TWh idriftsatt og 7,3 TWh under bygging. NVE forventer at flere av anleggene med gyldig konsesjon planlegges realisert.
Det er i konsesjoner for vindkraftanlegg satt frister for når anleggene skal være idriftsatt. I tråd med det politiske ønsket om å legge til rette for landbasert vindkraft i Norge i forbindelse med elsertifikatordningen, har NVE i de fleste anleggskonsesjoner gitt frist for idriftsettelse til utgangen av 2020 og 2021. Dagens frister er knyttet til el-sertifikatordningen, som først hadde frist 31.12.2020, senere forlenget til 31.12.2021.
- NVE vil ikke gi forlenget frist for idriftsettelse av vindkraftverk utover 31.12.2021. Dette er datoen ordningen med elsertifikater avsluttes. Frister for idriftsettelse kan forlenges fram til denne datoen, men vil normalt ikke forlenges utover dette, sier vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund.
- En praksis med å gi utsettelse til 31.12.2021, men ikke lenger, vil være i tråd med de søknadene NVE har behandlet til nå. En slik praksis er en oppfølging av Stortingsmelding 25 (2015-2016) Kraft til endring og Stortingets behandling av denne. Vi tydeliggjør dette gjennom brev til konsesjonærene nå, for å gi forutsigbarhet for saksbehandlingen framover, sier Lund.
Praksisen gjelder for vindkraftkonsesjoner på land som ennå ikke er realisert.
I konsesjoner er det stilt vilkår om at detaljplaner og MTA (miljø,- transport og anleggsplan) skal være godkjent av NVE før anleggsarbeidet starter. At tiltakshavere har ventet med å realisere prosjektet, skal ikke gå på bekostning av lokal og regional medvirkning i prosessen eller kvaliteten på arbeidet. Tiltakshavere har selv hatt ansvar for tilstrekkelig fremdrift innenfor de frister de har fått.
- NVE har begrenset kapasitet til saksbehandling av vindkraft. Vi vil prioritere kontroll og oppfølging av de anleggene som er under bygging for å kontrollere at anleggene bygges slik de skal. Vi har dessuten flere detaljplaner/MTA til behandling nå. Vi skal strekke oss, men vi kan ikke garantere at vi har kapasitet til å behandle nye planer framover, sier Lund.
NVE mener det er viktig å bruke ressursene på prosjekter som har kommet langt i planleggingen.
- Det betyr at vi vil stille vilkår om at det skal foreligge avtale om nettilknytning og at det skal dokumenteres at arealbruken er avklart etter plan- og bygningsloven før vi tar detaljplan/MTA til behandling, avslutter Kjetil Lund.
Les brev i vedlagt dokument om at det ikke vil bli gitt forlenget frist for idriftsettelse av vindkraft utover 31.12.2021.
Kontakter
Kontaktpersoner:
Rune Flatby, direktør konsesjonsavdelingen, tlf 416 78 203
Ingunn Åsgard Bendiksen, direktør tilsyns- og beredskapsavdelingen, tlf 922 68 070
Dokumenter
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE setter nytt konsesjonsvilkår for Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk9.5.2025 11:12:36 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har satt et nytt konsesjonsvilkår for å ivareta hensynet til reindrift ved Raudfjell og Kvitfjell vindkraftverk i Tromsø kommune. NVE setter det nye vilkåret fordi iskast utgjør en sikkerhetsrisiko for reindrifta.
Økende snøskredfare i Troms mot helgen30.4.2025 14:11:27 CEST | Pressemelding
Det er store kontraster i snøskredforholdene i landet for tiden. I Troms er det krevende forhold, mens det i Sør-Norge nesten ikke er skiføre igjen.
NVE har fastsatt utredningskrav for utenlandskablene Skagerrak 1 og 230.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statnett har meldt planer om å reinvestere de to første strømkablene til Danmark, som ble satt i drift i 1976 og 1977. NVE har nå fastsatt et utredningsprogram med krav til hvilke temaer som skal utredes, med ekstra fokus på samfunnsøkonomi.
NVE vurderer nye tiltak for å styrke sikkerheten i kraftsystemet29.4.2025 15:22:13 CEST | Pressemelding
NVE vil kartlegge den samlede reparasjonsberedskapen, vurdere endringer i organiseringen, og vurdere nye krav til fysisk sikring av kraftanlegg.
NVE avslår søknad om regulering og vannuttak i Loppa kommune29.4.2025 09:57:08 CEST | Pressemelding
Oppdrettsselskapet Glacier Salmon AS har søkt om tillatelse til regulering og vannuttak i Loppa kommune i Finnmark. Norges vassdrags- og energidirektorat avslår søknaden på grunn av negative konsekvenser for naturmangfold, landskap og reindrift i området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom