Kasakhstans Ambassade i Norge

Villdyrene våknet da Kasakhstan koronastengte

Del
Den to måneder lange nedstengningen i Kazakhstan som følge av korona-krisen hindret en oppblomstring av viruset. Men da samfunnet stengte blomstret noe annet, nemlig de ville dyrene. Bjørn, rev og snøleoparder tok tilbake områder der menneskene vanligvis dominerer.
Source: http://snowleopardfoundation.kz/
Source: http://snowleopardfoundation.kz/

Fra midtenav mars til midten av mai stengte Kasakhstan ned aktiviteten i samfunnet for å hindre spredning av koronaviruset. Regjeringen har tidligere varslet at man bruker rundt 150 milliarder kroner på ulike støttetiltak for innbyggere som har vært rammet.

Og mens menneskene har holdt seg hjemme, har andre benyttet stillheten og inntatt områder som menneskene vanligvis dominerer.

Kameraer ved Den store Almatysjøen, plassert ut av Kasakhstans stiftelse for snøleoparden, har fanget opp både rev, bjørn og ikke minst snøleoparden som har beveget seg fritt i terrenget under nedstengningen.

Utrolige bilder

–  Vi kom tilbake for ikke lenge siden for å sjekke kameraene og hadde fått utrolige bilder. Mens Almatys innbyggere har holdt seg hjemme, returnerte bjørner til byen. Kameraene våre fanget opp en kvinnelig leopard med ungen sin, en rev, og andre beboere av Alatau-fjellene, skriver stiftelsen på sin Instagram-konto.

Den store Almaty-sjøen ligger mer enn 2.500 meter over havet, rundt 28 kilometer sør for Almaty. Vanligvis er dette en populær destinasjon både for innbyggerne i Almaty og turister. Sjøens vakre farger i turkisblått, den friske luften og det imponerende fjellandskapet trekker betydelige menneskemengder hver helg, men under nedstengningen ble det stille i området.

Truet art

Det åpnet landskapet for snøleoparden, som har mistet mye av sitt habitat og som det med tiden er blitt betydelig færre av. I fjellregionen nær Almaty regner man med at det bare er rundt 20 dyr av arten som oppholder seg. I hele Kasakhstan skal det være rundt 150 eksemplarer av arten igjen.

Blant mediene som har omtalt snøleopardens bevegelser under nedstengningen, er britiske Independent. Snøleopardstiftelsen jobber med avlsprogrammer for snøleoparder som settes fri i naturen når de kan klare seg selv.

Se på video. - https://astanatimes.com/wp-content/uploads/2020/05/97041979_891397508001824_6952885137353993293_n-1.mp4?_=1

Bilder

Source: http://snowleopardfoundation.kz/
Source: http://snowleopardfoundation.kz/
Last ned bilde
Snow leopards caught on camera. Photo credit Snow Leopard Foundation
Snow leopards caught on camera. Photo credit Snow Leopard Foundation
Last ned bilde
Fox roaming high in the mountains caught on camera. Photo credit Snow Leopard Foundation
Fox roaming high in the mountains caught on camera. Photo credit Snow Leopard Foundation
Last ned bilde
Bear caught on camera at night. Photo credit Snow Leopard Foundation
Bear caught on camera at night. Photo credit Snow Leopard Foundation
Last ned bilde

Om Kasakhstans Ambassade i Norge

Kasakhstans Ambassade i Norge
St. Olavs gate 21 B
0165 Oslo

+4722420640http://mfa.gov.kz/en/oslo

Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge

Kasakhstan opprettholder veksten i BNP17.6.2025 10:42:14 CEST | Pressemelding

Kasakhstan opprettholder veksten i BNP Ifølge foreløpige tall fra det nasjonale statistikkbyrået vokste Kasakhstans bruttonasjonalprodukt (BNP) med seks prosent i perioden januar til mai sammenlignet med samme periode i fjor, melder Tengrinews.kz. Økonomidepartementet peker på at denne veksten er mulig takket være en akselerasjon i tempoet i sentrale næringer – fra industri og bygg til handel, kommunikasjon og transport. Tall og regioner Industriproduksjonen økte med 6,4 prosent, med vekst i 17 regioner. Zjambyl-regionen leder med en økning på 22,9 prosent, drevet av aktiv gruvedrift, produksjon av gjødsel, portlandsement og sukker. Turkestan og Zjetysu-regionene økte produksjonen med 14,8 prosent, Almaty med 14,1 prosent, og Sjymkent med 18,9 prosent. Landbruket viste en vekst på 4 prosent, opp fra 3,9 prosent i perioden januar til april. Størst vekst ble registrert i Atyrau-regionen (+10,4 prosent), Nord-Kasakhstan-regionen (+7,5 prosent) og Akmola-regionen (+6,5 prosent), hovedsakel

Kasakhstan skal få 280 millioner dollar fra FN-fond13.6.2025 16:58:49 CEST | Pressemelding

Astana - Kasakhstan skal motta 280 millioner amerikanske dollar fra FNs Grønne Klimafond (GCF) til miljø- og klimatiltak. Det opplyste miljøminister Yerlan Nyssanbayev under en høring i nasjonalforsamlingen tirsdag, den 3. juni. Pengene skal gå til utvikling av fornybar energi, lavutslippsteknologi i industrien og støtte til elbiler, melder nyhetsbyrået Kazinform. Kasakhstan har utarbeidet et nasjonalt program for samarbeidet med fondet. Det omfatter sju prosjekter med et samlet budsjett på over én milliard dollar. Av dette er 630 millioner ventet å komme fra GCF. Prosjektene skal blant annet redusere utslipp i energisektoren, styrke vannforsyningen i distriktene, modernisere husdyrproduksjon og støtte grønn finansiering i privat sektor. I tillegg planlegger Kasakhstan 11 prosjekter innen fornybar energi, med en samlet kapasitet på 330 megawatt. Prosjektene gjennomføres i samarbeid med Den europeiske banken for gjenoppbygging og utvikling (EBRD). Ni delprosjekter er allerede i gang. Pr

Kasakhstan satser stort på gruvedrift – internasjonal kongress samlet 1.300 deltakere13.6.2025 16:54:46 CEST | Pressemelding

AIMAN NAKISPEKOVA, BUSINESS, EDITOR’S PICKS, 5. JUNI 2025 ASTANA (NTB) – Over 1.300 deltakere fra 20 land var samlet i Kasakhstans hovedstad denne uken, da den 15. internasjonale gruve- og metallurgikongressen ble arrangert. Kongressen er blitt en viktig møteplass for globale aktører i industrien og viser frem Kasakhstans ambisjoner som en voksende stormakt innen gruvedrift. Senator Albert Rau understreket at kongressen, som ble arrangert for første gang i 2010, nå er har etablert seg som den viktigste møteplassen for bransjen i regionen. Årets hovedtemaer var globale handelsspenninger, klimaendringer og deres påvirkning på gruve- og metallindustrien. Totalt deltar 50 selskaper fra 12 land på utstillingsdelen av kongressen, hvorav 35 er kasakhstanske. Det vitner om økt nasjonal satsing på teknologi og industri. Vekst i investeringer og eksport Viseminister for industri og bygg, Iran Sharkhan, opplyste at gruve- og metallurgisektoren sto for 8 prosent av Kasakhstans BNP i 2024. Produksj

Nedtelling for uran: Kan verdens reserver være tomme innen 2080?12.6.2025 11:01:22 CEST | Pressemelding

ASTANA – Verdens kjente uranreserver kan være tomme innen 2080, ifølge en ny rapport fra Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA). I en analyse publisert av Kazinform vurderer eksperter konsekvensene for både global energisikkerhet og Kasakhstans sentrale rolle i det internasjonale uranmarkedet. IAEAs nyeste Red Book-rapport, publisert i mai, viser at dagens identifiserte reserver kan være brukt opp innen seks tiår – samtidig som interessen for kjernekraft øker kraftig globalt. Rapporten viser til tall fra Financial Times, som anslår at investeringene i atomenergi har vokst med 50 prosent årlig siden 2020. Innen 2050 ventes kjernekraftkapasiteten å øke med hele 130 prosent. Hvor finnes verdens uranreserver? Ifølge IAEA ble det i 2023 identifisert rundt åtte millioner tonn uranressurser globalt. Australia har størst andel med 1,7 millioner tonn, etterfulgt av Kasakhstan med 900 000 tonn og Canada med 600 000 tonn – der uranet også regnes som svært høy kvalitet. Russland har anslagsvis

Kasakhstan hedrer ofrene for politiske represjoner og hungersnød8.6.2025 16:11:30 CEST | Pressemelding

ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokajev deltok 31. mai i en kransenedleggelse ved et minnesmerke på minnedagen for ofrene for politiske represjoner og hungersnød. Under besøket ved ALZHIR-museet og minnesmerket, som er viet ofrene for politisk undertrykkelse og totalitarisme, markerte presidenten minnet med ett minutts stillhet, ifølge presidentens kontor Akorda. – Hvert år den 31. mai hedrer vi ofrene for politiske represjoner og hungersnød. Vi bøyer hodet i respekt for alle som mistet livet i disse mørke årene, sa Tokajev. Han viste til at mange folk i det tidligere Sovjetunionen ble rammet hardt i forrige århundre, og at kasakhiske borgere gjennomgikk store lidelser under tvangskollektiviseringen. Tusenvis mistet både livsgrunnlag og liv, og mange ble tvunget på flukt. – Stalins represalier rammet også den nasjonale intelligentsiaen – den mest utdannede og progressive delen av samfunnet. Mange ble stemplet som «folkefiender», torturert og henrettet uten rettssak. I løpe

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye