Vil verne viktig skog på Helgeland

– Det er meget artsrike skoger som nå foreslås vernet, med betydelig forekomst av rødlistede arter. Skal vi sikre naturmangfoldet for kommende generasjoner, må vi ta vare på naturen vi har. Vern er et viktig virkemiddel for å sikre trua natur. Derfor foreslår vi nå å verne 19 skogområder som har viktige naturverdier på Helgeland, sier Ellen Hambro, direktør i Miljødirektoratet.
De foreslåtte verneområdene ligger i kommunene Hattfjelldal, Grane, Vefsn og Hemnes. Områdene ligger i hovedsak på Statskog SF sin grunn, i tillegg til et lite område på privat grunn som er tilbudt gjennom ordningen frivillig vern.
I de foreslåtte verneområdene finner vi 90 rødlistede arter, og av disse er 38 truet. Det er også funnet 6 rødlistede naturtyper i områdene, blant annet kalkskog og boreal regnskog.
Se kart over alle områdene og naturverdiene i denne nye kartfortellingen fra Miljødirektoratet.
Balanserer naturverdier og samfunnsmessige konsekvenser
Miljødirektoratet anbefaler Klima- og miljødepartementet vern av ca. 49,8 km2. Av dette er ca. 27,1 km2 produktiv skog.
Det er registrert store naturkvaliteter i områdene. Samtidig er skog- og trenæringen viktig på Helgeland, særlig sponplatefabrikken Arbor som ligger i Hattfjelldal kommune.
Basert på datagrunnlaget, faglige prioriteringer i skogvernet og føringer fra Klima- og miljødepartementet ble 10 verneverdige områder tatt ut av verneprosessen før høring. I tillegg anbefales det nå å redusere verneforslaget med 900 daa, sammenlignet med høringsforslaget. Dette kan få negative effekter for viktige miljøkvaliteter, samtidig som det vil frigjøre ca. 8000 m3 til skogbruk og skogindustri.
– Selv om det i løpet av verneprosessen er tatt ut noe areal av hensyn til skogbruk og skogindustri, vil dette verneforslaget beskytte svært viktige naturområder. Vi mener derfor at tilrådingen ivaretar både de viktigste naturverdiene og øvrige samfunnsmessige interesser knyttet til områdene, sier miljødirektør Ellen Hambro.
Fakta: Slik har verneprosessen foregått
- Miljødirektoratet fikk i 2016 oppdrag om å gjennomgå Statskog SF sine skogeiendommer for å identifisere verneverdig skog, og legge til rette for at verneverdig skog i deres eie kan vernes etter naturmangfoldloven.
- Miljødirektoratet fikk i april 2019 oppdrag fra Klima- og miljødepartementet om å skaffe data om verneverdier og næringsmessige konsekvenser av vern på Statskog SF sin grunn i Nordland.
- På oppdrag fra Miljødirektoratet gjorde NIBIO en utredning av skogressurser og konsekvenser av vern for lokal virkestilgang, i tillegg har Miljødirektoratet sammenstilt hvilke naturfaglige kvaliteter som finnes i områdene. Dette kan du ser mer om i (LENKE Rapport M-DIR 2048)
- Statsforvalteren i Nordland har hatt ansvar for å melde oppstart av verneplanprosess og gjennomføre høring av et verneforslag.
- Statsforvalteren i Nordland anbefalte i sin tilråding å endre vernegrensene, sammenlignet med høringsforslaget. Dette vil i så fall medfører at ca. 900 daa tas ut av verneforslaget, noe som vil frigjøre ca. 8000 m3 skogsvirke til skognæring og skogindustri.
- Miljødirektoratet har i all hovedsak tatt Statsforvalterens anbefaling til følge i sitt verneforslag.
- Klima- og miljødepartementet skal behandle saken videre før den eventuelt vedtas av regjeringen.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa mandag til fredag
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Bilder

Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Flere tiltak i Oslofjorden godt i gang- men tempoet må opp2.12.2025 12:04:42 CET | Pressemelding
Stadig flere tiltak gjennomføres for å bedre tilstanden i Oslofjorden, men det går likevel for sakte.
Flytende mikroplast i Oslofjorden – mest isopor26.11.2025 14:10:57 CET | Pressemelding
Nye målinger viser at flytende småplast og mikroplast i Oslofjorden ikke er jevnt fordelt, men at det er ansamlingsområder med høye nivåer. Av mikroplasten som flyter, er det isopor som er den dominerende plasttypen.
Ny naturindeks: Norsk natur betydelig redusert18.11.2025 08:29:09 CET | Pressemelding
Det er et nasjonalt mål at økosystemene skal ha god tilstand. For flere av økosystemene fortsetter tapet av biologisk mangfold, viser naturindeksen.
Fire av ti våtmarksfugler trues av mennesker14.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Bruk av naturressurser, utbygging og landbruk er de største truslene for trekkfugl som er avhengige av våtmark, viser en ny FN-rapport.
Fire av ti våtmarksfuglar er trua av menneske14.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Bruk av naturressursar, utbygging og landbruk er dei største truslane for trekkfugl som er avhengige av våtmark, viser ein ny FN-rapport.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
