Vil styrke og utvikle folkevalgtrollen i kirken

– I takt med at den kirkelige organisasjonen utvikler seg, er det viktig å se på hvordan vi kan styrke og utvikle folkevalgtrollen. Jeg ser frem til å jobbe sammen med utvalget om dette viktige temaet, sier Harald Askeland. Han er til daglig fagdirektør i avdeling for sektorpolitikk og styring i KA.
Det er 100 år siden lov om menighetsråd og menighetsmøter ble vedtatt. Det kirkelige demokratiet har gjennomgått en stor utvikling siden den tid.
– Jeg har selv sittet som folkevalgt i blant annet menighetsråd, bispedømmeråd og i Kirkerådet og er glad for at rollen som folkevalgt i kirken settes på dagsorden. Ut i fra min erfaring er det tydelig at folkevalgtrollen må utvikles på en balansert måte, slik at folkevalgtes styringsrolle og ansatte lederes handlingsrom utfyller hverandre på en god måte, fortsetter han.
Gjennom demokratireformen etter kirkeforliket i Stortinget har oppslutningen om menighetsrådsvalg mer enn fordoblet seg. Kirkerådet vedtok fredag et mandat for utvalget som skal identifisere demokratiets grunnlag som styringsform og vurdere tiltak som kan styrke og utvikle rollen som folkevalgt i Den norske kirke innenfor dagens gjeldende ordninger.
– Det er tolv år siden demokratireformen i kirken ble vedtatt. Nå vil vi fortsette demokratiseringen av kirken, og en viktig del av det er å se på folkevalgtrollen. Jeg er glad for at Harald Askeland vil lede det viktige arbeidet, sier Kirkerådsleder Kristin Gunleiksrud Raaum.
Utvalget skal særlig vurdere om det er behov for å klargjøre forholdet mellom folkevalgte og administrasjonen i Den norske kirke på alle nivå. Utvalget skal også vurdere tiltak som kan bidra til at rådsorganene kan styrkes slik at de kan løse de oppgaver som er gitt i kirkeordningen.
Videre skal det vurdere om det er behov for å styrke folkevalgtes rolle der menighetsrådet ikke har en administrasjon.
Utvalget er også bedt om å se på hvordan ulike gruppers representasjon i rådene på menighetsråds-, fellesråds-, bispedømmeråds- og nasjonalt nivå påvirker folkevalgtrollen.
Kirkerådets direktør har fått fullmakt til å oppnevne utvalget, og dette vil være på plass snart.
Nøkkelord
Kontakter
Leder for utvalget Harald Askeland: 957 56 083
Kirkerådsleder Kristin Gunleiksrud Raaum: 957 56 575
Pressekontakt Emil Engeset: 479 06 092
Bilder

Om Den norske kirke
62 prosent av befolkningen er medlemmer av Den norske kirke. Kirken tilhører den evangelisk-lutherske kirkefamilien. Kirkens ledelse er samlet i Kirkemøtet som består av medlemmene av elleve regionale bispedømmeråd og alle biskopene.
Kirken er inndelt i 1174 menigheter som disponerer 1635 kirkebygg. Mer enn 8000 mennesker arbeider i kirken og over 80.000 er frivillige medarbeidere.
Den norske kirkes virksomhet finansieres over kommunebudsjettene, statsbudsjettet og gjennom gaver og frivillig innsats.
Følg pressemeldinger fra Den norske kirke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Den norske kirke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Den norske kirke
Presseinvitasjon: Møt ny biskop i Nord-Hålogaland15.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken tilsetter Kirkerådet ny biskop i Nord-Hålogaland bispedømme. Presse inviteres til pressemøte med den nye biskopen fredag 19. september kl. 11.00 i Tromsø domkirke eller å følge digitalt. Påmelding for presse til ak547@kirken.no i forkant.
Å velge livet – kirken om selvmord10.9.2025 11:51:16 CEST | Pressemelding
På verdensdagen for forebygging av selvmord ble utredningen «Å velge livet – Den norske kirke og selvmord» overlevert preses Olav Fykse Tveit på vegne av Bispemøtet.
Presseinvitasjon: Ny rapport om Den norske kirke og selvmord4.9.2025 14:20:00 CEST | Pressemelding
På verdensdagen for forebygging av selvmord mottar Den norske kirke utredningen «Å velge livet – Den norske kirke og selvmord». Pressen er velkommen til å delta på offentliggjøringen.
– Viktig med forutsigbare rammer28.8.2025 11:05:31 CEST | Pressemelding
Et ekspertutvalg har utredet mulige endringer i finansiering av tros- og livssynssamfunn. Kirkerådets leder Harald Hegstad ønsker rapporten velkommen, og understreker viktigheten av forutsigbar finansiering for å opprettholde en landsdekkende folkekirke.
Ett steg nærmere ny biskop i Nord-Hålogaland22.8.2025 14:00:00 CEST | Pressemelding
Kirkerådet tilsetter ny biskop i landets nordligste bispedømme 18. september. Nå har øvrige biskoper og Nord-Hålogaland bispedømmeråd gitt sin prioritering blant de tre kandidatene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom