Vil sette arbeidslivet vårt flere tiår tilbake.
I går ble det brudd i forhandlingene i energisektoren. – Energi Norge var uinteresserte i å finne løsninger, sier EL og IT Forbundet.

– Vi kjenner oss ikke igjen i fremstillingen til Energi Norge, om at vi ikke ville forhandle. Vi har vært løsningsorienterte, men ble dessverre ikke møtt på samme måte, sier Fred Løvli, leder av EL og IT Forbundets forhandlingsdelegasjon.
Forhandlingene brøt sammen etter at arbeidsgiverorganisasjonen fremmet krav som ville ha ført til kraftige svekkelser av den eksisterende tariffavtalen. Kravene ville samtidig skrudd tiden tilbake på de ansattes rettigheter. Dermed ble vi tvunget til å gå fra forhandlingene, og be om hjelp fra riksmekler.
– For oss handler forhandlinger om å gi og ta, og håper riksmekler gjør dette klart for alle parter. Vi kommer til å gå inn i meklingen på samme som vi gikk inn i forhandlingene – på jakt etter løsninger, forklarer han.
Kontakter
Alejandro DecapKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 913 72 047alejandro.decap@elogit.noBjørn FornesLeder forhandlingsavdelingen
Tel:+47 915 17 398bjorn.fornes@elogit.noFred LøvliForbundssekretær
Tel:+47 992 89 858fred.lovli@elogit.noBilder
Om EL og IT Forbundet
EL og IT Forbundet har 38 000 medlemmer og er en landsomfattende sammenslutning som organiserer lønnstakere innenfor IKT-, energi- og elinstallasjonsbransjen.
Følg saker fra EL og IT Forbundet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra EL og IT Forbundet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra EL og IT Forbundet
Enighet i energisektoren4.11.2020 04:29:15 CET | Pressemelding
På overtid kom partene i energisektoren til enighet. En unødvendig tungvint prosess, mener EL og IT Forbundet.
Streikefare – Håper på reelle forhandlinger2.11.2020 09:51:59 CET | Pressemelding
– Vi håper motparten denne gangen er løsningsorienterte, og ikke tvinger oss ut i en streik, sier EL og IT Forbundet. I dag starter meklingen i energisektoren mellom forbundet og Energi Norge, etter bruddet tidligere i september.
IKT-meklingen - Løfter de med lavest lønn.21.10.2020 02:27:08 CEST | Pressemelding
En solid minstelønnsøkning ble resultatet etter at partene i IKT-overenskomsten kom til enighet under meklingen i natt.
Hjemmekontor, mangfold og kunstig intelligens – nye tema i Telenor-forhandlingene.14.10.2020 21:06:34 CEST | Pressemelding
Etter to dager med forhandlinger er NHO og EL og IT Forbundet kommet til enighet om Telenor-overenskomsten.
Fare for streik i IT-sektoren14.10.2020 15:52:44 CEST | Pressemelding
Ansatte ved fem IT-bedrifter kan bli tatt ut i streik hvis partene ikke kommer til enighet i meklingen om IKT-overenskomsten.
Kabelmontørene i mål9.10.2020 10:38:23 CEST | Pressemelding
Partene i forhandlingene på Kabelmontøroverenskomsten kom til enighet torsdag ettermiddag.
Enighet i energimeklingen.8.10.2020 02:36:11 CEST | Pressemelding
Partene i Energiavtale 1 kom til enighet på overtid i natt – Det har vært krevende, men vi fikk økt minstelønnen og innført et viktig likestillingstiltak uten en unødvendig tur til riksmekler, sier Geir Aasen, leder av forhandlingsdelegasjonen.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom