Vil opne for å oppløyse kommunale bustadstiftingar
2.7.2020 11:00:00 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
– Dette er ei endring mange kommunar har etterlyst. Den vil gi kommunane betre føresetningar til styre og forsterke det bustadsosiale arbeidet, seier næringsminister Iselin Nybø (V).
– Ved å oppheve stiftingane, vil verdiane som ligg i stiftingane kunne bli betre utnytta til det beste for dei vanskelegstilte, seier kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup (H).
Det er i dag om lag 120 kommunale stiftingar, som har til føremål å skaffe bustader til vanskelegstilte personar på bustadmarknaden. Dei fleste blei etablert på 80- og 90-talet, då staten ga økonomiske insentiv til å skilje ut dette arbeidet i stiftingar. Føremålet til stiftingane harmonerer langt på veg med den forpliktelsen kommunen har etter sosialtjenesteloven til å medverke til å skaffe bustader til vanskelegstilte.
Dei økonomiske insentiva er falt bort og stiftelsesloven setter i dag eit strengare skilje mellom opprettar og stiftinga enn da stiftingane blei oppretta.
– Dette har langt på veg ført til at bustadstiftingane ikkje kan bidra til bustadpolitikken til kommunen på den måten som var forutsett då dei blei etablert. Dette er éin av fleire grunnar til at mange kommunar har eigne bustader i tillegg til dei dei leier frå bustadstiftingane. Dette inneber dobbelt forvaltning og ekstra byråkrati, seier Astrup.
Moglegheita til å oppløyse stiftingar vil gi større kommunalt sjølvstyre. For dei kommunane som vel å oppløyse stiftingane, vil forvaltninga av bustadene bli ein del av dei ordinære prioriteringane til kommunen.
– Vi håpar og trur at dette vil styrke kommunane sine moglegheiter til å gi gode tenester til innbyggarane, seier Nybø.
Kontakter
Pressevakt NFD
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Fiskeri- og havministeren deltar på Arctic Frontiers2.2.2026 14:33:40 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss er i Tromsø for å delta på Arctic Frontiers, torsdag 5. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Presseinvitasjon: Næringsminister Cecilie Myrseth til Arctic Frontiers2.2.2026 10:38:40 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø for å delta på Springfart for Nord på mandag 2. februar og Arctic Frontiers tirsdag 3. og onsdag 4. februar. Den årlige konferansen om Arktis samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Høgare vågekvalkvote i 202630.1.2026 09:37:01 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren har fastsett ein kvote på 1641 vågekval i 2026, ein auke på 235 dyr frå året før.
Avslår sju klager på søknad om visningstillatelser27.1.2026 16:12:34 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har avslått sju klager på søknad om visningstillatelser. Ingen av søknadene oppfylte kravene for å få slik tillatelse.
Ett skritt nærmere besøksbidrag27.1.2026 16:00:17 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth har en ambisjon om at loven om besøksbidrag trer i kraft 1. juli 2026. Nå sendes utfyllende regler om overnattingsavgiften ut på høring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom