Vil øke norsk jordbærproduksjon med 50 prosent
20.11.2021 05:00:00 CET | NorgesGruppen | Pressemelding

I fellesskap etableres en prosjektgruppe som skal vurdere en rekke tiltak for å øke både produksjon og salg av norsk jordbær.
- Vi ønsker å få norsk jordbær tilbake i verdensklasse – og vi vil øke salget med 50 prosent! sier konsernsjef Runar Hollevik i NorgesGruppen. Forbedringspotensialet er stort, og vi gleder oss til å jobbe sammen med Gartnerhallen og BAMA for å gjøre et skikkelig løft som vil merkes for kundene, og gi bedre rammevilkår for produsentene, legger Hollevik til.
Stort potensial
Norsk jordbærproduksjon har gått litt feil vei de siste årene. Kvaliteten, tilgjengeligheten og utvalget har gått ned. I tillegg har det blitt færre jordbærprodusenter. Dette ønsker NorgesGruppen å gjøre noe med. Målet er å finne igjen den «norske smaken» som gjorde norske jordbær til jordbær i verdensklasse.
Erstatte import
Initiativet vil øke norsk jordbærproduksjon betydelig, og gi produsentene forutsigbarhet. Målet er at norsk jordbær blir tilgjengelig over en større del av året. For å nå ønsket målsetting om 50 prosent økning må produksjonen betydelig opp i høysesong, samtidig som at produksjonen må starte tidligere enn i dag. NorgesGruppen mener at mai og juni er to måneder med mulighet til å erstatte import.
Produsentene trenger gode rammevilkår
Prosjektgruppen vil se på mange ulike tiltak. Produsentene trenger rammevilkår som gjør at de kan og vil satse fremover, det er store muligheter i ny teknologi og i å øke produksjonen både tidlig i sesong og i høysesong.
Kontakter
Ingrid Solberg GundersenKommunikasjonssjef Konserninformasjon
Tel:+47 975 14 495ingrid.gundersen@norgesgruppen.noBilder
Lenker
Om NorgesGruppen
Våre kjedekonsepter står på hver dag for å gjøre morgendagens handel billigere og bedre, inspirere til gode matopplevelser, og bidra til grønne og sunne valgmuligheter.
NorgesGruppen gir forbrukerne valgfrihet gjennom supermarkeder, distriktsbutikker og lavprisbutikker. I tillegg tilbyr MENY, SPAR og Joker netthandel. NorgesGruppen gir konkurransedyktige betingelser og sterke kjedekonsepter til kjøpmenn. Effektiv varelevering og et godt vareutvalg fra ASKO sikrer kjøpmenn over hele landet et godt driftsgrunnlag. NorgesGruppen sysselsetter over 27 000 medarbeidere i egeneid virksomhet og mer enn 40 000 totalt når ansatte i kjøpmannseide butikker inkluderes. Nøkkelverdiene til NorgesGruppen er ansvarlig, samarbeidsorientert og kundeorientert. Selskapet opererer i Skandinavia med hovedfokus i Norge.
Varene folk vil ha
NorgesGruppen fylte 20 år i 2020, men bygger på 150 års erfaring som grossist og detaljist. I dag er kjernevirksomheten engros- og detaljvirksomhet innenfor daglige forbruksvarer. Alle ledd i verdikjeden – fra innkjøp og produksjon, via distribusjon, til handlekurv – jobber mot ett og samme mål: å imøtekomme kundenes behov.
Leverer effektivt til alle deler av landet
NorgesGruppen har 1200 samarbeidspartnere som spenner fra store merkevareleverandører til små produsenter av lokalmat. Mangfoldet av leverandører gjør at vi kan tilby noe for enhver smak. Egne merkevarer fra selskapene UNIL, Joh Kaffe, Matbørsen og Bakehuset gjør vareutvalget i våre butikker unikt.
Til butikker for alle, der folk bor
NorgesGruppen har butikker for alle behov, enten det er lave priser, kvalitetsprodukter, raske løsninger eller inspirasjon til store matopplevelser. Vi har lavpriskjeden KIWI, supermarkedkjedene MENY og SPAR, og nærbutikkjeden Joker. Over halvparten av butikkene er eid av selvstendige kjøpmenn, og vi er tilstede
med butikker i 88 prosent av landets kommuner.
Følg pressemeldinger fra NorgesGruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NorgesGruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NorgesGruppen
Vil få fart på klimasamarbeid i matbransjen22.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
NorgesGruppen ber matbransjen søke støtte til sine miljøprosjekter fra bærekraftsfondet HANDLE. – Bransjen har ambisiøse klimamål. Det er bra, men vi nærmer oss 2030, og må samarbeide om å få takten opp, sier Runar Hollevik, konsernsjef i NorgesGruppen.
Bakehuset AS kaller tilbake Taco Wrap 280g og Deli Tacosalat 300g på grunn av påvist Listeria9.9.2026 20:08:03 CEST | Pressemelding
Bakehuset AS kaller tilbake noen holdbarheter av Taco Wrap og Deli Tacosalat etter at det er påvist Listeria monocytogenes i en rutinemessig produktprøve av Taco Wraps.
UNIL tilbakekaller Fiskemannen Krydderlaks varmrøkt 125 g7.9.2026 13:50:29 CEST | Pressemelding
Unil tilbakekaller Fiskemannen Krydderlaks varmrøkt 125 g med siste forbruksdag 05.10.2026 på grunn av forekomst av Listeria monocytogenes.
Kundevekst og apotekoppkjøp preger første halvår26.8.2026 14:56:35 CEST | Pressemelding
NorgesGruppen la i dag frem regnskapet for første halvår 2026. Driftsinntektene økte med 14,9 prosent til 69,3 milliarder kroner (eks. IFRS 16), drevet av kundevekst og oppkjøpet av Norsk Medisinaldepot (NMD). Den underliggende driften er god, mens resultatmarginen er noe svekket som følge av engangseffekter. Resultatmarginen endte på 2,0 prosent, mot 2,2 prosent i samme periode i fjor. Klimagassutslippene fra egen drift er redusert med 7,3 prosent i første halvår sammenlignet med samme periode i fjor.
Mai Kile vant Kremmerprisen 202621.8.2026 09:39:59 CEST | Pressemelding
Kjøpmannen hos Joker Fyresdal i Vest-Telemark jubler over å motta den gjeve prisen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

