Vil bidra med 2,5 milliarder til Kongsberg Gruppen
6.7.2018 07:13:33 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
- Dette er viktig sak for Kongsberg Gruppen, Rolls-Royce Commercial Marine og den norske maritime næringen. Begge selskapene er i dag verdensledende på sine områder. De har mange ansatte i Norge, samtidig som de har bred internasjonal virksomhet, sier næringsminister Torbjørn Røe Isaksen.
Kongsberg Gruppen offentliggjorde i dag at selskapet har inngått avtale om å kjøpe Rolls-Royce Commercial Marine. Kongsberg Gruppen vil finansiere oppkjøpet blant annet ved en emisjon på 5 milliarder kroner. Dette er en såkalt fortrinnsrettsemisjon der alle de eksisterende aksjeeierne har fortrinnsrett til å tegne seg. Staten eier 50,001 prosent av aksjene i Kongsberg Gruppen.
- Oppkjøpet er styrets beslutning, og det er styret som har ansvaret for å få finansieringen på plass. Regjeringen er positiv til at staten deltar i kapitalutvidelsen med sin andel på 2,5 milliarder kroner. Det forutsetter imidlertid også tilslutning i Stortinget, sier næringsministeren.
Rolls-Royce Commercial Marine er en verdensledende leverandør av skipsdesign, skipsteknologi og skipsutstyr. Selskapet har omtrent 3600 ansatte, hvorav rundt 1500 i Norge.
- Rolls-Royce Commercial Marine er viktig for den maritime klyngen på Sunnmøre og for Norge som havnasjon. De maritime næringene skaper jobber i hele landet og bidrar til et bærekraftig velferdssamfunn, sier næringsminister Røe Isaksen.
Regjeringens tilslutning gis med forbehold om samtykke fra Stortinget, at emisjonsvilkårene er akseptable og markedsmessige, og at det ikke fremkommer ny vesentlig informasjon frem til generalforsamlingen som skal ta stilling til emisjonen.
Pareto Securities AS har vært departementets finansielle rådgiver i denne saken.
Kontakter
Pressevakt NFDPressevakta er betent mellom 8.00 - 15.45 på kvardagar (8.00-15.00 om sumaren).
Tel:902 51 303 (ikkje SMS)media@nfd.dep.noOm Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren i møte om bærekraftig fôr30.4.2026 18:00:00 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havministeren møtte i dag styringsgruppen for samfunnsoppdraget om bærekraftig fôr. Målet med møtet var å gå gjennom status og diskutere veien videre for arbeidet med å utvikle nye, bærekraftige fôrråvarer til havbruksnæringen.
Regjeringen vil ha hele Norge til å spise mer sjømat30.4.2026 15:30:18 CEST | Pressemelding
Gjennom Kokkesprell viser barn og unge hvordan fisk og sjømat kan bli en naturlig del av det daglige kostholdet. Nå lar fiskeriministeren og helseministeren seg inspirere – og oppfordrer hele Norge til å gjøre det samme.
Fiskeri- og havministeren møtte EUs fiskerikommissær Costas Kadis30.4.2026 09:58:13 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte EUs fiskerikommissær Costas Kadis på Kypros. Møtet er en del av den løpende dialogen mellom Norge og EU om fiskeri- og havspørsmål.
Norge og Tyskland skal samarbeide enda tettere om romvirksomhet28.4.2026 13:47:07 CEST | Pressemelding
I dag møttes næringsminister Cecilie Myrseth og Tysklands minister for forskning, teknologi og romfart, Dorothee Bär, i Tromsø for å signere mandatet til den nye arbeidsgruppen som får ansvaret for å følge opp samarbeidet. Oppskytning, overvåking og sikker kommunikasjon blir prioriterte områder.
Fiskeri- og havministeren deltar på maritimt EU-ministermøte på Kypros28.4.2026 08:21:26 CEST | Presseinvitasjon
Fiskeri- og havmininister Marianne Sivertsen Næss er på Kypros 29. april for å delta på ministermøte mellom EUs ministre med ansvar for maritim næring. Hovedtemaene er maritim kompetanse og likestilling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom