Viktige og nødvendige tiltak, men flere løsninger må på plass raskt
- Det er viktig og helt nødvendig at kommuner, NAV og helsevesenet får de ekstra pengene som trengs, som følge av pandemien, sier LO-leder Hans- Christian Gabrielsen.
LO har vært særskilt på vakt for alle de sårbare gruppene som rammes, og som ikke blir ivaretatt i gjeldende ordninger. Det er derfor gledelig å se at det nå kommer på plass flere løsninger for disse gruppene.
- Det må være en kort vei fra folks hverdagsproblemer til myndighetenes løsninger. Jeg mener vi nå har lykkes med det i stor grad. Det viser partssamarbeidet og den norske modellen sin styrke, sier Gabrielsen.
De nyeste tiltakene gjelder for kommuner som nå mister skatteinntekter og har økte kostnader i omsorgs- og primærhelsetjenesten. Samtidig får vi bedre ordninger for alle de som ikke har rettigheter som frilansere, selvstendig næringsdrivende, studenter, utenlandske arbeidstakere som ikke kommer seg hjem, lærlinger, kulturarbeidere, barn fra sårbare familier og helsearbeidere som må ta doble vakter og jobbe under et enormt press.
Permitteringsordningen må utvides til 52 uker.
Men det gjenstår å få på plass flere løsninger. Det er flere som har måtte permittere før virusutbruddet, men som nå nærmer seg grensen på 26 uker.
- Grensen må derfor nå utvides til 52 uker, slik at vi slipper en lang rekke konkurser og oppsigelser, krever Gabrielsen.
- Vi forventer også at regjeringen nå jobber raskt for å få på plass bedre løsninger bla. for studenter som mister jobben, selvstendig næringsdrivende som manuell- og fysioterapeuter som må stenge virksomhetene og bedrifter som sliter med å få nødvendig lån fra de kommersielle bankene.
Kontaktperson: Geir Solaas Moen, mobil 91704473
Om LO
Landsorganisasjonen i Norge (LO) er Norges største arbeidstakerorganisasjon. Over 970 000 medlemmer er organisert i fagforbund som er tilsluttet LO.
Følg pressemeldinger fra LO
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO
Statsbudsjettet: Må holde trykket oppe på å få flere i jobb15.10.2025 11:53:40 CEST | Pressemelding
- Dette er et budsjett som er bra for folks økonomi. Norgespris på strøm og billigere barnehageplasser gjør at folk får mer i lommeboka. I tillegg er satsingen på å få flere i jobb, gjennom ungdomsløftet og arbeidsmarkedstiltak viktig og bra, sier LO-leder Kine Asper Vistnes.
LO inviterer til presseseminar foran statsbudsjettet6.10.2025 13:48:59 CEST | Pressemelding
LO-økonomene inviterer til presseseminar i forkant av statsbudsjettet.
Rentekutt: – Bidrar til å holde folk i jobb18.9.2025 12:03:37 CEST | Pressemelding
– Det er godt nytt for arbeidsfolk og bedrifter at Norges Bank nå setter ned renta, sier LOs sjeføkonom Roger Bjørnstad og legger til:
LO-leder Kine Asper Vistnes: – Må levere på pensjon, sykelønn og velferd16.9.2025 11:08:54 CEST | Pressemelding
LO-leder Kine Asper Vistnes gratulerer de to nye statsrådene, Bjørnar Skjæran og Kjersti Stenseng, som er utnevnt i statsråd tirsdag, samt Tonje Brenna som nå går til Stortinget som ny parlamentarisk leder for Arbeiderpartiet
Skal sjekke at sommervikarer over hele landet har ordnede arbeidsforhold23.6.2025 07:02:02 CEST | Pressemelding
Hver sommer går tusenvis av unge ut i sin første sommerjobb. I dag starter LOs sommerpatrulje, som hvert år reiser rundt og sjekker om norske ungdommer får et trygt og rettferdig første møte med norsk arbeidsliv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
