Viken størst på harryhandel

I tillegg svarer 23 prosent av innbyggerne i regionen at de vurderer å handle enda mer i Sverige dersom prisene fortsetter å stige.
- Undersøkelsen viser at flere bekymrer seg for økte matpriser. Selv om også prisene i Sverige har økt, viser funnene at mange som bor i nærheten av grensen tar turen over for å spare penger, sier privatøkonom i SpareBank 1 Østlandet, Elisabeth Landsverk.
Av de økte levekostnadene er det spesielt matvarepriser som bekymrer innbyggerne i Viken, etterfulgt av strømregninger, høyere renter og uforutsette utgifter.
Spiser av bufferkontoen
Bufferkontoen er en ekstra trygghet når økonomien strammer seg til. I Oslo og Viken svarer over halvparten at den økonomiske bufferen deres har minket i løpet av det siste året - trolig i takt med økte utgifter, mener Landsverk.
- Når hverdagsutgiftene øker, blir det mindre igjen av månedsinntekten til å dekke uforutsette utgifter. I slike tilfeller er det godt å ha et økonomisk sikkerhetsnett å lene seg på. For noen kan det også være aktuelt å ta av bufferkontoen for å dekke en ekstra høy strømregning eller annet. Det er en god påminnelse om å forsøke å spare seg opp en buffer når man har penger til overs, legger Landsverk til.
Flere sjekker priser og lager budsjett
Tross minkende bufferkonto, opplever flere at de klarer å redusere forbruket uten at det går utover livskvaliteten. Undersøkelsen viser dessuten at 4 av 10 i Viken har satt opp budsjett i løpet av det siste året, mens over halvparten tar en ekstra kikk på prislappen når de handler.
- Det viser at flere av oss har blitt mer bevisste og at vi gjør grep for å tilpasse oss kostnadsøkningene. Både budsjett og prisbevissthet er effektive grep for å bedre egen privatøkonomi, sier Landsverk.
Om undersøkelsen:
*Forbrukerundersøkelse gjennomført av Respons Analyse på vegne av SpareBank 1 i tidsrommet 01.02.2023-07.02.2023. Et landsrepresentativt utvalgt på 1093 personer er spurt. I Oslo og Viken er antall respondenter 397.
Dette sier innbyggerne i Viken at de bruker mindre penger på:
|
Dyre matvarer |
48% |
|
Spise ute/take-away |
41% |
|
Klær/sko |
43% |
|
Uteliv |
35% |
|
Innredning til hjemmet |
29% |
|
Brus/godteri/snacks/energidrikk |
25% |
|
Ferie/reiser |
30% |
|
Kultur og aktiviteter |
27% |
|
Frisør/pleie/behandlinger |
21% |
|
Abonnementer (alarm, trening, avis, helsekost og lignende) |
18% |
|
Gaver til veldedige formål |
25% |
|
Bil/taxi/transport |
21% |
|
Strømmetjenester |
17% |
|
Spise på kantine |
14% |
|
Pengespill og tipping |
12% |
Nøkkelord
Kontakter
Siv StensethKonserndirektør kommunikasjon
Tel:+47 958 46 991siv.stenseth@sb1ostlandet.noBilder
Om SpareBank 1 Østlandet
Om SpareBank 1 Østlandet
SpareBank 1 Østlandet er landets fjerde største sparebankkonsern med over 1 300 kompetente og stolte medarbeidere. Gjennom mer enn 180 år har vi bygget en solid markedsposisjon på Østlandet ved å være tilgjengelige og yte kreditt og andre tjenester til personer, bedrifter og offentlig sektor i bygd og by. Vi har i dag 40 kontorer spredt rundt om i Oslo, Akershus, Innlandet og nedre Buskerud. Gjennom våre datterselskaper og SpareBank 1-alliansens produktselskaper er vi et komplett finanshus for våre person- og bedriftskunder. Vi er et børsnotert og selvstendig finanskonsern med dype røtter på Østlandet og hovedkontor i Hamar. Banken har bidratt til verdiskaping i markedsområdet gjennom flere generasjoner.
Følg pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SpareBank 1 Østlandet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SpareBank 1 Østlandet
10 økonomiske grep du bør ta før nyttår22.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Det er mulig å spare tusenlapper ved å gjøre disse pengegrepene før 2026, råder privatøkonom Elisabeth Landsverk.
Are Jansrud blir konserndirektør for risikostyring i SpareBank 1 Østlandet24.11.2025 12:25:08 CET | Pressemelding
SpareBank 1 Østlandet har ansatt Are Jansrud som ny konserndirektør for risikostyring og compliance (CRO) med virkning fra 1. januar 2026. Jansrud overtar etter Vidar Nordheim, som går av med pensjon. Are er bosatt på Jessnes i Ringsaker kommune.
Så mye bruker vi på årets julekalendere21.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Over halvparten av oss planlegger å kjøpe julekalender i år. En fersk undersøkelse fra SpareBank 1 Østlandet viser at barna får de dyreste kalenderne – med en snittpris på over 1000 kroner.
SpareBank 1 Østlandet med høy aktivitet og god lønnsomhet i tredje kvartal29.10.2025 07:09:55 CET | Pressemelding
SpareBank 1 Østlandets konsernresultat etter skatt for tredje kvartal 2025 ble 876 (1 080) millioner kroner. Egenkapitalavkastningen var 13,5 (20,4) prosent. God økning i utlånsaktiviteten samt høyere breddeinntekter bidrar spesielt positivt, mens økte tapsavsetninger trekker ned.
Deler ut 100 000 - søker kandidater17.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
SpareBank 1 Østlandet skal dele ut 100 000 kroner til en aktør som har gjort en ekstraordinær innsats for bærekraft i lokalsamfunnet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

