LO Stat

Vi opplever streikebryteri i kulturstreiken

Del
LO Stat, Fagforbundet, NTL og Creo reagerer på arbeidsgivernes tolkning av streikebryteri.
- Vi opplever det som streikebryteri når andre utfører streikerammet arbeid, sier Lise Olsen, forhandlingsleder og nestleder i LO Stat.
- Vi opplever det som streikebryteri når andre utfører streikerammet arbeid, sier Lise Olsen, forhandlingsleder og nestleder i LO Stat.

Vi opplever at arbeidsgiverne legger til rette for streikebryteri ved å utfordre tradisjonene under streik i Norge.

- Vi har lang tradisjon for å følge spilleregler i en streik. Jeg registrerer at arbeidsgiverne mener det er de ansatte og ikke oppgavene som er i streik. Vi mener at virksomhetene her tøyer strikken. Vi opplever det som streikebryteri når andre utfører streikerammet arbeid, sier Lise Olsen, forhandlingsleder og nestleder i LO Stat.

I stedet for å utfordre og skape støy anbefaler vi at arbeidsgiverne sørger for å åpne kultursektoren.

- Vi har ennå ikke mottatt et tilbud som oppfyller målsettingen i protokollen fra 2016 om livslange og kjønnsnøytrale pensjonsytelser. Jeg anbefaler at arbeidsgiverne holder løftene, og setter seg ved bordet for å diskutere pensjon med oss. Kravet vårt er enkelt, koster lite og burde vært en selvfølge i 2021, poengterer Lise Olsen.

Her streiker 811 kulturansatte.

  • Den Nationale Scene (57) NTL-6/Fagforbundet-46/Creo-5
  • Bergen Filharmoniske Orkester (114) NTL-0/Fagforbundet-0/Creo-114
  • Den Norske Opera & Ballett (164) NTL-38/Fagforbundet-118/Creo-8
  • Det Norske Teatret (89) NTL-15/Fagforbundet-69/Creo-5
  • Nationaltheatret (63) NTL-5/Fagforbundet-53/Creo-5
  • Rogaland Teater (32) NTL-9/Fagforbundet-20/Creo-3
  • Kilden-Kristiansand Symfoniorkester (59) NTL-0/Fagforbundet-0/Creo-59
  • Kilden Teater og Konserthus (58) NTL-19/Fagforbundet-36/Creo-3
  • Trøndelag Teater (56) NTL-0/Fagforbundet-52/Creo-4
  • Oslo Nye Teater (38) NTL-12/Fagforbundet-25/Creo-1
  • Hålogoland Teater (35) NTL-5/Fagforbundet-25/Creo-5
  • Teater Innlandet (16) NTL-7/Fagforbundet-9/Creo-0
  • Carte Blanche (12) NTL-0/Fagforbundet-12/Creo-0
  • Det Vestnorske Teateret (5) NTL-0/Fagforbundet-5/Creo-0
  • Turneteatret i Trønderlag (13) NTL-0/Fagforbundet-13/Creo-0

 

Nøkkelord

Kontakter

Forhandlingsledelse:
Lise Olsen, LO Stat: 900 66 207
Christine Thomassen, Creo: 951 81 686
Nora Hagen, Fagforbundet: 990 14 114
Dag Agledal, NTL: 922 48 452


Kommunikasjonsrådgivere:
Linda Karoline Ringstad, Creo: 476 52 221
Geirmund Jor, Fagforbundet: 416 48 263
Tove Lise Granli, NTL: 918 59 230
Kristian Brustad, LO Stat: 466 61 639

Bilder

- Vi opplever det som streikebryteri når andre utfører streikerammet arbeid, sier Lise Olsen, forhandlingsleder og nestleder i LO Stat.
- Vi opplever det som streikebryteri når andre utfører streikerammet arbeid, sier Lise Olsen, forhandlingsleder og nestleder i LO Stat.
Last ned bilde

Lenker

Om LO Stat

LO Stat
LO Stat
Møllergt. 10
0179 Oslo

23 06 83 00http://www.lostat.no

LO Stat jobber for et seriøst, trygt og godt arbeidsliv for alle. LO Stat er en samlende kraft i staten og Spekter, med 19 LO-forbund og 100.000 medlemmer i ryggen. LO Stat viktigste oppgave er å forhandle lønn og rettigheter på vegne av forbundenes medlemmer i staten og Spekter. Vedtektene sier at LO Stats skal «virke for medlemmenes faglige, sosiale og økonomiske fellesinteresser». LO Stat skal dermed forsvare forbund og medlemmers interesser og rettigheter på alle plan. 

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye