Vi har alt under kontroll. Vi tilbakekaller teksten "Misbruk av navn" som ble sendt ut tidligere i dag
5.2.2021 14:08:13 CET | Motvind Norge | Pressemelding
Sist helg ble det satt i gang en innsamling til inntekt for kampen mot ASKOs utbygging av vindkraft i Nordbømarka i Lillesand. Innsamlingen gikk via Spleis, slik Motvind Norge og samarbeidende organisasjoner har gjort lenge. I Spleisen stod det at de i samarbeid med andre organisasjoner og naboer skal stanse utbyggingen.
Folk hadde all grunn til å tro at denne spleisen var i regi av Motvind-bevegelsen, som vi har bygget opp siden 2019 og som nå har 19000 betalende medlemmer i moderorganisasjonen Motvind Norge. Verken spleisen eller denne nyopprettede organisasjonen har noe med oss å gjøre. Ingen andre organisasjoner var kontaktet, heller ikke naboer.
Innsamlingen ble påklaget av Motvind Norge, Motvind Sørvest, Miljøvernforbundet og flere andre. Spleis satte innsamlingen på pause mens de undersøkte saken, og innsamlingen er nå avsluttet og pengene tilbakebetalt giverne.
Det er den siste tida opprettet en rekke selskap med Motvind i navnet og med samme styreleder, styremedlem og/eller daglig leder. Det er et av disse selskapnet som, uten valgt styre, uten medlemmer og uten regnskapsfører, forsøkte å samle inn penger i vårt navn.
Motvind Norge og andre reelle organisasjoner i Motvind-bevegelsen har et bredt samarbeid, både med naboer og andre organisasjoner, som er utviklet gjennom måneder og år.
I Lillesand har vi fulgt saken tett siden den kom opp. Vi har skrevet brev og klager til Lillesand kommune og andre myndigheter, vi har arrangert og deltatt i nabomøter, og vi har hjulpet så godt vi kan slik det også står i vårt formål..
Forholdet vil bli anmeldt.
Kontakter
Anne Merethe BaardvikDaglig leder
Tel:932 07 911anne@motvind.orgEivind SalenStyreleder
Tel:900 61 997eivind.salen@motvind.orgOm Motvind Norge
Det er behov for å stanse tap av naturarealer og ødelagte lokalsamfunn. Vi trenger ikke vindkraft. Vindkraft løser ingen problem, den skaper bare nye.
Motvind Norge arbeider for en bærekraftig energipolitikk og mot vindkraft.
Vi har fakta og folket på vår side.
Les mer på Motvind.org
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Motvind Norge har passert 25.000 medlemmer14.9.2026 13:24:10 CEST | Pressemelding
Motvind Norge har nå passert 25.000 medlemmer. Milepælen ble nådd under Dyrsku’n i Seljord, der Motvind Telemark denne helgen møtte folk, informerte om konsekvensene av vindkraft og vervet nye medlemmer. Seks år etter etableringen har Motvind Norge vokst til en av landets største folkebevegelser for bevaring av naturen.
Fant hormonforstyrrende BPA i vindturbinblader: Motvind Norge krever analyser rundt vindkraftverk26.8.2026 13:38:29 CEST | Pressemelding
Nye analyser utført av NILU for Motvind Norge påviser bisfenol A (BPA) i materiale fra vindturbinblader i Nord-Odal. Samtidig har europeiske myndigheter de siste årene kraftig skjerpet vurderingen av hvor mye BPA mennesker bør eksponeres for. Motvind Norge mener det må undersøkes hvor mye som faktisk spres når turbinblader slites, skades eller hogges opp, og om stoffet når natur og drikkevann.
NHO bruker misvisende undersøkelse til å presse fram mer vindkraft6.8.2026 11:28:06 CEST | Pressemelding
NHO hevder at tre av fire lokalpolitikere ønsker en ny «kunnskapsplikt» før kommunene kan si nei til vindkraft. Men lokalpolitikerne er ikke spurt om de ønsker en slik ordning. De er spurt om kommunene bør kartlegge fordeler og ulemper før de fatter vedtak. Motvind Norge mener NHO bruker et selvfølgelig svar til å legitimere mer statlig press på kommunene.
Vindkraftvedtakene på Stortinget: Naturen skal fortsatt forhandles bort27.5.2026 13:09:45 CEST | Pressemelding
Et flertall på Stortinget har nå samlet seg om flere nye vedtak knyttet til landbasert vindkraft. Selv om forslaget om direkte utredningsplikt for kommunene ikke får flertall denne gangen, er retningen fortsatt tydelig: sterkere nasjonalt press på kommuner og lokalpolitikere for å få bygget ut mer vindkraft.
80 milliarder kroner - for bare 1 TWh mer strøm19.5.2026 11:17:17 CEST | Pressemelding
Statkraft skal investere 80 milliarder kroner de neste ti årene. Likevel er gevinsten bare rundt 1 TWh ny kraftproduksjon, samtidig som milliarder fortsatt skal brukes på vindkraft og mer markedstilpasset effektkjøring. Motvind Norge mener satsingen viser hvor galt norsk energipolitikk har utviklet seg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom