Vi har alt under kontroll. Vi tilbakekaller teksten "Misbruk av navn" som ble sendt ut tidligere i dag
Sist helg ble det satt i gang en innsamling til inntekt for kampen mot ASKOs utbygging av vindkraft i Nordbømarka i Lillesand. Innsamlingen gikk via Spleis, slik Motvind Norge og samarbeidende organisasjoner har gjort lenge. I Spleisen stod det at de i samarbeid med andre organisasjoner og naboer skal stanse utbyggingen.
Folk hadde all grunn til å tro at denne spleisen var i regi av Motvind-bevegelsen, som vi har bygget opp siden 2019 og som nå har 19000 betalende medlemmer i moderorganisasjonen Motvind Norge. Verken spleisen eller denne nyopprettede organisasjonen har noe med oss å gjøre. Ingen andre organisasjoner var kontaktet, heller ikke naboer.
Innsamlingen ble påklaget av Motvind Norge, Motvind Sørvest, Miljøvernforbundet og flere andre. Spleis satte innsamlingen på pause mens de undersøkte saken, og innsamlingen er nå avsluttet og pengene tilbakebetalt giverne.
Det er den siste tida opprettet en rekke selskap med Motvind i navnet og med samme styreleder, styremedlem og/eller daglig leder. Det er et av disse selskapnet som, uten valgt styre, uten medlemmer og uten regnskapsfører, forsøkte å samle inn penger i vårt navn.
Motvind Norge og andre reelle organisasjoner i Motvind-bevegelsen har et bredt samarbeid, både med naboer og andre organisasjoner, som er utviklet gjennom måneder og år.
I Lillesand har vi fulgt saken tett siden den kom opp. Vi har skrevet brev og klager til Lillesand kommune og andre myndigheter, vi har arrangert og deltatt i nabomøter, og vi har hjulpet så godt vi kan slik det også står i vårt formål..
Forholdet vil bli anmeldt.
Kontakter
Anne Merethe BaardvikDaglig leder
Tel:932 07 911anne@motvind.orgEivind SalenStyreleder
Tel:900 61 997eivind.salen@motvind.orgOm Motvind Norge
Det er behov for å stanse tap av naturarealer og ødelagte lokalsamfunn. Vi trenger ikke vindkraft. Vindkraft løser ingen problem, den skaper bare nye.
Motvind Norge arbeider for en bærekraftig energipolitikk og mot vindkraft.
Vi har fakta og folket på vår side.
Les mer på Motvind.org
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Kommunens krav overkjørt: NVE ignorerte støygrense i Gulen – “vetoretten” følges ikke i praksis14.10.2025 10:37:32 CEST | Pressemelding
Da Gulen kommune sa ja til Gulavind vindkraftverk, var det under en klar forutsetning: at støyen fra den gigantiske testturbinen ikke skulle overstige 37 desibel om natten. Det var et tydelig krav fra kommunen – et kompromiss som skulle beskytte innbyggerne mot helseskadelig støy. Men da NVE vedtok konsesjonen, var kravet fjernet.
Statnett bekrefter: Vindkraft og utenlandskabler har gitt kostnadseksplosjonen i kraftsystemet8.10.2025 15:42:10 CEST | Pressemelding
Vindkraft skulle gi billig strøm. I stedet har regningen eksplodert. Statnett bekrefter nå at ustabil vindkraft og flere utenlandskabler har gjort det norske kraftsystemet langt dyrere å drifte.
Nå vil EU kaste vinduet også3.10.2025 10:09:58 CEST | Pressemelding
Det sies at vi «kaster penger ut av vinduet» når vi bruker penger på unødvendige tiltak. Med EUs nye bygningsenergidirektiv blir vi ikke bare bedt om å kaste pengene ut – vi må kaste selve vinduet også.
Motvind Norge advarer mot utbygging av Utsira Nord16.9.2025 08:48:16 CEST | Pressemelding
Motvind Norge mener at utbygging av Utsira Nord ikke må gjennomføres, og stiller seg sterkt kritisk til bruk av 35 milliarder offentlige kroner på en mulig utbygging.
Over en halv million til Motvind Norge31.8.2025 11:44:11 CEST | Pressemelding
Motvind Norge gjennomførte lørdag en historisk innsamlingsaksjon. Resultatet overgikk alle forventninger: Hele 508.175 kroner kom inn via Spleis og Vipps – i tillegg til beløp som kommer direkte inn på bankkonto de nærmeste dagene. Summen vil dermed bli enda høyere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom