Vestre på grønt industribesøk i USA
7.9.2022 16:25:16 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding

– Det grønne toget går nå. Det er et nytt politisk momentum i USA som er bra både for å nå klimamålene, men også for å øke norsk eksport. Norske bedrifter er allerede verdensledende på flere områder og leverer klimaløsninger som kloden trenger. Både på amerikansk og norsk side jobbes det nå mer målrettet enn tidligere med å forme fremtidens næringsliv. Dette gir muligheter som det er kritisk å utnytte, sier næringsminister Jan Christian Vestre.
I Washington møter Vestre blant annet representanter i Det Hvite Hus, Næringsdepartementet og Utenriksdepartementet.
– Kongressen har nylig vedtatt den mest omfattende klimaloven i amerikansk historie noensinne. I tillegg staker Biden-administrasjonen ut en tydeligere grønn politikk. USA dreier kursen i en fremtidsvennlig retning. Dette skjer parallelt med arbeidet EU utvikler med Green Deal og her hjemme med grønt industriløft, hvor vi peker på syv innsatsområder med store vekstmuligheter, sier Vestre.
Overlappende interesser
De syv næringsområdene regjeringen peker på i grønt industriløft er havvind, hydrogen, batterier, maritim industri, CO2-håndtering, prosessindustri, skog-, tre- og bioøkonomi. Her har Norge og USA overlappende interesser og vil ha stor gjensidig nytte av hverandre.
– USA er en industrigigant som allerede er stor på flere av områdene Norge trekker frem. Vi har vi mye å hente på å styrke samarbeidet og koble oss tettere på både markeder og verdikjeder. Her er det rett og slett store muligheter for norske bedrifter og arbeidsplasser, men konkurransen om amerikanernes oppmerksomhet er tøff. Jeg ser frem til å møte både politikere og bedrifter i USA for å snakke om hva norsk næringsliv kan tilby, men også diskutere viktige temaer som handelshindringer og rammevilkår med mine amerikanske kolleger, sier Vestre.
Etter Washington DC besøker Vestre San Francisco der han blant annet møter norsk næringsliv innenfor fornybar energi og havvind, et annet av innsatsområdene i grønt industriløft. Næringsministeren deltar også på et næringslivsseminar om den nordiske forretningsmodellen på UC Berkeley.
God timing
Selv om Norge og USA historisk har hatt et tett samarbeid, er Vestre tydelig på at tidspunktet for dette besøket til USA er svært godt.
– USA er en svært viktig handelspartner for Norge, og et av de viktigste markedene for norske bedrifter. Klimaloven kongressen nylig har vedtatt kan kutte USAs utslipp med rundt 40 prosent innen 2030. Jeg er opptatt av at vårt samarbeid må være dynamisk, og at vi må utvikle oss sammen for å styrke industrisamarbeidet. Regjeringen har et mål om både å skape jobber, kutte klimagassutslipp og øke eksporten. Her har norske bedrifter og grønne løsninger sentrale roller, både hjemme og ute, og mulighetene i det amerikanske markedet er nå større enn noensinne, sier Vestre.
Fakta
- USA er en av Norges viktigste handelspartnere og allierte.
- I fjor handlet vi varer med USA for i overkant av 90 mrd. NOK, en økning (10 pst.) fra året før. Rundt 37 mrd. NOK av varehandelen var eksport.
- Tjenestehandelen med USA var på rundt 67 mrd NOK i 2020.
- Rundt 270 norskkontrollerte selskap i USA har allerede nærmere 20 000 ansatte og omsetter for rundt 230 milliarder kroner.
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Internasjonalt romtoppmøte i Paris: – Andøya-oppskytingen er et viktig skritt i norsk og europisk romsamarbeid10.9.2026 12:42:40 CEST | Pressemelding
I kjølvannet av den historiske oppskytingen fra Andøya vil Norge styrke samarbeidet med europeiske partnere om romvirksomhet. Det var hovedbudskap da næringsminister Cecilie Myrseth deltok på et internasjonalt toppmøte om romvirksomhet i Paris torsdag 10. september.
Næringsministeren til Paris for å delta på toppmøte om romvirksomhet9.9.2026 14:56:25 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth besøker Paris torsdag 10. september, der hun deltar på høynivå toppmøte om romvirksomhet. Hun møter i tillegg Tysklands minister for forskning, teknologi og romvirksomhet til et felles pressemøte.
Vellykket oppskyting fra Andøya Spaceport5.9.2026 22:49:06 CEST | Pressemelding
Klokken 22.12 i dag ble bæreraketten Spectrum skutt opp fra Andøya Spaceport. Det er et stort skritt både for Norge og Europa.
Nordiske land styrker samarbeider om forsyningssikkerhet2.9.2026 10:22:36 CEST | Pressemelding
De nordiske landene har underskrevet en felleserklæring om forsyningssikkerhet og beredskapssamarbeid. Initiativet skal sikre bedre tilgang på varer og tjenester i kriser og krig.
Overlevering av Vandrekvalen24.8.2026 14:27:27 CEST | Presseinvitasjon
Tysdag 25. august overrekkjer fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss Vandrekvalen til helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom