Varsler nye tall om fraværsgrensen – også om de som havner i «dødvinkelen»
Fraværsgrensen i videregående skole skaper engasjement. Under et seminar fredag 25. januar presenterer Fafo nye tall over utviklingen.
I årets rapport har Fafo-forskerne analysert fraværsgrensen med utgangspunkt i sistnevnte gruppe: elevene og deres erfaringer. Nærmere bestemt har de sett på hvilke konsekvenser regelen har hatt for ulike elevgrupper, og hvordan de opplever og håndterer praktiseringen av den.
Funnene, som altså først blir presentert i detalj fredag, gir et noe blandet bilde når det gjelder påvirkningen på alle elevene. Derfor er da også både rapporten og Fafo-frokosten døpt «I fraværsgrensens dødvinkel».
Seminaret blir strømmet direkte på Fafo-tv fra klokka 08.30. Rapporten offentliggjøres samtidig på Fafo.no.
Ved siden av forskerpresentasjoner av rapporten, bidrar blant andre leder Agathe Waage i Elevorganisasjonen, statssekretær Tom Erlend Skaug i Kunnskapsdepartementet og avdelingsleder og lærer Ingvild Barland ved Hersleb videregående skole med kommentarer.
Publiseringen er den andre av tre rapporter, hvor Fafo og Statistisk Sentralbyrå evaluerer konsekvensene av at regjeringen har satt en øvre grense for udokumentert fravær i videregående opplæring på 10 prosent. Hovedfunnet i den første rapporten var at fraværet gjennomgående var redusert, men samtidig ble det avdekket betydelige forskjeller i skolenes praktisering av regelen. Dette er en forskjellsbehandling som i ytterste konsekvens kan være avgjørende for elevenes videre muligheter, påpeker forskerne.
Nøkkelord
Lenker
Om Fafo
Forskningsstiftelsen Fafo er et av Norges største samfunnsvitenskapelige forskningsmiljøer. Fafo ble etablert i 1982 og har til formål å utvikle kunnskap om deltakelse, levekår, demokrati, utvikling og verdiskapning. Basert på høye forskningsetiske og metodiske standarder er ønsket å bidra til samfunnsmessig fornyelse. Med et historisk utgangspunkt i norsk fagbevegelse er Fafos aktivitet basert på å levere kritisk og handlingsorientert forskning om arbeidsliv og velferdspolitikk til sentrale beslutningstakere og beslutningsprosesser.
www.fafo.no
Følg pressemeldinger fra Fafo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fafo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fafo
Seminarinvitasjon: Arbeidsinnvandrere på digitale plattformer18.6.2025 10:29:09 CEST | Presseinvitasjon
Flere av bransjene som digitale plattformer har fått fotfeste i, preges av en høy andel arbeidsinnvandrere og flyktninger. Blant disse er matleveringsbransjen der Foodora og Wolt har vokst frem, og drosjenæringen der vi finner Uber og Bolt. På dette seminaret torsdag 19. juni skal vi se nærmere på arbeidshverdagen og vilkårene for de som yter disse tjenestene.
Ny Fafo-rapport: Flere har behov for hjelp med tak over hodet6.5.2025 16:22:06 CEST | Presseinvitasjon
Å ha et trygt sted å bo er viktig for oss alle. Nå øker antallet som bor i midlertidige botilbud og som ber Nav om hjelp til et sted å bo. Det viser en ny Fafo-rapport som lanseres torsdag 8. mai.
Kan flere få AFP i privat sektor?22.4.2025 15:54:29 CEST | Presseinvitasjon
Ikke alle som jobber i en AFP-bedrift får AFP til tross for mange år i ordningen. På Fafofrokost onsdag 23. april vil Fafo presentere nye tall som viser frafallet i dagens ordning og hvor mange som vil kvalifisere for AFP med modellen fra Fellesforbundets AFP-utvalg.
Færre «vanlige» – flere fattige og rike5.3.2025 10:40:03 CET | Pressemelding
De økonomiske forskjellene mellom nordmenn har økt de siste 20 årene. Andelen rike og andelen fattige har økt, mens mellomkategorien har krympet. Dette viser de første forskningsfunnene i Fafos «Ulikhetsbarometeret». Tirsdag 4. mars møttes representanter for fagbevegelsen, politikere og forskere for å diskutere utviklingen.
Foregår fagforeningsknusing i Norge?22.1.2025 09:28:06 CET | Pressemelding
Fafo har på oppdrag fra LO sett på begrepet fagforeningsknusing og om fagforbund erfarer dette i Norge. Undersøkelsen viser at organisasjonsarbeidere i norske fagforbund opplever forsøk på fagforeningsknusing – forsøk som også lykkes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom