Varsel om vedtak om ukentlig rapportering fra kraftprodusentene i Sør-Norge
14.7.2022 13:08:28 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

– Vi har i dag sendt brev til Statnett og kraftprodusentene i Sør-Norge og varslet etablering av en midlertidig rapporteringsordning for produksjon av regulerbar kraft. Formålet med rapporteringen er å få et bedre bilde av den produksjonen som er relevant for forsyningssikkerheten for vinteren og våren 2023, sier vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund.
I Sør-Norge er fyllingsgraden på vei oppover, men nivået er ennå svært lavt for årstiden. Samtidig er energisituasjonen i Europa urolig og svært uoversiktlig. Det er bakgrunnen for at NVE nå varsler vedtak om rapportering fra vannkraftprodusentene i Sør-Norge (prisområdene NO1, NO2 og NO5). Rapporteringen vil være en del av grunnlaget for Statnett, NVE og Olje- og energidepartementets løpende vurderinger av ytterlige tiltak.
– Vi ser at kraftproduksjonen i Sør-Norge i det siste har gått en god del ned. Det er bra. Med det er viktig at kraftselskapene i Sør-Norge nå fortsetter å holde tilbake vann som kan lagres til vinteren. Det vil likevel fortsatt foregå en del produksjon, for eksempel knyttet til minstevannføring, flomfare og systemtjenester, sier Lund.
Om ordningen – frister og innhold
Den midlertidige rapporteringsordning vil starte fra 1. august 2022 og vare fram til 1. juni 2023. NVE vil også pålegge kraftprodusentene å inkludere produksjonstall fra 1. juli 2022 i den første rapporten.
Innholdet i rapporteringen fra de enkelte vannkraftprodusentene er markedssensitiv informasjon og vil derfor være unntatt offentlighet. Rapporten fra Statnett for hvert prisområde vil være offentlig. Denne rapporten vil bli lagt fram samtidig som vassmagasinstatistikken og kraftsituasjonsrapporten.
– For å bidra til transparens rundt disse spørsmålene vil vi be Statnett om ukentlig å legge fram en rapport som for hvert prisområde viser produksjon av kraft som er relevant for forsyningssikkerheten til vinteren, sier Lund.
Kontakter
NVE pressevakt
Tlf: 48997669
E-post: pressevakt@nve.no
Bilder
Dokumenter
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Kraftsystemet i 2025: Store endringer gir bedre utnyttelse av nettet, men høyere kostnader21.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
I 2025 var kraftsystemet preget av omfattende endringer i både markeds- og driftsløsninger. Det har gitt bedre balanse og frekvenskvalitet, men også økte systemdriftskostnader.
Svært lite snø på breene i Sør-Norge – bresprekker blir farligere20.5.2026 09:53:15 CEST | Pressemelding
NVEs målinger viser at det er svært lite snø på breene i Sør-Norge i år. Dette, kombinert med varmt vær, gjør at snøbroene som ligger over bresprekker blir svekket. NVE ber alle som planlegger å gå på breer framover være varsomme og vise stor aktsomhet.
NVE forventer redusert kraftoverskudd, stor usikkerhet om datasentre19.5.2026 09:30:00 CEST | Pressemelding
Norge hadde rekordhøy kraftproduksjon og et historisk høyt kraftoverskudd i 2025. Likevel peker utviklingen mot en strammere kraftbalanse de neste årene. En viktig årsak er den forventede veksten i antallet datasentre.
Mjøndalen er bedre sikret mot flom og kvikkleireskred13.5.2026 10:09:05 CEST | Pressemelding
Etter flere år med arbeid er et av Norges største flomsikringsprosjekter nå ferdigstilt. Rundt 1300 innbyggere i Mjøndalen er bedre beskyttet mot flom, og samtidig er risikoen for kvikkleireskred redusert.
Fagne får løyve til å bygge ei ny kraftleidning frå Fitjar til Tysnes13.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
NVE gjev nettselskapet Fagne løyve til å bygge ny kraftleidning mellom Midtfjellet transformatorstasjon i Fitjar kommune og Søreid i Tysnes kommune. Det skal og byggast ein ny transformatorstasjon på Tjøreneset i Tysnes. Dei nye anlegga vil avlaste Stord transmisjonsnettstasjon og gje eit sterkare regionalnett i Sunnhordaland.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

