Valderøytunnelen og Ellingsøytunnelen: utskifting av vifter fører til kolonnekjøring

Utskiftingen av vifter i Valderøytunnelen vil bli sluttført før kolonnekjøring i Ellingsøytunnelen starter. Samlet er det beregnet en drøy måned for å komme i mål med begge tunnelene.Tunnelene vil bli gjenåpnet for ordinær trafikk så snart arbeidene er avsluttet.
Slik blir kolonnekjøringen
Regimet for kolonnekjøring blir slik i for Valderøytunnelen og Ellingsøytunnelen
- Det blir kolonnekjøring mellom klokken 21:00 og 06:00 alle dager mens arbeidene pågår.
- Fra klokken 21:00 til 24:00 kjøres det to kolonner parallelt for å begrense ventetiden (estimert ventetid ca. 10 minutter).
- Fra klokken 24:00 til 06:00, når trafikken er mindre, kjøres det en kolonne (estimert ventetid ca. 20 minutter).
- Mellom kl. 06:00 og 21:00 går trafikken som vanlig.
Trafikanter bør beregne ekstra tid
Det oppfordres til at trafikanter planlegger ekstra tid knyttet til forsinkelsene som vil komme av disse arbeidene.
– Det er veldig viktig at skilting og trafikkavvikling blir respektert, og at trafikantene følger anvisningene til kolonnekjøringen. Sikkerheten for trafikantene og de som arbeider i tunnelen må komme først, sier byggeleder Ivar Bjørkedal i Statens vegvesen.
Statens vegvesen har informert berørte etater, kommuner og nødetater om arbeidene som skal gjøres gjennom arbeidsvarsling. Det blir et eget regime for nødetatene, slik at nødvendige hensyn til kritisk utrykning blir ivaretatt. Busstransport vil følge kolonnekjøring som øvrige trafikanter.
– Kolonnekjøring er eneste alternativ for å få gjennomført disse viktige arbeidene på en sikker måte. Vi beklager ulempene det medfører, sier Bjørkedal.
Planlagt utskifting
Det er ca. halvparten av viftene i de to tunnelene som skal skiftes. Øvrige vifter ble skiftet ut når tunnelene ble rehabilitert i 2018. Viftene som skiftes ut nå er fra 2003 og 2008. Det er 38 vifter som skal skiftes ut i Valderøytunnelen og 34 vifter som skal skiftes ut i Ellingsøytunnelen.
Det er Kraftmontasje AS som er utførende entreprenør av arbeidene.
Om tunnelene
Valderøytunnelen og Ellingsøytunnelen åpnet i 1987 og sørget for fergefri forbindelse mellom Ålesund, Ellingsøya, Valderøya og Vigra. I samme samband ligger også bru til Giske og tunnel til Godøya. Ellingsøytunnelen har også en arm til Flatholmen, Akslatunnelen, som ikke blir berørt av arbeidene som skal gjøres.
Valderøytunnelen er 4222 meter lang og når 137 meter under havet, og største stigning er 8,5 prosent. Ellingsøytunnelen er 3250 meter lang og når 144 meter under havet, og største stigning er 8,5 prosent.
Følg med på www.vegvesen.no/trafikk for oppdatert veg- og trafikkinformasjon for arbeidene som skal gjøres.
Kartanvisning:
Vi viser ellers til tidligere sak med varsling om arbeidene i Freifjordtunnelen, Valderøytunnelen og Ellingsøytunnelen 10. februar 2023:
Nøkkelord
Kontakter
Ivar BjørkedalByggelederStatens vegvesen - divisjon Drift og vedlikehold - Område Midt
Tel:97124009ivar.bjorkedal@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Store skader i påkjøringstunnelen til Ekebergtunnelen etter lastebilbrann tirsdag16.7.2025 12:52:14 CEST | Pressemelding
Både belysning, vifter, kabelbro, kabler og vegbane har fått store skader som det vil ta tid å reparere. Påkjøringstunnelen vil være stengt deler av døgnet mens reparasjonene pågår.
E14 Stjørdal-Hegramo: Winsnes AS skal bygge gang- og sykkelveg14.7.2025 12:18:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har signert kontrakt med Winsnes AS som entreprenør på bygging av gang- og sykkelveg på E14 Stjørdal - Hegramo.
Ekstrabevilgning gir mer asfalt i Nord-Norge og Midt-Norge11.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har fått 114 millioner kroner ekstra til asfaltering gjennom Revidert nasjonalbudsjett. Pengene er øremerket Nord-Norge og Midt-Norge, og nå er de detaljerte planene for 70 kilometer ekstra asfalt klare.
Fortsetter å luke ut trafikkfarlige kjøretøy9.7.2025 09:52:48 CEST | Pressemelding
- Tilstanden på kjøretøyene som ferdes på veien blir stadig bedre, men kontrollene våre viser at vi fremdeles har en jobb å gjøre for at trafikantene skal være så trygge som mulig.
Mjøsbrua på E6 vil være nattestengt fram til 18. juli8.7.2025 14:48:51 CEST | Pressemelding
Arbeidet i Moelvtunnelen på E6 i Innlandet er forsinket. Dermed vil tunnelen og også Mjøsbrua være nattestengt en ekstra uke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom