Uvanlig få nordmenn robbet i Gøteborg i sommer

I løpet av noen hektiske sommeruker mottar vanligvis forsikringsselskapet If gjerne flere titalls meldinger om bilinnbrudd i Gøteborg fra nordmenn. I sommer kan If telle antall bilinnbrudd i byen på én hånd.
Gjennom flere år har forsikringsselskapene og politiet i Gøteborg advart nordmenn, og bedt dem ta forholdsregler for å unngå å bli loppet for dyr elektronikk, merkeklær, pass og penger.
- Vi tror mer synlig politi og patruljering har skremt bort en del av tyvene i år. Politiet har holdt enkelte personer og miljøer under spesiell oppsikt, og det er nytt, sier informasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Fornøyelsesparken Liseberg har i tillegg satt ut verter i gule vester som beveger seg rundt på parkeringene.
- Etter hva vi forstår har politiet i sommer målrettet innsatsen mot spesielle personer og organiserte ligaer som tømmer utenlandske biler for verdisaker. Politiet har punktmarkert kjente kriminelle. Det innebærer blant annet at de hyppig stopper bilene deres på leting etter tyvegods. Politiet i Gøteborg ønsker å vise at de har de kriminelle miljøene under oppsikt, og det ser ut til å virke, sier Clementz.
Gjennom mange år har det vært vanlig med tyverier rundt fornøyelsesparken Liseberg, hvor mange nordmenn på vei videre nedover i Europa gjerne gjør en første stopp.
Årlig er det rundt 3000 bilinnbrudd i Gøteborg, ifølge tall fra svensk politi. Over halvparten av disse skjer i sommersesongen, da fornøyelsesparken har åpent og det er flere store idrettscuper i byen. Cupene er populære blant norske aldersbestemte lag, og mange foreldre står for transporten med egen bil.
De fleste bilinnbruddene skjer på parkeringsplasser og i P-hus innenfor det såkalte evenementsområdet, som strekker seg fra Ullevi stadion via Heden til parkeringsplassen på sydsiden av Liseberg. Det skjer også tyverier fra kameraovervåkede P-hus.
Selv om antallet bilinnbrudd blant norske turister i Gøteborg ser ut til å bli rekordlavt denne sommeren, minner Sigmund Clementz i If om at det fortsatt er viktig å ta forholdsregler.
- Det enkleste er å tømme bilen før tyven gjør det. Ikke oppbevar ting som kan være attraktive å stjele i bilen. Og ikke dra over trekket i bagasjerommet, vis heller at det er tomt, oppfordrer han.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzInformasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Nordmenn holder tett på jobben om at de strever24.6.2025 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fire av ti nordmenn sier at psykiske helseutfordringer har påvirket arbeidsevnen. Få snakker med lederen sin om det. Det viser resultater i Nordisk Helserapport 2025 fra forsikringsselskapet If.
Lynskader for 151 millioner kroner i fjor sommer23.6.2025 07:32:07 CEST | Pressemelding
Mange glemmer å koble robotgressklipperen fra lading ved lyn og torden. Å trekke ut støpselet til gressklipperen er like viktig som til TV-en, påpeker forsikringsselskapet If.
If: – Reiseforsikring dekker ikke frykt19.6.2025 11:56:03 CEST | Pressemelding
Enkelte nordmenn som har bestilt sommerferie på Kypros og noen steder i Tyrkia føler på krigsfrykt. Den siste tiden har flere ringt reiseskadesenteret til If Europeiske Reiseforsikring om dette.
Kollisjon? Dette grønne beviset bør du ha i bilen17.6.2025 08:05:00 CEST | Pressemelding
Dokumentet Grønt kort kan spare deg for trøbbel med politiet og bot hvis du kolliderer eller er skyld i en bilulykke i utlandet. Sikre deg kortet i god tid før bilferien, anbefaler If.
If på Arendalsuka 202513.6.2025 09:09:30 CEST | Pressemelding
Vi i If er på plass under Arendalsuka i august. I år står forebyggende helse, helse og sykefravær, ekstremvær og klimatilpasning på agendaen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom