Uværet skader boliger

På morgenkvisten tirsdag var det kommet inn rundt 15 uværsskader på boliger til If. Skadetallet er ventet å stige utover dagen.
Det er først og fremt vann som har trengt inn i kjellere If har fått melding om.
– Det tar som regel litt tid før det er mulig å få et godt bilde av hvor mange skader slike uvær fører til. Det er alltid et etterslep i skademeldingene. Samtidig fortsetter det med regn og torden utover tirsdag, så her kan det bli langt flere lyn- og vannskader enn hva vi ser til nå, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Han har foreløpig ikke noe anslag på hva skadene er i kroner og øre.
– Det er umulig å si på et så tidlig tidspunkt, sier Clementz.
Forsikringsselskapet satte skadeapparatet sitt i ekstra beredskap mandag, og er allerede i gang med å hjelpe de første som har fått vann inn i boligen.
– Vi følger situasjonen tett. Med styrtregn er det alltid vanskelig å si hvor regnbygene treffer. Hvis den kraftige nedbøren treffer tett bebygde områder med mye asfalt og tette flater, blir det som regel langt flere skader enn hvis bebyggelsen er spredt, sier Clementz.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Tingfie er bildet innbruddstyvene hater12.9.2025 07:20:11 CEST | Pressemelding
Det kan være vanskelig å huske alt du eier hvis du får besøk av tyver eller boligen brenner. Ta tingfier med mobilen av eiendelene dine, oppfordrer forsikringsselskapet If.
Norske bedriftsledere frykter sykefravær mest20.8.2025 07:03:30 CEST | Pressemelding
Næringslivsledere sover dårligere av langtids sykefravær hos medarbeiderne enn av frykten for brann og cyberangrep. Det viser en stor undersøkelse fra forsikringsselskapet If.
Nå jobber sykkeltyvene på høygir18.8.2025 07:31:54 CEST | Pressemelding
Elsykler står øverst på sykkeltyvenes ønskeliste. Når sommerferien er over, slår kjeltringene til.
Betydelig vekst i andre kvartal og fortsatt fremgang for personforsikring6.8.2025 07:38:54 CEST | Pressemelding
If leverte betydelig vekst i andre kvartal, støttet av høy kundelojalitet og en voksende kundebase.
If: Studenter bør ikke lene seg på foreldrene4.8.2025 07:41:13 CEST | Pressemelding
Ferske studenter bør skaffe seg egen innbo- og reiseforsikring, mener forsikringsselskapet If. Det kan bli kostbart ved skade å glemme regler om alder og registrert bosted.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom