Utvikler politifolk til å bli gode veiledere
Andreårsstudentene ved Politihøgskolen tilbringer hele sitt andre studieår i praksis. De får tildelt hver sin praksisveileder som følger dem gjennom året. Praksisveilederne er politifolk. De sørger for å lose studentene trygt gjennom praksisåret, og gir studentene tilbakemeldinger underveis.
Moland er pedagog av bakgrunn, og har reist politidistriktene rundt og undervist. Hun har også utviklet emner og e-læringer som praksisveilederne kan ta i bruk.
Hun forteller at praksisveilederne særlig har ønsket å bli bedre på å gi studentene tilbakemeldinger en-til-en, som bidrar til refleksjon
- Målet er å gjøre studentene mottakelige for veiledning. Jeg håper studentene tar med seg dette når de skal jobbe i politiet og at det bidrar til en kultur med tilbakemeldinger og veiledning, sier Moland.
Tor Tanke Holm har ledet juryen som deler ut prisen hvert andre år.
- Anette har bidratt til å legge grunnlaget for et lærende politi. Gjennom hennes arbeid har vi økt utdanningskvaliteten for studentene gjennom å styrke veiledningskompetansen i praksisfeltet. Både faglig og gjennom utviklingen av digitale læringsressurser, sier Tor Tanke Holm, juryleder og assisterende rektor ved Politihøgskolen.
Nøkkelord
Bilder
Om Politihøgskolen
Politihøgskolen er den sentrale utdanningsinstitusjonen for politi- og lensmannsetaten, med eit eige styre som øvste organ. Politihøgskolen har til oppgåve å gi grunnutdanning for teneste i politi- og lensmannsetaten og etter- og vidareutdanning til dei tilsette i etaten. Politihøgskolen driv forskings- og utviklingsarbeid og fagleg formidling innanfor fagområda sine. Politihøgskolen har fire studiestader: Oslo, Bodø, Kongsvinger og Stavern.
Følg pressemeldinger fra Politihøgskolen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Politihøgskolen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Politihøgskolen
Nyutdannet politi raskere i fast jobb22.5.2025 11:08:43 CEST | Pressemelding
Gjennom 2024 var det en tydelig bedring i jobbsituasjonen for uteksaminerte med vitnemål fra Politihøgskolen. De nye tallene nå viser at den positive utviklingen fortsetter. Flere kommer raskere i jobb i etaten, og også andelen i faste stillinger øker markant.
Flere reelle søkere til politiutdanningen30.4.2025 10:28:03 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen har i år 1 442 reelle søkere etter at den første delen av opptaksprosessen er unnagjort. Dette betyr at 253 flere søkere enn i fjor har fullført søknadsprosessen ved å sende inn nødvendig dokumentasjon.
Skal utdanne bank og finans mot svindel29.4.2025 10:38:50 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen (PHS) har fått oppdraget med å utdanne ansatte i bank- og finansnæringen i en forsterket innsats mot svindel og hvitvasking.
Mange utdanninger for flere enn politiansatte11.4.2025 10:14:35 CEST | Pressemelding
Politihøgskolen (PHS) har en rikholdig meny for Etter- og videreutdanninger rettet inn mot ansatte i politiet. Men over 55 utdanninger er åpne for flere, i første rekke samarbeidende etater og virksomheter.
Slik var søkertallene fra hele landet10.3.2025 14:48:48 CET | Pressemelding
3 020 personer har søkt opptak til politiutdanningen innen fristen 1. mars. Det er en fremgang på 136 søkere (+ 5 %) sammenlignet med 2024. Av de 3 020 søkerne har 2 214 søkt politiutdanning som sitt høyest prioriterte studieønske. Søkerinteressen til pilotprosjektet med samlingsbasert politiutdanning i Alta var markant.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom