Uttak VM langbane og Stup i Fukuoka 14. - 30. juli 2023

Norges Svømmeforbund har tatt ut 3 stupere (2 damer og 1 herre) og 5 svømmere (4 herrer og 1 dame) til mesterskapet. VM i Stup arrangeres fra 14.-22. juli og VM langbane fra 23.-30. juli.
Følgende utøvere og støtteapparat er tatt ut til VM i Stup:
Helle Tuxen, Pingvin Stupklubb/LSU
Disipliner: 1m, 3m, 10m, evt. 3m synchro
Caroline Kupka, Bergen Stupeklubb
Disipliner: 1m, 3m, evt. 3m synchro og mixed synchro
Isak Børslien, Bergen Stupeklubb
Disipliner: 1m, 3m, evt. mixed synchro
Isak Børslien har stupt opp mot kravet til VM og har ved flere anledninger vist at han holder særdeles høyt nivå. Han blir tatt ut på subjektivt grunnlag med tanke på en videre utvikling fram mot kvalifisering til OL i Paris 2024. Helle Tuxen og Caroline Kupka har begge oppfylt krav til VM i kvalifiseringsperioden.
Støtteapparat:
Espen Bergslien, Landslagstrener NSF
Følgende utøvere og støtteapparat er tatt ut til VM langbane:
Henrik Christiansen, Lambertseter SK
Jon Jøntvedt, Bryne SK
Nicholas Lia, OI svømming
Markus Lie, OI svømming
Ingeborg Vassbakk Løyning, OI svømming
Ingeborg og Markus har vært tett på A-krav til VM i en individuell OL øvelse i den norske kvalifiseringsperioden. De blir derfor tatt ut på subjektivt grunnlag med tanke på en videre utvikling fram mot kvalifisering til OL i Paris 2024. De øvrige tre svømmerne har alle vært under A- krav til VM i kvalifiseringsperioden.
Støtteapparat:
Petter Løvberg, Landslagssjef NSF
Henrik Wathne, Trener OI svømming
Johan Setterberg, Teknikkanalyse NSF
Christer Kjølholdt, Fysioterapeut NSF
Nøkkelord
Kontakter
Espen Gilje BergslienNorges Svømmeforbund
Tel:9268 3731Petter LøvbergLandslagssjef svømming
Tel:97060795petter@medley.noBilder







Om Norges Svømmeforbund
Norges SvømmeforbundSognsveien 73, Idrettens Hus – Ullevål Stadion
0855 Oslo
21 02 90 00http://www.svomming.no
Norges Svømmeforbund er en organisasjon som skal arbeide for at alle mennesker gis muligheter til å utøve svømmeaktivitet ut fra sine ønsker og behov.
Norges Svømmeforbund skal være en positiv verdiskaper for individ og samfunn, og en ledende organisasjon for å fremme svømmeaktiviteter og livredning. Norges Svømmeforbunds arbeid skal preges av frivillighet, demokrati, lojalitet og likeverd.
Følg pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Svømmeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Regjeringen kutter livsviktig svømmeopplæring3.12.2025 19:10:07 CET | Pressemelding
Budsjettforliket om statsbudsjettet 2026 har kuttet bort nesten 78 millioner i tilskudd til å gjøre barnhagebarn tryggere i vann. Norges Svømmeforbund er svært skuffet over beslutningen, og vi ønsker svar fra partiene på hvordan de i tiden fremover skal bøte på dette? Hvordan skal de legge til rette for inkludering av barn rundt vann og sikre drukningsforebyggende arbeid? Siden 2015 har midlene til svømmeopplæring i barnehagene vært et viktig bidrag til å skape trygghet i vann og utjevne sosiale forskjeller. Ordningen har bidratt til at marginaliserte barn har fått tilbud om gratis opplæring. Dette har vært i tråd med faglige anbefalinger basert på at tidligere undersøkelser har vist at svømmeopplæringen i skolen starter for sent. Ordningen har økt i tråd med økt etterspørsel og møtte i 2025 heller ikke de reelle behovene. Vi håpte derfor på en økning i potten og er derfor svært overrasket over at de er fjernet. Midlene til svømmeopplæring i barnehager inngår også i regjeringens handli
Sander Kiær Sørensen med ny norsk rekord og semifinaleplass i EM Kortbane3.12.2025 13:34:42 CET | Pressemelding
EM Kortbane i svømming arrangeres i Lublin, Polen fra 2.-7. desember. På andre dag av mesterskapet setter Sander Kiær Sørensen fra Bærumsvømmerne ny norsk rekord på 200 fri med tiden 1.41,87.
I morgen starter EM Kortbane i svømming for den norske troppen1.12.2025 20:17:39 CET | Pressemelding
Våre utøvere fikk en formsjekk under NM i Asker for noen uker siden. Nå ser vi frem til å se de i aksjon under EM Kortbane som arrangeres i Lublin, Polen. EM Kortbane avsluttes søndag 7. desember.
Klart for NM Kortbane 2025 i Asker12.11.2025 10:34:40 CET | Pressemelding
13. til 16. november går NM Kortbane av stabelen i Holmen Svømmehall, med Asker Svømmeklubb som vertskap for mesterskapet. Norges beste svømmere i junior-, senior- og paraklassene møtes til fire dager med konkurranser på høyt nasjonalt nivå. Vi kan se frem til sterke prestasjoner, ekte svømmeglede og mange spennende dueller i bassenget.
Fredrik Solberg tar bronsemedalje i finalen på 50 fri27.9.2025 13:08:22 CEST | Pressemelding
Fredrik Solberg fra OI svømming svømmer inn til bronsemedalje i finalen på 50 fri. Fredrik svømmer inn på tiden 25,53 i finalen og tar bronsemedaljen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom