Utstyrsbevilgningen er en dråpe i havet
NITO har fått inn tall fra fire av 16 dekaner for teknologiutdanninger, og bare på disse fire utdanningene mangler det 78 millioner kroner.
- Godt utstyr er helt sentralt for å sørge for at ingeniørstudentene gjennomfører utdanningen, og vi er glade for at Regjeringen prioriterer utstyr. Vi skulle imidlertid ønsket oss en langt større satsing og en mer forutsigbar finansiering, sier Steinar Pedersen, leder for NITO Studentene.
God ingeniørutdanning er viktig for den nasjonale verdiskapingen. Oppdatert og relevant laboratorieutstyr er en forutsetning for at universiteter og høyskoler skal kunne tilby ingeniørutdanning av høy kvalitet og gi Norge nok ingeniører.
-Vi forventer at midlene til utstyr blir fordelt på bakgrunn av institusjonenes behov og ikke etter hvor mange studenter de har, sier Pedersen.
Én av fem studenter mangler utstyr
Tall fra NITOs studentundersøkelse viser at én av fem studenter mangler utstyr som er nødvendig for utdanningene. Forutsigbar finansiering er noe NITO og NITO Studentene har kjempet for lenge. Det vil føre til en mer oppdatert utdanning, bedre oppfølging og mer veiledning av studentene, noe som igjen kan bidra til å redusere frafallet og øke gjennomføringsgraden i utdanningene.
Regjeringen sier også at de vil beholde ingeniørutdanningene i finansieringskategori E, noe Pedersen mener er svært skuffende.
- Ingeniørutdanningene anses av Regjeringen for å være blant de nest billigste utdanningene i Norge. Det sier seg selv at en utdanning med store behov for utstyr og infrastruktur koster mer å drive enn det de får midler til i dag. Dagens finansiering henger ikke sammen med Stortingets og regjeringens ambisjoner om en utdanning av høy internasjonal kvalitet.
NITO Studentene er interesseorganisasjonen for over 10 000 master- og bachelorstudenter innen ingeniør- og teknologifag, og er en del av NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon.
Kontakter
Steinar Pedersen, leder NITO Studentene. Mobil 92486884.
Omar Gamal, nestleder NITO Studentene. Mobil 93810497.
Kari Magnussen, kommunikasjonsrådgiver i NITO. Mobil 41235540.
Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Snart kommer bølgen av magesyke og luftveisinfeksjoner – dette må du vite17.10.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Snørr, hoste, feber og oppkast vil ramme mange fremover. Her er grepene som kan holde deg og familien din frisk.
NITO og NHO: Hodeløst kutt i støtte til Jenter og teknologi16.10.2025 16:30:00 CEST | Pressemelding
Rammer et nasjonalt rekrutteringsprosjekt for realfag rettet mot jenter i grunnskolen og videregående.
NITO om statsbudsjettet: – Kritisk for lokal beredskap15.10.2025 15:17:55 CEST | Pressemelding
Kommunene får ikke midler til å prioritere livsviktig infrastruktur i statsbudsjettet. – Kan true samfunnsberedskapen vår, sier NITO-president Kjetil Lein.
NITO-presidenten: - Skandaløst lav sum til oljepionerene15.10.2025 14:48:59 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag til kompensasjon på 8 G til oljepionerene er skandaløst lavt, mener NITOs president Kjetil Lein. - Burde vært på samme nivå som nordsjødykkerne.
Studentleder raser mot regjeringen: – Gjør vondt verre for studentøkonomien15.10.2025 14:31:11 CEST | Pressemelding
– Studiestøtten justeres lavere enn forventet prisvekst. Studentene sliter allerede med å få endene til å møtes, og dette betyr mer deltidsjobbing og mindre tid til studier, sier NITOs studentleder Sofie Strøm Olsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
