Utsetter nye leppefiske-krav

- Vi har fått mange innspill om at de nye kravene er for inngripende ut fra det forskningsgrunnlaget det er begrunnet i. Derfor har jeg besluttet å utsette påbudet til 1. januar 2022, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Mer kunnskap
Fra 1. januar 2021 ble det innført et krav om at inngangen på teiner og ruser som er satt ut for fangst av leppefisk skal være 60 mm i diameter eller mindre. Kravet ble innført for å redusere fangst av stor berggylt og bifangst av andre arter enn leppefisk. Påbudet ble vedtatt i 2019, men skulle først innføres i januar i år.
- En utsettelse av påbudet gir mer oss mer tid til å hente inn kunnskap om behovet for å innføre en slik inngangssperre. Dette er et krav som åpenbart er meget omstridt, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen.
Kravet for inngangssperre vil dermed være dette samme i år som i fjor. Det vil fortsatt være påbudt med inngangssperre som ikke kan være mindre enn at en sylinder med 70 mm kan trekkes gjennom inngangen.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Bilder

Om Nærings- og fiskeridepartementet
Nærings- og fiskeridepartementetKongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Tilskot til kystrekeflåten i 202623.12.2025 10:18:26 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet har fastsett forskrift for mellombels tilskot til drivstoff for kystrekeflåten i 2026. Satsen for tilskotet er sett til 3,50 kroner per liter drivstoff frå årets start.
Inger Lise Strøm er ny direktør i Brønnøysundregistrene19.12.2025 12:30:00 CET | Pressemelding
Inger Lise Strøm er i statsråd i dag beskikket som direktør for Brønnøysundregistrene.
Enighet om norsk-russisk fiskeriavtale for 202618.12.2025 17:16:43 CET | Pressemelding
Norge og Russland er enige om en fiskeriavtale for 2026. Avtalen er avgjørende for å sikre en forsvarlig bærekraftig forvaltning av bestandene i Barentshavet.
Næringsministeren vil ha lov om besøksbidrag på plass til sommeren18.12.2025 13:30:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth har en ambisjon om at loven om besøksbidrag trer i kraft 1. juli 2026. Veiledning til kommunene ligger nå tilgjengelig på departementets nettsider.
Vil ha obligatorisk registreringsplikt for fritidsbåter18.12.2025 11:01:00 CET | Pressemelding
Regjeringen ønsker obligatorisk registreringsplikt for fritidsbåter under 15 meter. Dette er viktig for å unngå miljøskade ved dumping av båter, men også for sjøsikkerhet og bekjempelse av kriminalitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom