Utsetter åpning av midlertidig bru for Moumbekken bru i Fredrikstad

– Vi hadde håpet å åpne den midlertidige brua i dag, men siden Moumbekken bru ligger i et område med ustabile masser, vil vi beregne massene vi har tilført, enda en gang for å være helt trygge på at de blir liggende stabilt, sier seksjonssjef Gunnar Eiterjord i Statens vegvesen.
Brua som skal erstatte Moumbekken bru for en periode, er lagt oppå den eksisterende brua. Den midlertidige brua blir dermed liggende høyere enn den eksisterende, som betyr at det må bygges tilførselsramper i hver ende.
Tilførselsrampene blir bygd opp av masser som til slutt asfalteres. Dette betyr ekstra vekt mot underlaget, som altså består av kvikkleire.
– For å sjekke at massene vi har tilført ikke er for tunge og kan rokke ved den ustabile grunnen, vil vi gjøre nye beregninger, og om nødvendig bytte dem ut med lettere masser, sier Eiterjord.
Åpningstidspunktet for den midlertidige Moumbekken bru er dermed usikkert per nå. Alt kommer an på om massene må skiftes ut med lettfylling eller ikke. Dette håper Eiterjord å få klarert i kveld, eventuelt i morgen tidlig.
Moumbekken bru er blant de 14 fagverksbruene i tre som ble stengt for trafikk i forrige uke i påvente av svar på hvorfor Tretten bru kollapset. To av de stengte bruene blir erstattet av midlertidige bruer – Moumbekken bru i Fredrikstad og Tveit bru i Valdres.
Nøkkelord
Kontakter
Gunnar EiterjordSeksjonssjefStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:91877089gunnar.eiterjord@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fortsatt krevende på veiene i nord27.12.2025 14:24:23 CET | Pressemelding
De kraftige vindkastene i Nordland og Troms har fått konsekvenser for trafikken. Statens vegvesen ber trafikantene være særlig oppmerksomme på trær i veien og mørke tunneler.
Advarer om at kraftig vind vil gi stengte veier26.12.2025 14:19:54 CET | Pressemelding
Oransje farevarsler om kraftig vind. – Sørg for å holde deg oppdatert om forholdene hvis du skal ut og reise, melder Statens vegvesen.
2. juledag blir den store reisedagen26.12.2025 07:01:45 CET | Pressemelding
Andre juledag blir romjulens store reisedag, men været legger føringer for nordmenns reiseplaner i julen. Spesielt er vi redde for glatte veier, viser undersøkelse.
Flyplasskrysset er utlyst23.12.2025 13:56:14 CET | Pressemelding
Vegvesenet har åpnet anbudskonkurransen for nytt trafikksikkert og effektivt kryss på E10 ved Harstad/Narvik lufthavn Evenes.
Julaften: Glatte veier i nord – kjør forsiktig!23.12.2025 13:10:09 CET | Pressemelding
Det er meldt mildvær, mye regn og glatte veier i deler av Nordland, Troms og Finnmark julaften og 1. juledag. Regnet kan fryse på bakken og gi svært glatte veier disse juledagene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
