UiT og Stortinget inviterer til folkemøte om grunnlovsforslag og ny valglov
14.3.2022 15:18:16 CET | UiT Norges arktiske universitet | Presseinvitasjon

- Bør 16-åringer få grunnlovsfestet stemmerett?
- Hvordan skal Grunnloven forholde seg til elektronisk avgitte stemmer?
Dette er noen av spørsmålene Stortinget skal ta stilling til før sommeren, fordi dette er noen av grunnlovsforslagene som kom inn i forrige stortingsperiode, og som dette Stortinget skal behandle denne våren.
Kontroll- og konstitusjonskomiteen som behandler alle grunnlovsforslag, går nye veier for å få inn flest mulig innspill før den avgir innstilling. For første gang arrangerer en komité på Stortinget folkemøter forskjellige steder i landet.
Dette er et åpent folkemøte. Mediene er hjertelig velkommen.
Tid: tirsdag 15. mars kl. 18.00-19.30
Sted: Universitet i Tromsø – ILP-bygget, Universitetsvegen 39
Møtet strømmes
Møtet strømmes også for de som er interessert: https://uit.cloud.panopto.eu/Panopto/Pages/Viewer.aspx?id=ee2cde7b-e1ed-4823-92a1-ae54009f603b
- Jeg må berømme Universitetet i Tromsø Norges Arktiske universitet som på svært kort varsel har laget et spennende opplegg for folkemøtet, sier Svein Harberg (H), 1. visepresident og medlem av kontroll- og konstitusjonskomiteen. Han er saksordfører for grunnlovssakene i komiteen.
- Dette er første gang på to år at komiteen er på en ordentlig komitéreise. Og så får vi til og med til å arrangere folkemøte for å få så mange innspill som mulig om hvordan vi skal organisere demokratiet vårt framover, fortsetter Harberg.
Grunnloven selv krever at alle forslag til grunnlovsendringer skal ligge ubehandlet over et valg. Sju av grunnlovsforslagene fra forrige periode dreier seg om hvordan stortingsvalget skal gjennomføres. Det er disse spørsmålene som blir tatt opp i folkemøtene.
Harberg understreker at han og kollegene kommer til Tromsø for å lytte, ikke for å snakke. Derfor er det blant annet lagt opp til korte dueller mellom studenter.
Den første halvtimen av folkemøtet blir det en duell om stemmerettsalderen bør senkes til 16 år. Deretter blir et en faglig betraktning om det samme temaet. Så møtes to andre unge stemmer for å drøfte størrelsen på valgdistriktene. Skal valgdistriktene fortsatt være parallelt med fylkene?
Den siste delen av møtet blir en paneldebatt der både politikere og eksperter deltar.
- Jeg håper virkelig på fullt hus. Vi trenger en mest mulig levende debatt om hvordan vi skal sikre at demokratiet vårt er rustet for fremtiden, sier 1. visepresident Svein Harberg.
Kontroll- og konstitusjonskomiteen er ute på turné som startet i Bergen mandag 14. mars og avsluttes i Trondheim 16. mars med tilsvarende folkemøter.
Nesten hele komiteen er med på turen.
Se alle grunnlovsforslagene her.
Nøkkelord
Bilder

Om UiT Norges arktiske universitet
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
10 millioner til forskningsprosjekt om vold i nære relasjoner – setter fokus på rettssystemet og hjelpeapparatet12.3.2026 11:00:14 CET | Pressemelding
Senter for samisk helseforskning skal sammen med politiet, krisesentre og helsevesen i to kommuner undersøke hvordan voldssaker håndteres i rettssystemet og hjelpeapparatet, og hvordan det påvirker voldsofre.
Åpning av Norges første forskningssenter for fusjonsenergi – FUSENOW6.3.2026 11:30:40 CET | Pressemelding
Torsdag 12. mars er det åpning av forskningssenteret FUSENOW i Tromsø. Senteret er dedikert til forskning på fusjonsenergi – en mulig revolusjonerende energikilde med nærmest ubegrensede ressurser.
Gjer deg klar for Kjønnsbevisstheitsveka!4.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Frå 7. til 14. mars set vi kjønn og mangfald på agendaen med blant anna film, spel og lydvandring.
Fire nye æresdoktorer ved UiT3.3.2026 15:02:44 CET | Pressemelding
Klaus Dodds, Britta Marakatt-Labba, Pernilla Leviner og Elaine Munthe har blitt utnevnt til æresdoktor ved UiT. Munthe har allerede mottatt sin utmerkelse under lærerutdanningskonferansen, mens Dodds, Marakatt-Labba og Leviner vil motta sin utmerkelse under UiTs årsfest i mars.
Skal lede nytt KI-senter i Narvik2.3.2026 15:49:28 CET | Pressemelding
Knut Ivar Foshaug er konstituert som leder for Aker Nscale Innovation Centre Narvik @ UiT – det nye innovasjonssenteret for kunstig intelligens ved UiT i Narvik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
